Atmosphere Gymkhana GRiD 2018 South Africa, zdroj: Monster Energy
Johan Kristoffersson, photo: Eric Palmer, zdroj: Monster EnergyJohan Kristoffersson, photo: Grant McLachlan, zdroj: Monster EnergyBaggsy, Gymkhana GRiD 2018 South Africa, zdroj: Monster EnergyPetter Solberg, photo: Eric Palmer, zdroj: Monster EnergyGymkhana GRiD 2018 South Africa, zdroj: Monster EnergyDaigo Saito, Gymkhana GRiD 2018 South Africa, zdroj: Monster EnergyGymkhana GRiD 2018 South Africa, zdroj: Monster EnergyKen Block, Gymkhana GRiD 2018 South Africa, zdroj: Monster EnergyGymkhana GRiD 2018 South Africa, zdroj: Monster EnergyAtmosphere Gymkhana GRiD 2018 South Africa, zdroj: Monster Energy

Plyn přibitý k podlaze

05.12.2018 00:00

Se západem slunce nad Johannesburgem se na letošní Gymkhana GRiD spustilo opravdové peklo. Hustý dým ze spálených pneumatik zahalil nebe nad tratí a závodníci předváděli neuvěřitelné výkony. Kde jinde můžete vidět soupeřit slavné závodní stroje s více než 1000 koňmi proti podomácku upraveným autům v těsných soubojích, ve kterých jde o desetiny sekund? Hlavní politikou v paddocku Gymkhana GRiD je, na rozdíl od ostatních závodů, dát možnost komukoliv, kdo má talent a dokáže ho zúročit. 

Pravděpodobně nejlepší podívanou předvedla japonská driftová legenda Daigo Saito se svým šíleným 1000 koňovým Chevrolet Corvette. Osmatřicetiletý závodník ukázal ve svém V8 monstru neskutečně přesné a rychlé jízdy a nedal šanci ani jednomu ze svých soupeřů, mezi které patřil např. lokální závodník Rano Barnardt, nebo Monster jezdci Dmitriy Illyuk, Steve Baggsy Biagioni a Jason Webb.

Čtyřnásobný šampion třídy RWD Luke Woodham zažil krušné chvíle v souboji s Jasonem Webbem a díky dvousekundové penalizaci si mohl o pátém titulu pouze nechat zdát. Jason Webb se se svým Mustangem umístil na druhém místě, těsně před třetím Woodhamem, který porazil Steva Baggsy Biagioniho.

RWD
1 - Daigo Saito
2 - Jason Webb
3 - Luke Woodham

Ve třídě All-Wheel Drive zvítězil již po druhé v řadě dvojnásobný šampion FIA World Rallycross Johan Kristoffersson a perfektně tak zakončil svoji úspěšnou sezónu. Švédská hvězda soupeřila s těžkou konkurencí v podobě jeho týmového kolegy z WRX Pettera Solberga. Mezi jízdami obou borců byly během celého víkendu rozdíly v desetinách sekund. Na třetím místě skončil teprve sedmnáctiletý Oliver Solberg v Citroenu Xsara, se kterým zvítězil jeho otec v loňském roce v Řecku.

Mladý Oliver, který letos vyhrál RallyX Nordic Championship a byl úspěšný v European Rally Championship, bojoval s několika technickými problémy, ale i přesto dokázal, že je potencionálním budoucím šampionem. V kategorii Pro-Am byl nejlepší Brit  Jonathan Buck s vozem Subaru Impreza, který těsně porazil veterána Dmitrije Sribnyja.

AWD
1 - Johan Kristoffersson
2 - Petter Solberg
3 - Oliver Solberg

Gymkhana GRiD pokořila spoustu rekordů i mimo trať. Závod, který se konal v Carnival City, v Johannesburgu byl vysílán živě po celé planetě. V dnešní době, kdy bývají sportovní přenosy v určitých částech světa často blokovány, mohli fanoušci kdekoliv živě sledovat závody, výsledky ale i děni v paddocku a v zákulisí celé akce. To vše s komentářem skvělé dvojice Jaroda DeAndy a Mariuse Robertse a reportéra Colbyho Jamese Westa.

Šéf Hooniganu Ken Block přivezl do Jižní Afriky svůj šílený 1400bhp Ford Mustang Hoonicorn RTR V2 a předvedl epickou show v bitvě proti Daigu Saitovi ve finále Smoke and Style. „Strašně jsem si to užil. Ve své poslední jízdě ve Smoke and Style jsem přes kouř a kusy spálených pneumatik skoro nic neviděl, ale plyn jsem držel přibitý k podlaze. A o tom přesně Gymkhana GRiD je. Daigo předváděl se svoji Corvettou celý víkend skvělou práci, všechny jízdy byly přesné a vítězství si rozhodně zasloužil. Mám radost i z Jasona Webba, který všechny překvapil když v semifinále vyřadil Luka Woodkhama. Gymkhana GRiD není o tom, kdo má nejsilnější auto s největším počtem koní, ale o řidičských dovednostech a přesnosti. Jediná chyba vás může vyřadit,“ řekl Block.

V kategorii AWD jsme viděli epickou bitvu otce a syna Solbergových! Oliver je super kluk a má obrovský talent. Opravdu jsem si užil společnou spolupráci na Gymkhana 10 a Gymkhana files a věřím, že má před sebou skvělou budoucnost. Celková úroveň závodu byla opět o krok dále a to nejen díky světovým hvězdám ale i lokálním jezdcům, kteří se snažili a dali do toho vše. Chtěl bych poděkovat všem závodníkům a fanouškům, Monster Energy za všechnu tvrdou práci na téhle unikátní show a všem zde v Carnival City za pomoc a vřelé uvítání. Určitě se v budoucnu vrátím zpět!

Poslední velkou novinkou je, že se příští rok Gymkhana GRiD vrátí do Evropy. Po dvou skvělých ročnících v Jižní Africe se tak evropští fanoušci můžou těšit na návrat ke kořenům a užít si celou show na starém kontinentu. Všechny informace a výsledky Gymkhana GRiD 2018 najdete zde.

Reklama

Padání vlasů: Jaké jsou příčiny a jak si pomoct?

Nejprve podíváme na příčiny vypadávání vlasů a následně na to, jak s ním lze efektivně bojovat.

Symbol síly a života

Stromy symbolizují velkou sílu a odolnost. Vyplatí se mít je stále na očích, a to klidně i v interiéru vašeho domu či bytu.

Firemní večírek nebo oslava

Ať už budete slavit s kolegy, s přáteli nebo jen ve dvou, vždy je důležité pít kvalitní sekt, po kterém nebudete mít ráno bolehlav.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Plyn přibitý k podlaze

GRiD 2018 pokořil rekordy. Se západem slunce nad Johannesburgem se na letošní Gymkhana GRiD spustilo opravdové peklo.

Praha, jako srdce oslav

Oslavy 115 let Harley-Davidson zajistily stovky milionů korun pro veřejné rozpočty.

Gymkhana Grid 2018

Největší světové osobnosti Driftingu, World RX a Gymkhany se už zítra sejdou v Carnival City Casino Resortu v Johannesburgu.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
22.12.2018

Vánoční LEMARKET 2018

Pražská Galerie Mánes bude od pátku 14. prosince hostit tradiční vánoční akci zvanou LEMARKET. V pořadí již devátý ročník bude otevřen kvůli velkému zájmu hned ve dvou termínech a nabídne i vánoční hostinu.

Reklama