zdroj: Bety.cz

Pryč se zimní depresí

20.02.2017 12:30

Prosluněné zasněžené kopce jsou důvodem k radosti pro mnoho milovníků zimy. Ta letošní je jako vystřižená z obrázků zimní krajiny od Josefa Lady a velice vstřícná k nadšeným lyžařům a dalším sportovcům. Ne všichni si však toto dlouhé a vyčerpávající období dokážou užít naplno. Trpíte zimní depresí?

Hlavním důvodem zimní deprese neboli sezonní afektivní poruchy je především nedostatek denního světla, které je v zimních měsících omezené a má jiné složení než v ostatních ročních obdobích. Sluneční paprsky přitom řídí produkci melatoninu, což je spánkový hormon, který si naše tělo vyrábí během spánku a který se začíná tvořit v okamžiku, kdy se sníží intenzita světla. Melatonin má na většinu procesů v organismu tlumicí účinek, jeho nadměrná tvorba proto může mít za následek i depresivní stavy. Sezonní afektivní porucha nás nejvíce postihuje právě v lednu až v březnu, s přicházejícím jarem a sluncem se její intenzita snižuje.


Mezi projevy sezónní afektivní poruchy patří např.:
* Zvýšená chuť k jídlu
* Nárůst hmotnosti
* Únava a nedostatek energie
* Zvýšená potřeba spánku
* Ztráta zájmu o sex a lidský kontakt
* Problémy s pamětí
* Potíže se soustředěním
* Deprese
* Ztráta motivace
* Snížení imunity
* Bolesti zad

Způsobů, jak se s tímto problémem vypořádat, je hned několik. Zkusit můžete světelnou terapii, která ovlivňuje právě hladinu melatoninu a dále serotoninu, tj. hormonu štěstí. Velmi jednoduchou léčbu představují i dlouhé procházky do přírody. Důležité také je starat se o vzhled vašeho domova – jaro si můžete vykouzlit třeba čerstvými květinami – a dostatečné osvětlení v něm. Stýkejte se s přáteli, zkrátka dělejte to, co máte rádi. Pečujte o sebe, najděte si vyhovující pohybovou aktivitu, vhodně se stravujte. Mezi potraviny, které vás zahřejí, patří zejména polévky a koření jako zázvor, chilli či kari. Dbejte i na své zdraví, nachlazení vaší náladě moc nepřidá – nezapomeňte tedy na dostatečný příjem vitaminů.

Samozřejmě si můžete vypomoci také různými doplňky stravy. Se spánkovým deficitem vám pomůžou přípravky s obsahem železa či hořčíku, se stresem např. rozchodnice růžová. K překonání špatné nálady jsou vhodné i doplňky stravy s obsahem L-tryptofanu. Ten běžně získáváme v potravě, např. v červeném masu, ale pro organismus to většinou není dostatečné množství pro zásobení mozku, a navíc v dnešní uspěchané době dodržovat správnou životosprávu také není úplně jednoduché. Stačí však poradit se s lékárníkem, který vám jistě doporučí různé doplňky, např. ve formě tabletek.

 

Datum:20.02.2017 12:30
Reklama

Nepostradatelná kombinace léta

Klasika všech klasik nesoucí název gin & tonic neboli nejlepší způsob osvěžení a podpoření dobré nálady v teplých letních dnech.

Grand Cru připravila velikonoční menu

V uznávané restauraci Grand Cru si od 19. do 22. dubna 2019 můžete vychutnat speciální menu připravené při příležitosti Velikonoc.

Nenechte si ujít Army den

Ve středu 15. května 2019 od 10 do 18 hodin se obchodní centrum Atrium Flora promění v armádní základnu.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Dokonalá relaxace a zkrášlení

Karlovy Vary jsou proslulé lázeňskou péčí. V rozlehlém balneo centru v Luxury Spa Hotel Olympic Palace budou hýčkat vaše tělo i pleť.

Valčík a relaxace

Zažít uzdravující účinek minerálních pramenů a dokonalý odpočinek provázený příjemnými kulturními zážitky lze nejlépe ve špičkovém hotelu.

Luxusní péče v luxusním hotelu

Karlovy Vary skýtají v jakémkoli ročním období okouzlující příležitost k odpočinku a ozdravění.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
08.09.2019

Století Medy Mládkové

Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových připravuje celoroční blok akcí, jehož součástí budou výstavy, divadelní představení a tematické programy.

Reklama