Žofia na Srí Lance, zdroj: Exclusive Tours
Žofia na Srí Lance, zdroj: Exclusive ToursČajové plantáže, Žofia na Srí Lance, zdroj: Exclusive ToursSigiriya, Žofia na Srí Lance, zdroj: Exclusive ToursChrám Dambulla, Žofia na Srí Lance, zdroj: Exclusive ToursŽofia na Srí Lance, zdroj: Exclusive Tours

Cestování - práce snů

17.01.2017 00:00

Travel designerka Exclusive Tours, Žofia Dolníková se živí cestováním po celém světě a objevováním neobjeveného a jedinečného. Nyní se vrátila z cesty po Srí Lance, vyzkoušela tamní hotely i safari s leopardy.

Srí Lanka je magická země v Indickém oceánu, proslulá svým aromatickým kořením kari, pestrobarevnou krajinou a cejlonským čajem. Vydala jsem se ji prozkoumat na vlastní kůži, abych vám mohla zprostředkovat všechna krásná místa, která nabízí.“ Žofia Dolníková, travel designer Exclusive Tours.

Srí Lanka ale není typickou plážovou destinací, skvělá je naopak pro poznávání kultury a přírody. Ke koupání je ideální východní strana ostrova. Obecně je okolo Srí Lanky hodně silných mořských proudů, a proto se na řadě míst nemůžete koupat. Někde to je možné pouze tehdy, pokud to dovolí vlajkové doporučení.

Na severu ve vnitrozemí Srí Lanky, v tzv. kulturním trojúhelníku, se nacházejí největší historické poklady ostrova. Hotely zde jsou „eco friendly“ a mohou se pochlubit jednou zajímavou aktivitou – pozorováním malých nočních savců outloňů váhavých. Tyto plaché poloopičky se nacházejí v blízké rezervaci, kam po setmění vyrazíte se zkušeným biologem a – vybaveni červeným světlem na čelovce budete pátrat po páru zářících očí v černočerné tmě.

Žofia pokračuje v poutavém vyprávění: „Naším dalším cílem byla Sigiriya, která se nachází v centrální části ostrova. Jde o jedno z nejvyhledávanějších míst Srí Lanky, které je od roku 1982 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.Sigiriya, jinak také Lví hora, je strmá skála, tyčící se uprostřed geometricky dokonalých zahrad do výšky 200 metrů nad údolím. Dle pověstí tato Lví hora střežila vchod do původní pevnosti. Zajímavé je, že jde o část magmatické zátky dávno vyhaslé sopky a zároveň také o pozůstatky paláce z 5. století. „Cesta nahoru je sice trochu krkolomná, musí se jít po strmém schodišti a za doprovodu dotírajících opic, ale stojí to za to. V dávných dobách šlo o oblíbené obřadiště buddhistických mnichů a svou mytičnost si zachovalo doposud. To nejhezčí najdete na samotném vrcholu – dechberoucí výhled na okolní krajinu,“ vzpomíná travel designérka.

Při cestě zpět doporučuje navštívit buddhistický chrám Dambulla. Komplex ukrytý v žulové skále, kde jsou uchovány velké sochy ležícího Buddhy z několika asijských zemí.

Další, takřka povinnou zastávkou na Srí Lance je Kandy a Chrám Buddhova zubu u stejnojmenného jezera. Jde o nejvýznamnější buddhistickou památku celé Srí Lanky. Legenda prý praví, že po Buddhově smrti v roce 543 před Kristem bylo jeho tělo rozděleno na osm částí, které pak zamířily do jednotlivých království. Během čtvrtého století našeho letopočtu byl Buddhův zub převezen z Indie na Srí Lanku, kde speciálně pro tento poklad postavili nový palác, pak během několika set let putoval po celé zemi. V roce 1595 Buddhův zub definitivně zůstal v paláci u jezera v Kandy. Celý komplex zahrnuje několik krásných budov, které obklopují překrásné zahrady.

Srí Lanka je také známá svými čajovými plantážemi. Obecně se o cejlonském čaji hovoří jako o nejkvalitnějším na světě. Ne nadarmo je tak oblíbený v zemích britské koruny. Na ostrově se dokonce říká, že britská královna považuje čaj ze Srí Lanky za jediný opravdový. Během svého putování ze severu na jih země budete mít příležitost spatřit několik plantáží, které lze rovněž navštívit. Nejenže si zde toto srílanské zlato můžete koupit, ale dozvíte se i o jeho pěstování a výrobě samotného černého čaje, kterého ve finální podobě bývá až několik desítek druhů. „Pokud chcete zažít opravdovou atmosféru Srí Lanky, doporučuji vám jet vlakem z Kandy, jehož trasa bývá označována za jednu z nejhezčích na světě. Přestože se nejedná o luxusní vlak, zážitek bude stát za to,“ slibuje Žofia

A hned dodává: „Jedna z věcí, která mi vyrazila dech, bylo safari. Ač Srí Lanka není tak vyhlášeným místem pro pozorování divoké zvěře jako africké státy, můžete zde i tak zažít příjemné setkání se slony, kteří se po desítkách shromažďují okolo velkých vodních nádrží. Vedle těchto velkých savců spatříte zblízka i řadu opic, varanů, krokodýly a při troše štěstí také leopardy či medvěda pyskatého.

Na samotném jihu země se pak nachází další resort, který stojí za návštěvu – Cape Weligama. Rozléhá se přímo na jižním mysu Srí Lanky a právem je označován za jedno z nejluxusnějších ubytování v celé zemi. Je jisté, že s ohledem na polohu místa si zde užijete nerušený klid i během hlavní sezony. Nakonec nám travel designérka Žofia vyrazila dech: „Pokud zatoužíte po dobrodružství, doporučuji vám, abyste si jednou ráno přivstali a vydali se pozorovat velryby. Na jednom místě totiž uvidíte hned několik druhů velryb včetně největšího žijícího živočicha na světě – velryby modré, která dosahuje až 30 metrů.


www.exclusivetours.com

O Exclusive Tours
Společnost byla založena v roce 2007. Od počátku se Exclusive Tours zaměřuje na poskytování poradenství a služeb v oblasti luxusního cestovního ruchu pro náročnou klientelu, která vyhledává ubytování v 5* hotelech, přepravu business / first class nebo privátními letadly. Společnost byla první, která se začala zaměřovat přímo na tuto klientelu, a i díky tomuto přístupu se jí podařilo dosáhnout toho, že dnes její služby využívá a pravidelně s ní cestuje několik stovek významných českých podnikatelů a manažerů.

Datum:17.01.2017 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Nejlepší tipy na výlety v Nízkých Tatrách pro milovníky turistiky

Vyrazit na dovolenou k našim sousedům je vždy dobrý nápad. Těšit se můžete na hodně přírody, čerstvého vzduchu a dobrodružství.

Top romantická místa v Česku nejen na žádost o ruku

Prozkoumat svět křížem krážem můžeme zatím omezeně. Naše země je plná krásných a magických míst, kam můžete vyrazit se svoji drahou polovičkou.

Za vynikajícími sněhovými podmínkami

Součástí údolí Maurienne je zimní středisko La Norma. Zdatní lyžaři ocení především trasy ve vyšších polohách s kvalitní sněhovou pokrývkou.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama