Óda na hrdiny New York City

15.07.2017 11:00

Dynamická kultura New Yorku nedávné minulosti – let sedmdesátých, osmdesátých, počátku devadesátých – je výchozím bodem a zdrojem inspirace pánské kolekce Louis Vuitton pro sezonu podzim/zima 2017. „Je to směs odkazů na bohaté i chudé čtvrti New Yorku,“ vysvětluje Kim Jones, umělecký ředitel pánských kolekcí značky Louis Vuitton. „Umělci a hudebníci, přátelé a hrdinové.“

Kolekce je poctou nepřeberné škále stylů, které vidíme jeden vedle druhého v New York City. Jejím středobodem je idea spolupráce – fúze dvou odlišných celků, kreativní cesta, jejímž výsledkem je něco nového. Inspirace přišla z různých oblastí newyorského života v průběhu třech desetiletí. Všechny tyto vlivy se složily v kolekci, která je mnohovrstevnatým výrazem moderní maskulinity.

Představte si New York v té době – jedna z prvních asociací určitě bude hnutí soudobých manhattanských umělců: Jean-Michel Basquiat, Julian Schnabel, Keith Haring, Robert Mapplethorpe a Andy Warhol. Tvůrčí síla celé skupiny a osobitý umělecký styl každého jednotlivého člena vytvořil prostor pro svobodnou kolaboraci, jejímž výsledkem byla celá řada slavných děl, zejména Basquiata a Warhola. Jejich umělecký přístup i charakteristický styl oblékání jsou patrné i v této kolekci: harlemský styl s přemírou log a denimu, typický pro značku Daniel “Dapper Dan” Day, která si získala popularitu u hiphoperů, stejně jako sedmdesátková, mírně salonní dekadence návštěvníků oblíbeného klubu Studio 54 – dvě vizuální „kotvy“ typického newyorského stylu.

V kolekci se objevuje nový postoj a silueta uvolněné elegance: široký střih kalhot i svrchních oděvů, který vytváří dojem záměrné nedokonalosti. Elegance ano, ale šmrncnutá ulicí. Ostře střižené obleky kombinované s prvky typickými pro pracovní oděvy v provedení z materiálů charakteristických pro tradici francouzského luxusu – hedvábí, kašmír, vicuña, aligátoří kůže. Luxusní materiály, utilitární střihy. Kolekce zde čerpá inspiraci zejména ze stylu Basquiata – volný střih kabátů, kašmír s nezačištěnými švy a vytahanými vlákny, která vytvářejí efekt skvrn od barvy, nebo protkané ultra tenkými proužky kůže Vuitton, v kombinaci s pyžamovými kalhotami fils coupé. Mezi „pyžamovými“ vzory nechybí ani koláže reklamních tisků z třicátých let minulého století, které v sedmdesátých letech slavily comeback v rámci art deco revi-valu. Šperky z paladia evokují třpytivý hédonismus tanečního parketu v klubu Studio 54.

Kolaborativní atmosféra inspiruje značku Louis Vuitton k nové cestě. „V rozhovorech gentlemanů v New York City nikdy nechybí zmínka o Supreme,“ tvrdí Kim Jones.

Značka Supreme vznikla na Lafayette Street v New York City v roce 1994 – tedy přesně 140 let poté, co Louis Vuitton v Paříži založil svůj podnik Malletier, a od té doby se stala newyorskou ikonou. Supreme zosobňuje atmosféru tohoto města i aktuální kolekce, která pramení z kulturního mixu. Spolupráce Supreme a Louis Vuitton na přípravě kolekce pro sezonu podzim/zima 2017 je historicky prvním společným počinem těchto dvou značek. Výsledkem je mini kolekce oblečení, doplňků a šperků, která byla předvedena veřejnosti v rámci módní přehlídky Louis Vuitton. Klasický vzor Monogram je „narušen“ ikonickým obdélníkovým logem (Box Logo) značky Supreme. Tento kombinovaný motiv se objevuje na různých produktech, včetně sepraného ja-ponského denimu a žakáru, fils coupé na pyžamech a také v koňakově-čokoládové kombinaci odkazující na originální plátno Monogram z roku 1896. Je to více, než spolupráce dvou značek – zde se dokonalost newyorského street stylu potkala s francouzským savoir-faire značky Louis Vuitton.

