Ing. Jan Jagrik, Škoda Auto
Superb CFD, Škoda Auto

Ozvěny budoucnosti

17.08.2017 00:00

Jak se lišil vývoj automobilů před třiceti lety s tím dnešním? Kde vzniká první myšlenka na změnu, co obnáší její realizace a kolik lidí na vývoji jednoho automobilu vlastně pracuje?  Odpovědi najdete v rozhovoru s vedoucím vývojářem ŠKODA AUTO v oblasti aerodynamiky vozu, panem Jagrikem, který má s řízením auta spojené pozitivní emoce – pocit svobody a radost z jízdy. Jak vnímá současné technologické vize a nápady studentů z roku 1987 v rámci programu „Ozvěny budoucnosti“, si přečtěte sami.

Pane Jagriku, ve ŠKODA AUTO již pracujete řadu let. Máte představu, jak se lišil vývoj automobilů před třiceti lety s tím dnešním?
Za 30 let se vývoj automobilů změnil naprosto zásadně. Tehdy probíhala konstrukce na rýsovacích prknech a jedinou možností pro zjištění vlastností vozu byly fyzické zkoušky na prototypech. S příchodem počítačů probíhá návrh a konstrukce vozu výhradně pomocí 3D CAD programů a rovněž celá řada zkoušek probíhá virtuálně pomocí počítačových simulací. I při výrobě prototypů se ve velké míře používají počítačově řízené obráběcí stroje, 3D tiskárny a další pokročilé technologie. Vývoj vozu se za tuto dobu podstatně zkrátil a zefektivnil.

Pamatujete si, ať už Vy nebo Vaši kolegové, na nějaké prototypy automobilů, které byly dotažené do konce, ale nikdy nebyly představené veřejnosti? Pokud ano, proč se tak stalo?
K takové situaci, že by byl projekt dotažen až do konce a nedostal se na trh, dochází velmi zřídka. Vzpomněl bych si maximálně na jeden případ. Na druhou stranu každý vůz vzniká v několika variantách a do sériové výroby se nakonec dostane jediný – ten nejlepší návrh. Takže za každým projektem vlastně zůstane několik návrhů, které veřejnost nespatří vůbec, případně až za řadu let v depozitáři Škoda muzea.

Pomyslel jste někdy na to, že nápady, které se kdysi zdály být šílené a nereálné, se promění ve skutečnost? Například nápad promítání autoatlasů na čelní sklo nebyl tak daleko od dnešních GPS navigací.
V dětském věku jsem byl fascinován romány J. Verna, který například detailně popsal let na měsíc o více než 100 let dříve, než jej astronauté na palubě Apolla 11 poprvé uskutečnili. Při vývoji automobilů jsem zaznamenal celou řadu nadčasových nápadů a vizí, které na svou realizaci stále čekají. Na druhou stranu je nutné podotknout, že v řadě případů brání jejich realizaci platná legislativa – jako například v případě plně autonomního řízení.

Můžete prosím stručně popsat, jak probíhá vývoj automobilů  ŠKODA AUTO, kolik oddělení se na vývoji podílí a jak dlouho trvá celý proces?
Moderní automobil je složitý mechanismus sestávající z tisíců dílů, který musí spolehlivě sloužit svému majiteli řadu let v jakýchkoliv podmínkách kdekoliv na světě. Vývoj nového vozu trvá přibližně 4 roky a na jeho začátku je koncepční fáze, kdy je těžiště aktivit v útvarech předvývoje a designu, dále následuje fáze konstrukční, kde se zapojují konstrukce karosérie, agregátu, podvozku, elektriky a elektroniky a vývoj vozu končí ověřovací fází, kde jsou prováděny zkoušky na prototypech a předsériových vozech.

Můžete přiblížit, zhruba kolik lidí pracuje ve ŠKODA AUTO například na vývoji jednoho automobilu?
Na vývoji nového vozu se podílí přes tisíc expertů z mnoha oborů a vývoj probíhá kromě Mladé Boleslavi i na řadě pracovišť koncernu VW. Jedna z klíčových kompetencí vývojáře automobilu je tedy komunikace, a to i cizojazyčná.

