Futurismus á la Toyota

18.07.2017 16:30

Bezdrátové nabíjení, barva interiéru podle nálady řidiče nebo avatar na přístrojové desce, který s vámi mluví vaším nářečím. Představujeme nejzajímavější koncepční vozy, které za posledních 20 let stvořila automobilka Toyota.

Toyota Fine-S

Prvním koncepčním automobilem poháněným palivovými články byl FCEV-1, zkonstruovaný na základě RAV4 1. generace. Auto debutovalo v roce 1996 a během dalších pěti let Toyota vytvořila sérii dalších čtyř koncepčních modelů FCEV.

V roce 2003 na autosalonu North American International Auto Show přišla Toyota se zcela novým přístupem: před očima novinářů a milovníků aut se objevil futuristický model vyrobený podle zcela nového projektu, poháněný vodíkovými palivovými články.

FINE-S Concept měl sportovní siluetu kupé, velmi široký rozchod kol při minimálním převisu vepředu i vzadu a nízko umístěný střed těžiště, mimo jiné díky sníženému zavěšení a umístění motoru pod podlahou. Elektrický motor poháněl všechna čtyři kola individuálně. Pohon na palivové články měl modulovou stavbu – stejně jako aktuální model Mirai, který se prodává od roku 2014.Toyota FCV Plus
Nejnovějším vozem Toyoty na vodíkový pohon je FCV Plus Concept, který debutoval v říjnu 2015 na autosalonu Tokyo Motor Show. Auto má přispět ke zvýšení energetické bezpečnosti – k tomu slouží zásuvky umístěné na karoserii pro připojení externích přijímačů. Proud generovaný v palivových článcích tak v případě potřeby bude moci poskytnout podporu domácnostem nebo kancelářím. Tato funkce vozů na vodíkový pohon má zvláštní význam zejména v zemích, jako je Japonsko, často postihovaných přírodními katastrofami.

FCV PLUS je lehký kompaktní městský vůz. Jeho tvůrcům se podařilo miniaturizovat všechny součásti pohonu, proto má FCV PLUS interiér srovnatelný s kabinou velkého sedanu při kompaktních rozměrech karoserie. Ve všech čtyřech kolech jsou namontované elektromotory. Vzhled interiéru a sedadla byly navrženy s využitím vyspělých 3D technik, díky nimž je vozidlo prostorné a lehké a současně má velmi pevný skelet karoserie.

Toyota FT-EV
Mikro-elektromobil představený v lednu 2009 na autosalonu North American International Auto Show v Detroitu. Základem pro něj se stal sériově vyráběný minivůz Toyota iQ, z něhož byla odstraněna dvě sedadla, čímž vznikl prostor pro sadu trakčních baterií. Městské auto mělo dojezd 80 km na jedno dobití.

Toyota i-Road
O několik let později vytvořila Toyota ještě nápaditější městské elektrické vozítko, dokonale uzpůsobené pro život ve městě. Toyota i-Road připomíná kapotovaný motocykl. Je úzká a pohyblivá, přičemž poskytuje stabilitu, bezpečnost a ochranu před deštěm, zplodinami a hlukem. Díky inovativnímu tříkolému podvozku se systémem Active Lean se i-Road v zatáčkách naklápí jako jednostopé vozidlo a jízda v něm přináší mimořádné zážitky. Vozidlo vážící 300 kg pohánějí dva elektromotory o výkonu 2kW. Jeho maximální rychlost činí 60 km/h a na jedno dobití ujede 50 km.

Auto debutovalo na autosalonu Geneva Motor Show v roce 2013. První spotřebitelské testy provedla Toyota v polovině roku 2014. Pak bylo vozidlo uvedeno do provozu jako veřejně dostupné vozy v Toyota City, Tokio a Grenoble.

Spolu s i-Road se představil zcela nový systém organizace městské dopravy Toyota pod názvem Ha:mo. Umožňuje rychle naplánovat cestu městem pomocí aplikace v telefonu nebo internetové stránky. Systém uživateli poradí, jak se nejpohodlněji dostat do určeného místa ve městě pomocí veřejné dopravy a pronajatého i-Roadu, jenž si může hned rezervovat. Stanoviště s i-Roady připojenými k nabíjecím stojanům fungují stejně jako veřejné půjčovny kol a jsou umístěna u hlavních dopravních uzlů. Nejbližší město, kde si lze fungování Ha:mo vyzkoušet, je francouzský Grenoble.

Toyota RiN
V roce 2007 ukázala Toyota na autosalonu Tokyo Motor Show futuristický minivan RiN. Projekt vznikl jako podpora zdravého životního stylu a rekreačních výletů do lůna přírody. Zajímavostí vyvolávající značný zájem je volant, který mění barvu podle nálady řidiče.

