Mercedes-Benz Prague Fashion Week, foto: Martin Faltejsek
Evelin Kask, Mercedes-Benz Prague Fashion WeekMercedes-Benz Prague Fashion Week, foto: Martin Faltejsek

Závěrečná zpráva MBPFW

12.09.2018 00:00

Podzimní edice Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku představila dosud nejvíce zahraničních designérů a přilákala také historicky nejvíce zájemců o módu.

  • celkem na 15 místech a s 18 akcemi v hlavním programu přilákal podzimní Mercedes-Benz Prague Fashion Week tisíce návštěvníků
  • kromě současného českého oděvního designu představil také přehlídku nizozemské tvorby, skupinu japonských návrhářů a španělské designérské trio
Módní přehlídky právě zakončené edice Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku předvedly tvorbu 16 českých a slovenských návrhářů a módních značek a celkem 14 studentů oděvního designu ze dvou ateliérů – Ateliéru designu oděvu a obuvi pražské UMPRUM a Ateliéru designu oděvu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. V rámci přehlídkového programu bylo tentokrát vůbec nejvíc zahraničních účastníků. Představila se pětice nizozemských tvůrců, čtyři návrháři z Japonska a v rámci mezinárodního výměnného programu Mercedes-Benz International Designer Exchange Program se zúčastnilo také designérské trio ze Španělska.

Většina přehlídek se uskutečnila v barokně-klasicistních interiérech Clam-Gallasova paláce, který byl centrem veškerého dění, tzv. Fashion Templem. Uspořádání přehlídkového mola v šesti průchozích sálech reprezentačního druhého patra paláce umožnilo tentokrát zhlédnout přehlídky více než pěti stovkám návštěvníků najednou. Dvě přehlídky si našly svá vlastní místa konání spjatá s konkrétním pojetím kolekce. Návrhářka Zuzana Kubíčková představila svou tvorbu ve dvoraně Rudolfina, zatímco designér Jan Černý pozval všechny obdivovatele své značky a další módní nadšence k přehlídce pod širým nebem na Letenské pláni. Na přehlídku do Rudolfina se přišlo podívat téměř 600 hostů, na Letenskou pláň se dostavilo ke dvěma tisícům přihlížejících.

Stejně tak jako dává Mercedes-Benz Prague Fashion Week prostor zkušeným návrhářům a zavedeným značkám a současně i dosud neobjeveným a zcela neznámým tvůrcům, liší se i charakter prezentované tvorby. Letošní kolekce se pohybovaly od střídmé elegance a minimalismu Denisy Nové a Pavla Brejchy přes originální a současně nositelné pojetí dámské konfekce v podání Zdeňky Imreczeové, Michaela Kováčika, dua ALTER ERA či značky Nehera, výrazně kreativní módy značek LAFORMELA a CHATTY, výsostně ženského a smyslného stylu Zuzany Kubíčkové a Terezy Vu až po excentrický a absolutně uvolněný párty look Dominiky Kozákové či tvůrčího tria Lukáš Krnáč, Vivien Babicová, Kristýna Coufalová. Podobné rozpětí se týkalo i pánské módy, kde klasickou eleganci zastupoval největší domácí výrobce pánské konfekce značka Blažek, experimentování na pomezí pánského a dámského stylu Adam Kost a kreativní streetstyle Jan Černý a značka LAFORMELA.

Mezi ústřední témata kolekcí patřilo prolínání disciplín a inspirace uměleckým světem. Jan Černý spolupracoval s malířem Martinem Lukáčem, vítěz VAN GRAAF Junior Talent 2018 Martin Kohout se inspiroval plátny Clauda Moneta, Zuzana Kubíčková spolupracovala s Baletem Národního divadla. Uvolněnost, radost a nadsázka byly společným jmenovatelem jaro-letních kolekcí dua CHATTY a značky LAFORMELA, cestování a dobrodružství připomněly kolekce Nehera a Blažek. Konfrontace dámské módy s pánskou se objevilo u návrháře Adama Kosta, nadčasovost a pomíjivost módy reflektovala Denisa Nová. Téma svobody sebevyjádření a oslavy individuality zpracovala Dominika Kozáková a trio Krnáč – Babicová – Coufalová.

V programu módního týdne nechybělo představení kolekcí veřejnosti v rámci akce Re-see Showroom supported by Nespresso & ELLE, která již tradičně umožňuje zájemcům o módu vidět kolekce zblízka a setkat se s jejich tvůrci. Dále se konal workshop o nových materiálech a technologiích, odehrála se premiéra celovečerního módního dokumentu McQueen, prezentace podzimních kolekcí značek Diesel, H&M, Karl Lagerfeld, Lindex i návrhářky Beaty Rajské a řada večírků.

Příští edice Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, která bude představovat kolekce na sezónu podzim/zima 2019, se uskuteční v březnu 2019.


Mercedes-Benz Prague Fashion Week (MBPFW)
MBPFW je mezinárodní festival české a slovenské módy. Tato pravidelná kulturní a společenská událost od roku 2010 představuje formou přehlídek nejlepší tuzemské módní návrháře a tematický doprovodný program. MBPFW podporuje lokální kreativitu, vyhledává nové talenty a inspiruje. Každý rok se ho účastní významné mezinárodní osobnosti módního průmyslu, například proslulý obuvník Jimmy Choo, dlouholetý ředitel značky Jean-Paul Gaultier Donald Potard, návrhář vysoké krejčoviny Francesco Scognamiglio, zahraniční novináři a nákupčí. Poslední edice v září 2018 přilákala více než 17 tisíc diváků. Pořádající agentura Czechoslovak Models je také organizátorem modelingové soutěže Czechoslovak TopModel. www.mbpfw.comfacebook.com/mbpfw


Reklama

Inteligentní robot na recepci

OREA Hotels & Resorts přichází s neotřelou novinkou. Na recepci přivítá hotelové hosty inteligentní robot Pepper.

Vůně pro muže z oceli

Výrazná a svěží, přesně taková je nová pánská vůně Swiss Army STEEL od švýcarské značky Victorinox.

Italské dědictví

Proslulá italská značka Dolce & Gabbana po velkém úspěchu připravuje možnost nechat si ručně personifikovat ikonickou kabelku Sicily Bag.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Kdo je na jaké straně

Obliba výrazných log nás pohltila - hned se pozná, kdo je na jaké straně. A za Levi´s se nikdo stydět nemusí.

70. let kreativity

11. září proběhla velkolepá oslava 70. narozenin kultovní francouzské značky Longchamp v pařížské Opeře.

Pryč z civilizace

Podzim a zima jsou za dveřmi a spolu s nimi kolekce Greenland v moderní podobě.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
30.11.2018

Ikonická Sicily Bag v Praze

Italská módní značka Dolce & Gabbana připravuje ve dnech 29. - 30. listopadu 2018 možnost nechat si ručně personifikovat kabelku Sicily italskou kreslířkou v pražském butiku.

Reklama