Kdy a jak vzniká myšlenka nějaké změny stávajícího modelu automobilu, ať už je to menší obměna, nebo kompletní změna modelu? Přichází inputy z vnitřku firmy, zvenčí – či obojí?
Změny stávajících modelů probíhají v pravidelných cyklech. Rozsah změn je na počátku vývoje vozu vždy detailně diskutován a v této diskusi se zohledňují všechny vnitřní i vnější vstupy jako jsou inovativní nápady, nové dostupné technologie a materiály, trendy a požadavky zákazníků, změny legislativy a další.

Platí, že vývojář v automotive průmyslu musí být ve své podstatě vizionář?
Vývojář v automobilce musí být rozhodně člověk kreativní a otevřený novinkám a moderním technologiím a zároveň komunikativní, vytrvalý a pracovitý, aby dokázal vize nejen definovat, ale i realizovat.

Co Vás na Vaší práci baví nejvíc?
Ve vývoji Škoda Auto mám na starosti vývoj aerodynamiky vozu. Na aerodynamice mě baví zejména to, že se jedná o komplexní disciplínu s velkým přesahem. Při vývoji aerodynamiky je nutné skloubit znalosti z oboru fyziky a mechaniky tekutin (ty jsou nutné pro pochopení fenoménů proudění okolo vozu) se znalostmi automobilové techniky a jednacími dovednostmi (aby se naše návrhy na zlepšení aerodynamiky mohly na vyvíjeném voze úspěšně realizovat). Obecně je práce ve vývoji Škoda atraktivní zejména díky možnostem práce s nejmodernější technikou a vybavením a zároveň v početném a pestře složeném týmu expertů mnoha rozličných profesí.

Je těžké získat nové kolegy do Technologického vývoje ŠKODA AUTO?
Získávat nové kolegy do týmu není rozhodně snadné a daří se nám to zejména díky úzké spolupráci s univerzitami, kde se o sobě snažíme oslovit případné zájemce ať už formou přednášek, případně nabídkou diplomových prací, praktikantských stáží a podobně.

V rámci programu „Ozvěny budoucnosti“ se už množí nové vize. Jak je vnímáte Vy, z pohledu zkušeného vývojáře automobilů?
Zaujal mne počet vizí a jejich rozmanitost i originalita. Je vidět, že autoři nad budoucností osobní dopravy resp. automobilismu skutečně přemýšlejí z mnoha úhlů pohledu. Osobně mám s řízením auta spojené pozitivní emoce – radost z jízdy, pocit svobody. Za volantem často relaxuji. Jsem rád, že se mezi vizemi objevují i takové, které pamatují i na tyto pozitivní emoce, které může automobil a jeho řízení u člověka vyvolávat.

Zaujal Vás některý ze současných nápadů natolik, že jste sám začal přemýšlet nad jeho proveditelností a realizací?
Velmi mne zaujala vize č. 190 – kdy by si každý zákazník mohl svůj vůz sám navrhnout podle svého vkusu. Pomocí technologie 3D tisku by patrně tato vize šla realizovat. A rovněž vize č. 175, která se týká aerodynamiky. Zde si realizaci zatím představit neumím, ale určitě o ní budeme s kolegy přemýšlet.


Ing. Jan Jagrik působí ve společnosti Škoda Auto více než 16 let. V současnosti vede tým vývoje aerodynamiky vozu. Práci ve Škoda Auto považuje atraktivní zejména díky možnostem práce s nejmodernější technikou a vybavením a zároveň v početném a pestře složeném týmu expertů mnoha rozličných profesí.

Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Fotbalisté Pelé a Kylian MBappé součástí Hublot rodiny

Fotbalová legenda Pelé a mladá fotbalová ikona Kylian Mbappé nemají společnou jen vášeň pro fotbal, ale pojí je i přirozenost, společné hodnoty, respekt a láska k životu.

Nový ředitel pánských kolekcí LV

Novým ředitelem pánských kolekcí značky Louis Vuitton se stal Virgil Abloha. První módní přehlídka pro LV proběhne v rámci týdne pánské módy v Paříži.

Lewis Hamilton v Japonsku

Čtyřnásobný mistr světa F1 zamířil na Hokkaidó, aby si zdokonalil své snowboardové dovednosti s některými z nejlepších světových jezdců.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama