Atmosphere Gymkhana GRiD 2018 South Africa, zdroj: Monster Energy
Johan Kristoffersson, photo: Eric Palmer, zdroj: Monster EnergyJohan Kristoffersson, photo: Grant McLachlan, zdroj: Monster EnergyBaggsy, Gymkhana GRiD 2018 South Africa, zdroj: Monster EnergyPetter Solberg, photo: Eric Palmer, zdroj: Monster EnergyGymkhana GRiD 2018 South Africa, zdroj: Monster EnergyDaigo Saito, Gymkhana GRiD 2018 South Africa, zdroj: Monster EnergyGymkhana GRiD 2018 South Africa, zdroj: Monster EnergyKen Block, Gymkhana GRiD 2018 South Africa, zdroj: Monster EnergyGymkhana GRiD 2018 South Africa, zdroj: Monster EnergyAtmosphere Gymkhana GRiD 2018 South Africa, zdroj: Monster Energy

Plyn přibitý k podlaze

05.12.2018 00:00

Se západem slunce nad Johannesburgem se na letošní Gymkhana GRiD spustilo opravdové peklo. Hustý dým ze spálených pneumatik zahalil nebe nad tratí a závodníci předváděli neuvěřitelné výkony. Kde jinde můžete vidět soupeřit slavné závodní stroje s více než 1000 koňmi proti podomácku upraveným autům v těsných soubojích, ve kterých jde o desetiny sekund? Hlavní politikou v paddocku Gymkhana GRiD je, na rozdíl od ostatních závodů, dát možnost komukoliv, kdo má talent a dokáže ho zúročit. 

Pravděpodobně nejlepší podívanou předvedla japonská driftová legenda Daigo Saito se svým šíleným 1000 koňovým Chevrolet Corvette. Osmatřicetiletý závodník ukázal ve svém V8 monstru neskutečně přesné a rychlé jízdy a nedal šanci ani jednomu ze svých soupeřů, mezi které patřil např. lokální závodník Rano Barnardt, nebo Monster jezdci Dmitriy Illyuk, Steve Baggsy Biagioni a Jason Webb.

Čtyřnásobný šampion třídy RWD Luke Woodham zažil krušné chvíle v souboji s Jasonem Webbem a díky dvousekundové penalizaci si mohl o pátém titulu pouze nechat zdát. Jason Webb se se svým Mustangem umístil na druhém místě, těsně před třetím Woodhamem, který porazil Steva Baggsy Biagioniho.

RWD
1 - Daigo Saito
2 - Jason Webb
3 - Luke Woodham

Ve třídě All-Wheel Drive zvítězil již po druhé v řadě dvojnásobný šampion FIA World Rallycross Johan Kristoffersson a perfektně tak zakončil svoji úspěšnou sezónu. Švédská hvězda soupeřila s těžkou konkurencí v podobě jeho týmového kolegy z WRX Pettera Solberga. Mezi jízdami obou borců byly během celého víkendu rozdíly v desetinách sekund. Na třetím místě skončil teprve sedmnáctiletý Oliver Solberg v Citroenu Xsara, se kterým zvítězil jeho otec v loňském roce v Řecku.

Mladý Oliver, který letos vyhrál RallyX Nordic Championship a byl úspěšný v European Rally Championship, bojoval s několika technickými problémy, ale i přesto dokázal, že je potencionálním budoucím šampionem. V kategorii Pro-Am byl nejlepší Brit  Jonathan Buck s vozem Subaru Impreza, který těsně porazil veterána Dmitrije Sribnyja.

AWD
1 - Johan Kristoffersson
2 - Petter Solberg
3 - Oliver Solberg

Gymkhana GRiD pokořila spoustu rekordů i mimo trať. Závod, který se konal v Carnival City, v Johannesburgu byl vysílán živě po celé planetě. V dnešní době, kdy bývají sportovní přenosy v určitých částech světa často blokovány, mohli fanoušci kdekoliv živě sledovat závody, výsledky ale i děni v paddocku a v zákulisí celé akce. To vše s komentářem skvělé dvojice Jaroda DeAndy a Mariuse Robertse a reportéra Colbyho Jamese Westa.

Šéf Hooniganu Ken Block přivezl do Jižní Afriky svůj šílený 1400bhp Ford Mustang Hoonicorn RTR V2 a předvedl epickou show v bitvě proti Daigu Saitovi ve finále Smoke and Style. „Strašně jsem si to užil. Ve své poslední jízdě ve Smoke and Style jsem přes kouř a kusy spálených pneumatik skoro nic neviděl, ale plyn jsem držel přibitý k podlaze. A o tom přesně Gymkhana GRiD je. Daigo předváděl se svoji Corvettou celý víkend skvělou práci, všechny jízdy byly přesné a vítězství si rozhodně zasloužil. Mám radost i z Jasona Webba, který všechny překvapil když v semifinále vyřadil Luka Woodkhama. Gymkhana GRiD není o tom, kdo má nejsilnější auto s největším počtem koní, ale o řidičských dovednostech a přesnosti. Jediná chyba vás může vyřadit,“ řekl Block.

V kategorii AWD jsme viděli epickou bitvu otce a syna Solbergových! Oliver je super kluk a má obrovský talent. Opravdu jsem si užil společnou spolupráci na Gymkhana 10 a Gymkhana files a věřím, že má před sebou skvělou budoucnost. Celková úroveň závodu byla opět o krok dále a to nejen díky světovým hvězdám ale i lokálním jezdcům, kteří se snažili a dali do toho vše. Chtěl bych poděkovat všem závodníkům a fanouškům, Monster Energy za všechnu tvrdou práci na téhle unikátní show a všem zde v Carnival City za pomoc a vřelé uvítání. Určitě se v budoucnu vrátím zpět!

Poslední velkou novinkou je, že se příští rok Gymkhana GRiD vrátí do Evropy. Po dvou skvělých ročnících v Jižní Africe se tak evropští fanoušci můžou těšit na návrat ke kořenům a užít si celou show na starém kontinentu. Všechny informace a výsledky Gymkhana GRiD 2018 najdete zde.

Reklama

Captain Morgan vyplouvá

Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí svým návštěvníkům víc než jen bar.

"I love Catalunya!" A jak mají rádi okruh Moto GP ostatní jezdci?

Ready to carve-up Catalunya Monster Energy MotoGP! What the riders think…

Unexpected Summer

Prožijte Austrálií inspirované léto s Nespresso a dopřejte svým chuťovým buňkám zážitek z opačné strany zeměkoule s limitkou ledových káv.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

"I love Catalunya!" A jak mají rádi okruh Moto GP ostatní jezdci?

Ready to carve-up Catalunya Monster Energy MotoGP! What the riders think…

Splňte si svůj sen

Poznejte osobitý styl motocyklů Harley-Davidson! Odstartujte novou moto sezónu zkušebními jízdami zdarma.

LiveWire, budoucnost značky Harley-Davidson

Harley-Davidson spustil předběžné objednávky modelu LiveWire pro evropské zákazníky.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
08.09.2019

Století Medy Mládkové

Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových připravuje celoroční blok akcí, jehož součástí budou výstavy, divadelní představení a tematické programy.

Reklama