zdroj: Bety.cz

Pryč se zimní depresí

20.02.2017 12:30

Prosluněné zasněžené kopce jsou důvodem k radosti pro mnoho milovníků zimy. Ta letošní je jako vystřižená z obrázků zimní krajiny od Josefa Lady a velice vstřícná k nadšeným lyžařům a dalším sportovcům. Ne všichni si však toto dlouhé a vyčerpávající období dokážou užít naplno. Trpíte zimní depresí?

Hlavním důvodem zimní deprese neboli sezonní afektivní poruchy je především nedostatek denního světla, které je v zimních měsících omezené a má jiné složení než v ostatních ročních obdobích. Sluneční paprsky přitom řídí produkci melatoninu, což je spánkový hormon, který si naše tělo vyrábí během spánku a který se začíná tvořit v okamžiku, kdy se sníží intenzita světla. Melatonin má na většinu procesů v organismu tlumicí účinek, jeho nadměrná tvorba proto může mít za následek i depresivní stavy. Sezonní afektivní porucha nás nejvíce postihuje právě v lednu až v březnu, s přicházejícím jarem a sluncem se její intenzita snižuje.


Mezi projevy sezónní afektivní poruchy patří např.:
* Zvýšená chuť k jídlu
* Nárůst hmotnosti
* Únava a nedostatek energie
* Zvýšená potřeba spánku
* Ztráta zájmu o sex a lidský kontakt
* Problémy s pamětí
* Potíže se soustředěním
* Deprese
* Ztráta motivace
* Snížení imunity
* Bolesti zad

Způsobů, jak se s tímto problémem vypořádat, je hned několik. Zkusit můžete světelnou terapii, která ovlivňuje právě hladinu melatoninu a dále serotoninu, tj. hormonu štěstí. Velmi jednoduchou léčbu představují i dlouhé procházky do přírody. Důležité také je starat se o vzhled vašeho domova – jaro si můžete vykouzlit třeba čerstvými květinami – a dostatečné osvětlení v něm. Stýkejte se s přáteli, zkrátka dělejte to, co máte rádi. Pečujte o sebe, najděte si vyhovující pohybovou aktivitu, vhodně se stravujte. Mezi potraviny, které vás zahřejí, patří zejména polévky a koření jako zázvor, chilli či kari. Dbejte i na své zdraví, nachlazení vaší náladě moc nepřidá – nezapomeňte tedy na dostatečný příjem vitaminů.

Samozřejmě si můžete vypomoci také různými doplňky stravy. Se spánkovým deficitem vám pomůžou přípravky s obsahem železa či hořčíku, se stresem např. rozchodnice růžová. K překonání špatné nálady jsou vhodné i doplňky stravy s obsahem L-tryptofanu. Ten běžně získáváme v potravě, např. v červeném masu, ale pro organismus to většinou není dostatečné množství pro zásobení mozku, a navíc v dnešní uspěchané době dodržovat správnou životosprávu také není úplně jednoduché. Stačí však poradit se s lékárníkem, který vám jistě doporučí různé doplňky, např. ve formě tabletek.

 

Datum:20.02.2017 12:30
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Dokonalá relaxace a zkrášlení

Karlovy Vary jsou proslulé lázeňskou péčí. V rozlehlém balneo centru v Luxury Spa Hotel Olympic Palace budou hýčkat vaše tělo i pleť.

Valčík a relaxace

Zažít uzdravující účinek minerálních pramenů a dokonalý odpočinek provázený příjemnými kulturními zážitky lze nejlépe ve špičkovém hotelu.

Luxusní péče v luxusním hotelu

Karlovy Vary skýtají v jakémkoli ročním období okouzlující příležitost k odpočinku a ozdravění.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama