Formule 1 se stěhuje do Asie, foto zdroj: Shutterstock
Formule 1 se stěhuje do Asie, foto zdroj: ShutterstockFormule 1 se stěhuje do Asie, foto zdroj: ShutterstockTomáš Richtr, foto zdroj: Sport1, Sport2

F1 se stěhuje do Asie

14.09.2016 08:00

Nejprestižnější motoristické závody, Formule 1 se přesouvají do Asie. Nejprve piloti změří síly na okruhu v Singapuru (16. - 18. 9.), poté se přesunou do Malajsie (30. 9. – 2. 10.) a asijskou pouť završí v zemi vycházejícího slunce, v Japonsku (7. - 9. 10.). Všechny Velké ceny asijského turné vysílají exkluzivně Sport1 a Sport2.

Aktuální sezóna F1 se pomalu přehoupla do své poslední části. Ani zázrak už by nejspíš nedokázal ohrozit celkové vítězství stáje Mercedes a narušit hegemonii obou jejích jezdců Nico Rosberga a Lewise Hamiltona, to však neznamená, že by fanoušci F1 neměli co sledovat. V následujících týdnech nás čekají hned tři velmi zajímavé okruhy v Asii a my se můžeme těšit na pořádnou porci skutečně napínavých bitev.

Velká cena Singapuru (okruh Marina Bay)

 • 16. 9. 2016 (pátek) – trénink (12:00, 15:30)
 • 17. 9. 2016 (sobota) – kvalifikace (15:00)
 • 18. 9. 2016 (neděle) – závod (14:00)
 • Délka okruhu: 5,065 km
 • Počet kol: 61
 • První závod (rok): 1966
 • Nejvíce vítězství (jezdec/stáj): Sebastian Vettel (4) / Red Bull/Ferrari (obě 3)
Velké ceně Singapuru se pro její slávu a prestiž přezdívá též Monako východu. Velká cena Singapuru měla premiéru teprve v roce 2008, už v roce 1961 se ovšem jela jako Orient Year Grand Prix, byť ne pod hlavičkou F1. Loni zde dominovala stáj Ferrari, když na 1. místě dojel Sebastian Vettel a na 3. místě stájový kolega Kimi Räikkönen. Mezi ně se dokázal vklínit jen Daniel Ricciardo z týmu Red Bull Racing Renault.

Malajsie (okruh Sepang International Circuit)
 • 30. 9. 2016 (pátek) – trénink (04:00, 08:00)
 • 1. 10. 2016 (sobota) – kvalifikace (11:00)
 • 2. 10. 2016 (neděle) – závod (09:00)
 • Délka kola: 5,543 km
 • Počet kol: 56
 • První závod (rok): 1962
 • Nejvíce vítězství (jezdec/stáj): John MacDonald/Sebastian Vettel (oba 4) / Ferrari (7)
První závody v Malajsii se jely v roce 1962 v Singapuru, který byl původně součástí malasijské federace. Jednalo se o okruh Thomson Road Grand Prix. Okruh Sepang byl postaven v roce 1999. Loni zde zvítězil jezdec Ferrati Sebastian Vettel. Druhá a třetí příčka patřila jezdcům Mercedesu, Hamiltonovi, respektive Rosbergovi.

Velká cena Japonska (okruh Suzuka)
 • 7. 10. 2016 (pátek) – trénink (03:00, 07:00)
 • 8. 10. 2016 (sobota) – kvalifikace (08:00)
 • 9. 10. 2016 (neděle) – závod (07:00)
 • Délka okruhu: 5,807 km
 • Počet kol: 53
 • První závod (rok): 1963
 • Nejvíce vítězství (jezdec/stáj): Michael Schumacher (6) / McLaren (9)
Velká cena Japonska se jezdila střídavě na okruhu ve Fudži a Suzuce. Od roku 2008 je zatím definitivně zpátky v Suzuce, okruhu, který je považován za jeden z vůbec nejnáročnějších v celém podniku F1.

Hamilton vs. Rosberg
Ve Formuli 1 záleží na celé řadě faktorů. Mezi nejdůležitější patří jezdecký um a rozpočet stájí, Mercedes má obojí. S odhadovaným rozpočtem ve výši 12,5 miliardy korun a dvěma jezdeckými esy dokázal šampionát konstruktérů rozhodnout dávno před koncem aktuální sezony. O to zajímavější je aktuální „bratrovražedný“ souboj mezi Lewisem Hamiltonem a Nico Rosbergem.

Historie a tradice
Série závodů Formule 1 spadá pod Mezinárodní automobilovou federaci (FIA) a jezdí se už od roku 1950 (velká cena Belgie byla už 927 závodem). Během let se velké ceny F1 jely už celkem na 73 tratích ve 36 zemích. Pouze Velká Británie a Itálie přitom hostila velkou cenu v každém roce od založení celého podniku. Není divu, pořadatelství totiž není zrovna levnou záležitostí. Promotéři, kteří chtějí uspořádat velkou cenu, musejí zaplatit licenční poplatek. Ten se liší podle finančních možností a obchodního vyjednávání. Nejdražší licenční poplatek za hostování velké ceny F1 je dnes 1,12 miliardy korun ročně. Za hostování 20 velkých cen letošního ročníku vedení soutěže vybere okolo 17,5 miliardy korun.

Historie Formule 1 je košatá i v dalších ohledech. V její historii se o start pokusilo 157 konstruktérů, jen 28 z nich přitom dokázalo překonat laťku 100 startů. Mezi nejúspěšnější stáje v tomto ohledu patří Ferrari (900 startů), McLaren (772 startů) a Williams (641). Do závodů F1 stihlo v minulosti zasáhnout už více než 800 pilotů. Jedním z posledních noviců (první sezónu odjel v roce 2013) byl Francouz Jules Bianchi, který bohužel zemřel na následky tragické nehody při velké ceně Japonska v roce 2014.

V letošní sezóně nás čeká ještě 7 nervy drásajících závodů F1. Ty všechny můžete sledovat na kanálech Sport1 HD a Sport2 HD za hlasového doprovodu profesionálního komentátora Tomáš Richtra a závodních jezdců Jana Charouze nebo Josefa Krále. Pro slovenské fanoušky závody F1 komentuje Števo Eisele, příležitostně se Štefanem Rosinou nebo Richardem Gondou.

„Musím si pořád rozebírat, jak je možné, že jsou to pouhé dva body, které po čtrnácti závodech dělí Hamiltona s Rosbergem,“ říká Tomáš Richtr před začátkem asijské části sezony F1. „Souboj těchto dvou výrazně odlišných osobností vždy vyhrál temperamentní a instinktivní Hamilton před racionálnějším a analytickým Rosbergem. Letos měl Hamilton již boj o titul podle vlastních slov prohraný, ale ve střední části jezdil výborně. Ale v Belgii bral penalizace za nové motory a v Itálii špatně odstartoval. Prostě pořád nějaké překvapení! V Singapuru Mercedes navíc neměl v loňském roce šanci. Red Bull a Ferrari byly lepšími týmy. Netroufám si předvídat, co přijde.“

Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Trendy v automobilových bezpečnostních prvcích

Na evropských silnicích každoročně přijdou o život následkem autonehody tisíce lidí. EU si dala za cíl v nejbližších letech nehodovost snížit.

Pojištění auta: proč nezapomínat ani na havarijní pojištění

K čemu slouží havarijní pojištění a proč není ze zákona povinné?

Velká cena Katalánska

O víkendu jsme se vydali do Barcelony, abychom se podívali na 7. zastávku seriálu MotoGP 2019 – jela se Velká cena Katalánska.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama