16.10.2017 08:00
Několik set nových vizí a nápadů o tom, jak bude vypadat svět automobilů za 30 let, představil koncem srpna speciální projekt Ozvěny budoucnosti. Techničtí vizionáři tak měli jedinečnou příležitost zapojit se do programu od ŠKODA AUTO, kde mohli sdílet své nejodvážnější představy o budoucnosti vývoje automobilů.
Některé vizionářské představy jsou zaměřené na design, jiné na pohodlí řidiče, bezpečnost při jízdě či pohon vozidla. „Jsme nadšeni, kolik originálních nápadů projekt Ozvěny budoucnosti přinesl. Některé vize jsou velmi inspirativní a dokážu si představit, že by mohly být doopravdy realizovatelné,“ konstatoval Roman Vaněk, asistent člena představenstva za Technický vývoj ve ŠKODA AUTO. S velmi odvážnou vizí přišli také Michal Tichý a Marek Gebauer, jejichž nápady odborná porota vyhodnotila jako nejzajímavější. Michal si představuje, že by auta měla jezdit na bioplyn vyráběný v palubním bioreaktoru, a podle Marka auta nebudou mít vozidla kola, ale budou nadnášena na magnetickém polštáři.
Kuchyňský bioodpad jako náhrada fosilních paliv
V současnosti na cestách pravidelně potkáváme automobily poháněné elektrickou energií. Dobíjecích stanic přibývá a elektromobily pomalu získávají na popularitě také díky ekologičtějšímu provedení. Ekology jistě potěší nápad Michala Tichého týkající se náhrady fosilních automobilových paliv látkou s podobnými vlastnostmi. Jako ideální se nabízí možnost využití obyčejného kuchyňského bioodpadu. „Jeho přeměna v domácích bioaktivátorech na gasinové kapsle mi přijde jako velmi efektivní řešení. Večer zařízení spustíte a ráno si vyzvednete pohon na celý den,“ popisuje svou vizi Michal Tichý, který aktuálně studuje na ČVUT.
Nahradí magnetostrády klasické cesty?
Představte si pohodovou jízdu bez výmolu, každodenních zácp a co teprve zbavení se starostí se sezónním přezouváním pneumatik. To vše najednou zmizí a cestu nahradí magnetické bloky. „Jsem přesvědčený o cestování auty bez potřeby pneumatik a přímého kontaktu s vozovkou. Směrové magnetické bloky, na kterých se budou autavznášet, tak dokonale zajistí rychlejší a zároveň bezpečnější pohyb vozidel. Dokonce si myslím, že i v několika různých úrovních nad zemí,“ nadšeně komentuje svůj nápad Marek Gebauer. Marek vizemi nešetřil a věnoval se také problematice bezpečnosti. Podle něj budou bezpečnostní pásy nahrazeny vysoce expanzivní kompozitní pěnou. Pásy zachraňují životy už pár desítek let, a proto se snažil vymyslet zdokonalení funkčnosti. „Mám v hlavě jednoduché řešení, v podstatě bych bezpečnostní pásy úplně odstranil,“ vážně dodává Marek. „Místo nich bych využíval inteligentní pěnu, která posádku v kritických momentech dokonale obklopí a neutralizuje důsledky nárazu,“ doplňuje vizionář.
Bezpečnosti na cestách či pohodlí při řízení se také věnuje spousta dalších autorů zajímavých vizí, které si můžete prohlédnout v programu Ozvěny budoucnosti. „Díky tomuto zajímavému projektu jsme poznali skryté talenty mladých vývojářů. Velmi oceňuji kreativitu a nadčasové myšlení, přesně takové kolegy v týmu technického vývoje rádi uvítáme,“ uzavírá Vaněk.
Svátek filmu a hlavní společenská událost se blíží. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, bude počátkem července opět patřit výjimečným snímkům.
Zahrada je oblíbeným místem nejen pro mnohé zahrádkáře a nadšence pěstování, ale i milovníky odpočinku.
Mohlo by se zdát, že vytápění tuhými palivy šlo do ústraní. Dnes je ale všechno jinak.
Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.
Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.
Na evropských silnicích každoročně přijdou o život následkem autonehody tisíce lidí. EU si dala za cíl v nejbližších letech nehodovost snížit.
K čemu slouží havarijní pojištění a proč není ze zákona povinné?
O víkendu jsme se vydali do Barcelony, abychom se podívali na 7. zastávku seriálu MotoGP 2019 – jela se Velká cena Katalánska.