Mercedes-AMG GLA 45 4MATIC
Mercedes-AMG GLA 45 4MATICMercedes-AMG GLA 45 4MATICMercedes-AMG GLA 45 4MATICMercedes-AMG GLA 45 4MATICMercedes-AMG GLA 45 4MATICMercedes-AMG GLA 45 4MATICMercedes-AMG GLA 45 4MATIC

Tahle vosa vás bodne přímo do srdce

07.06.2018 00:00

První červnový víkend přede mnou a já si jedu na Chodov do dealerství MB pro hodně nafoukanou hračku, kterou v omlazené podobě ukázal Mercedes na detroitském autosalonu. Model AMG GLA 45 4Matic. Nejde jen o kosmetický refresh, protože stuttgartská automobilka ve spolupráci s AMG osadila „hot crossover“ inovovanou sedmistupňovou dvouspojkou a posíleným motorem, který se pyšní titulem nevýkonnějšího sériově vyráběného čtyřválce světa!

Crossover byste pod vrstvou ostrých linek nečekali a v černém laku připomíná spíše hot hatch. Agresivní výraz a vyvážené proporce, takže exteriéru není co vytknout. Testovaný exemplář navíc disponuje paketem Yellow Night Edition za nemalých 203 667 Kč, ale když už, tak už!

Paket vám přidá výrazné žluté detaily napříč celou karoserií. Je to otázka vkusu, ale na tuhle vosu, co opravdu bodá, se hodí.

Omlazovací procedura crossoveru přinesla především zlepšení jízdních parametrů. Vůz se nyní chlubí výkonem 280 kW, točivým momentem 475 Nm a o čtyři desetinky svižnějším zrychlením, tedy 4,8 s. Ještě jednou připomeňme, že v útrobách tohoto auta trůní nejsilnější sériově produkovaný čtyřválec. Maximální rychlost zůstala omezena na 250 km/h. Šplhání k ní obstarává sedmistupňová dvouspojka AMG Speedshift, jež dostala kratší zpřevodování od třetího do sedmého stupně, aby zajistila lepší akceleraci ve vyšších rychlostech.

Ideální vlastnosti podvozku obstarává náprava McPherson vpředu a vlečná ramena vzadu. Sportovní auto samozřejmě potřebuje umět hbitě zastavit, což v případě silného GLA zajistí vnitřně chlazené kotoučové brzdy, dostatečně dimenzované na výkon a váhu vozu. Součástí balíčku jsou i 20“ kola AMG z lehké slitiny s deseti paprsky. Samozřejmostí je i pohon všech kol 4MATIC.

Testovaný exemplář má sportovní variantu výfuku AMG Performance s variabilně nastavitelnou klapkou. Zatímco vy se za volantem ocitnete v rauši při každé akceleraci, spoluobčané budou padat k zemi při každém ubrání plynu a následné střelbě z tlumičů.

Mnou testovaná vosa navíc disponuje pěti možnostmi jízdních režimů – Comfort, Sport, Sport+, Race a Individual, jenž vás nechá uzpůsobit nejen výfuk, ale i chování pohonné jednotky, odpružení, převodovky a taktéž přizpůsobuje chování ESP. Stabilizaci lze využívat ve třech stupních – první ji nechává plně pracovat, druhý Handling mode je přizpůsoben sportovnějšímu řízení a můžete sáhnout i po úplném omezení. Když sáhnete po manuálním režimu, můžete si chod ústrojí korigovat sami, taktéž s hbitými reakcemi. Přičtěme k tomu proměnlivost tuhosti řízení na základě rychlosti, a dostanete stroj, s nímž se většina vašich cest stane nezapomenutelnými.

Každý se ptá a co spotřeba paliva? Opět se dostáváme mimo tabulkové hodnoty, ale troufám si říct, že na výkonnou čtyřkolku s automatem to nejsou zas až tak špatná čísla. Můj průměr při velmi dynamickém užívání se ustálil na 12,3 l na 100 km. Jenže když si kupujete AMG, kolonka spotřeby je to poslední, co byste v technické specifikaci hledali. Ceník startuje na částce 1 500 000 Kč, pokud k tomu přidáme „žlutý balíček“, sportovní výfuky a necháme se rozmazlit několika prvky z bohatého příplatkového seznamu, jsme u dvou milionů. Za legraci se platí a tady jí máte v praktickém kabátě a neředěné podobě.

Nevyhnu se přímému srovnání s mým vozem v garáži a to je poslední generace 911ky v provedení S. Šestiválec je kultivovanější a výkonnější, ale AMG to dohání zvukovým projevem a zběsilostí. Automatická převodovka PDK od Porsche není v běžném světě citelně rychlejší než ta od Mercedesu při sportovním režimu. Řízení je komunikativnější u Porsche, ale ne každý chce od vozu tolik informací o každém kamínku na silnici. Brzdy jsou u Porsche absolutní špička, ale ani tady Mercedes nezaostává, a to jsme v kategorii rodinného vozu. K tomu ceníková cena jednou taková pro 911. Nastává otázka, jestli je rozdíl cena výkon adekvátní. Dokonce jsem v GLA AMG budil více rozruchu než v Porsche 911!

Za mě říkám těmto stříbrným šípům „ano“!

Datum:07.06.2018 00:00
Reklama

Padání vlasů: Jaké jsou příčiny a jak si pomoct?

Nejprve podíváme na příčiny vypadávání vlasů a následně na to, jak s ním lze efektivně bojovat.

Symbol síly a života

Stromy symbolizují velkou sílu a odolnost. Vyplatí se mít je stále na očích, a to klidně i v interiéru vašeho domu či bytu.

Firemní večírek nebo oslava

Ať už budete slavit s kolegy, s přáteli nebo jen ve dvou, vždy je důležité pít kvalitní sekt, po kterém nebudete mít ráno bolehlav.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Plyn přibitý k podlaze

GRiD 2018 pokořil rekordy. Se západem slunce nad Johannesburgem se na letošní Gymkhana GRiD spustilo opravdové peklo.

Praha, jako srdce oslav

Oslavy 115 let Harley-Davidson zajistily stovky milionů korun pro veřejné rozpočty.

Gymkhana Grid 2018

Největší světové osobnosti Driftingu, World RX a Gymkhany se už zítra sejdou v Carnival City Casino Resortu v Johannesburgu.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
22.12.2018

Vánoční LEMARKET 2018

Pražská Galerie Mánes bude od pátku 14. prosince hostit tradiční vánoční akci zvanou LEMARKET. V pořadí již devátý ročník bude otevřen kvůli velkému zájmu hned ve dvou termínech a nabídne i vánoční hostinu.

Reklama