Inspirována touto fúzí dvou legend, značka Louis Vuitton nepřestala v rámci přípravy kolekce spolupracovat – tentokrát sama se sebou – a k plodné spolupráci vyzvala různé oblasti své vlastní řemeslné odbornosti. Na koženém zboží, které kombinuje textilní materiály s kůží, jsou předvedeny klasické řemeslné techniky práce s plátnem Louis Vuitton Monogram a kůží Cuir Taurillon. Nechybí ani velmi složité vzory a dekorativní prošívání. Na řadě doplňků a tašek se objevuje kontrastně zbarvená kůže Epi a plátno Monogram – odpovídá to duchu celé kolekce, která je postavena na fúzi různých stylů a přístupů. Sportovní boty jsou též ve stylu osmdesátých let – se zvýrazněnými špičkami – nebo devadesátkové techno-tenisky; jejich materiály jsou nezaměnitelně luxusní – kůže Louis Vuitton Epi, aligátoří kůže, ražený vzor Monogram a vzor diagonálních pruhů na špičce.

Na doplňcích Louis Vuitton je vždy vidět určitý dialog historie a současnosti, a to je také forma spolupráce. Pro tuto sezonu znovu ožily archivní styly a techniky a propojily se s moderními tvary a akcenty – a vznikl čistě aktuální a velmi originální tvar. Doplňky z mini kolekce Louis Vuitton x Supreme jsou vyrobeny z průhledného plátna toile se žakárovým vzorem zkombinovaného s ikonickou surovou hovězí kůží, kterou používá značka Louis Vuitton na svých produktech, nebo jsou z černé a červené kůže Epi s raženými logy Supreme. Tvary jsou moderní, ale většina z nich vychází ze 163leté historie značky Louis Vuitton, a pro tuto příležitost byla „znovu objevena“ v archivech.

Pánská kolekce Louis Vuitton pro sezonu podzim/zima 2017 představuje komplexní a vyčerpávající cestu napříč všemi stylovými vlivy, z nichž se skládá – skládal a vždy bude skládat – originální styl města New York. Je to óda na všechny přátele a hrdiny tohoto velkoměsta.


 

Datum:15.07.2017 11:00
Reklama

Philips opět slaví

Philips TV opět slaví úspěchy na poli designu, získal hned pět prestižních ocenění.

Vyhrála elegantní ženská silueta

Vítězem soutěže pro začínající módní návrháře VAN GRAAF Junior Talent 2019 pořádané v rámci Mercedes- Benz Prague Fashion Weeku se stal Boris Kráľ.

Light Moments by Sans Souci

Křišťálové sklo, pokovené povrchy, lehané sklo, a mimořádné komponenty spolu s pečlivým ručním zpracováním českých mistrů sklářů.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Vyhrála elegantní ženská silueta

Vítězem soutěže pro začínající módní návrháře VAN GRAAF Junior Talent 2019 pořádané v rámci Mercedes- Benz Prague Fashion Weeku se stal Boris Kráľ.

Módní událost roku

Nespresso spojilo síly s jednou z nejlepších návrhářek Monikou Drápalovou v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Week 2019.

Vtip a humor u Levi´s

Snoopy a jeho kamarádi z Peanuts® zabrali džíny, trička, mikiny, džísky, dokonce i ponožky!

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
08.09.2019

Století Medy Mládkové

Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových připravuje celoroční blok akcí, jehož součástí budou výstavy, divadelní představení a tematické programy.

Reklama