Do vozu se nastupuje skleněnými posuvnými dveřmi, za nimiž nalezneme velmi prostorný interiér se čtyřmi sedadly. Pohodlí pasažérů zvyšuje zvlhčovač vzduchu a klimatizace s regulací koncentrace kyslíku v kabině. Karoserie je z větší části prosklená, aby umožnila bližší kontakt s přírodou. Návrháři použili zelené sklo, které snižuje průnik ultrafialového a infračerveného záření.

Toyota Fun-vii
Futuristický koncepční vůz Fun-vii pro tři osoby se poprvé představil v roce 2011 na veletrhu v Tokiu. Zkratka vii skrývá slova vozidlo, interaktivita a internet (vehicle, interactive, internet).

Akio Toyoda, prezident Toyoty, označil vůz za smartphone na kolech. Fun-vii se dorozumívá s jinými podobně vybavenými vozy a dopravní infrastrukturou pomocí bezdrátové sítě. Většinu jeho funkcí lze kontrolovat vzdáleně, pomocí telefonu. Pohodlné použití navigace umožňuje 3D avatar zobrazující se na přístrojové desce.

Automobil přizpůsobuje barvu interiéru náladě řidiče, karosérie je celá pokrytá displejem. Fun-vii pohání elektromotor napájený z baterie dobíjené pomocí bezdrátové nabíječky.Toyota FV2
Automobily usnadnily cestování způsobem dosud nevídaným, nicméně prvních sto let své existence to byly pouze němé stroje. Toyota je toho názoru, že díky vyspělým IT technologiím, včetně umělé inteligence, může člověk navázat se svým dopravním prostředkem osobní vztah. Dokazuje to koncept, který debutoval na veletrhu v Tokiu roku 2013.

Když je Toyota FV2 vypnutá, vypadá jako kapsle, ale po uvedení do provozu se horní kryt zvedne a vytvoří přední sklo. Není to jen ochrana proti větru, ale především multimediální displej, který připomíná HUD, vzdáleně ovládaný pohybem ruky řidiče. Palubní počítač v reálném čase sleduje okolí a reaguje na ně. Rozpozná například nebezpečí na silnici a upozorní na ně řidiče, napovídá také, jak se mu vyhnout.

Jedním ze základních cílů tvůrců FV2 bylo zajistit řidičům co nejvíce radosti z jízdy. Důkazem je možnost řídit auto ve stoje nakláněním těla do stran, dopředu a dozadu, čímž řidič reguluje rychlost. Pocit z takového řízení trochu připomíná jízdu na lyžích nebo na kole.

Vazbu mezi vozidlem a řidičem ukázala Toyota na propagačním filmu FV2. Představila v něm využití umělé inteligence k rozpoznání emocí majitele a poskytnutí mu podpory. Koncepci se Toyotě podařilo realizovat již o dva roky později, kdy vznikl inteligentní robot Kirobo.

Toyota Concept-i
Toyota svoji koncepci automobilu jako přítele člověka rozvinula při konstruování modelu Concept-i. Jeho premiéra se odehrála na veletrhu Consumer Electronics Show v Las Vegas v lednu 2017. Během příštích několika let Toyota plánuje začít s testováním vozu na silnici.

Concept-i využívá umělou inteligenci k předvídání potřeb uživatelů. Jeho základní funkcí je pomoc při plánování tras na základě historie jízd, současně se ale učí poznávat emoce tak, aby mohl řidiči zlepšovat náladu, například tím, že vybere vhodnou hudbu, zohlední na trase oblíbená místa, případně uzpůsobí úroveň využití bezpečnostních systémů náladě a kondici řidiče – od plné kontroly člověka po plně automatické řízení autopilotem.

Je těžké se spřátelit se spínači a obrazovkami, proto automobil komunikuje s řidičem pomocí avatara jménem Yui. Animovaná postava se nejprve zobrazí na karoserii dveří a přivítá majitele, potom se objeví na přístrojové desce. Yui přirozeně komunikuje nejen díky tomu, že skvěle ovládá jazyk, ale i proto, že zvládá místní řeč těla a kulturu. Ke komunikaci s řidičem a spolujezdci slouží celá kabina, která předává signály a varování pomocí světla, zvuku a dotykových impulsů.i-TRIL Concept
Svůj nejnovější koncept řešení pro automobilový průmysl předvedla Toyota na veletrhu v Ženevě. i-TRIL Concept využívá umělou inteligenci umožňující autonomní řízení, elektrický motor a technologii Active Lean známou z i-Roadu, díky níž se vozidlo v zatáčkách naklápí.

Datum:18.07.2017 16:30
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Trendy v automobilových bezpečnostních prvcích

Na evropských silnicích každoročně přijdou o život následkem autonehody tisíce lidí. EU si dala za cíl v nejbližších letech nehodovost snížit.

Pojištění auta: proč nezapomínat ani na havarijní pojištění

K čemu slouží havarijní pojištění a proč není ze zákona povinné?

Velká cena Katalánska

O víkendu jsme se vydali do Barcelony, abychom se podívali na 7. zastávku seriálu MotoGP 2019 – jela se Velká cena Katalánska.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama