Masters of Dirt, Monster Energy
Matěj Česák, Monster EnergyMasters of Dirt, Monster Energy

Masters of Dirt

02.06.2016 00:00

Mimořádná a dech beroucí FMX a BMX show Masters of Dirt minulou sobotu dobyla Bern. Jednalo se již o třetí MOD show na švýcarské půdě. Po dvou šílených ročnících v Zurichu, které navštívilo přes 14 000 fanoušků, naplnily letos tisíce diváků bernskou PostFinance Arenu aby na vlastní oči viděli exhibici 17 top jezdců z 11 zemí. Speciální design trati umožnil divákům být co nejblíže jezdcům, kteří jim předvedli neskutečnou akci. Doslova skákali až do obecenstva, kterému se tajil dech z předvedených triků, které ještě nikdy nespatřili světlo světa.

Kromě lokálního hrdiny, Monster Energy jezdce Dannyho Schneidera, který svoji velkolepou show zakončil za obrovských ovací pálením pneumatik, kterým zakouřil celou halu, byl MOD nezapomenutelný hlavně pro našeho mladého českého Monster Energy FMX ridera Matěje Česáka, který dokázal otočit svůj první backflip. Po oslavách jeho úspěchu před zraky 4000 fanoušků jsme se s ním sešli, abychom se zeptali na jeho kariéru a hlavně na samotný trik.

Ahoj Matěji! Především obrovská gratulace k tomuhle neskutečnému úspěchu – odjet první backflip na show! Začněme úplně od začátku: Jak ses dostal k Freestyle Motocrossu?
Začal jsem jezdit motocross, když mi bylo pět, protože v tu dobu jezdil můj táta Enduro. Koupil mi novou motorku – KTM 50. Skočil jsem na motorku a začal jezdit. V osmi letech jsem zkusil poprvé skočit. Od té doby jsem s motocrossem pokračoval a pořád ho miluju.

Co bylo tvým cílem, když si začal jezdit Freestyle Motocross?
Úplně nejdůležitější bylo účastnit se co nejvíce show. Takže jsem začal jezdit na show v České republice. Když mi bylo 12, dostal jsem první pozvánku na Masters of Dirt v rakouském Grazu. To bylo neskutečný! Bylo tam tolik diváků a já to prostě miloval. Pro Masters of Dirt mám pořád stejnou vášeň. Mám rád všechny lidi, kteří tuto show organizují. Diváci jsou tam také skvělí. Jsem velmi rád, že toho můžu být součástí.

Měl jsi nějakého učitele nebo mentora, který by tě v tvých začátcích ve Freestyle Motocrossu učil a podporoval?
Jo, jasně. Začínal jsem s Petrem Pilátem. On se mě vlastně tenkrát zeptal, jestli bych nechtěl dělat Freestyle Motocross. Od té doby jsem s ním trénoval. On mě také naučil backflip a spoustu dalších triků. Je skvělé, že jsem jeho kamarád. Takže díky moc Petře za to, že jsi tak skvělý člověk.

Kdy jsi poprvé začal přemýšlet o backflipu na motorce?
Když začínáte kariéru jako profesionální jezdec FMX, nejdůležitější je umět otočit backflip, takže jsem se to musel naučit. Když mi bylo 13 let, hodně jsem se toho triku bál, protože to pro mě bylo hodně těžký. Trvalo to celkem dlouho, než jsem to poprvé zkusil. Poprvé jsem do dopadl do foam pitu teprve před měsícem. Před třemi dny jsem to poprvé zkusil na normálním skoku. Byl jsem neuvěřitelně šťastnej, když jsem to dopadl.

Jak ses vůbec backflip učil?
Hodně se toho bojím, protože to je hlavou dolů. Je to prostě jiný, než skákat rovně. Musel jsem se hodně mentálně přemáhat, než jsem to otočil. Zkusil jsem to jednou z quarter pipe jako „egg roll“ a pak jsem si řekl, že je celkem sranda dělat triky hlavou dolů. Takže jsem to zkusil ze super kickeru a bylo to úžasný. Pak jsem to zkusil přibližně 200x do foam pitu. Když jsem se rozjížděl na normální skok, byl jsem trochu nervózní, protože to je úplně jiný, než do pěny. Ale když jsem to dopadl, byl jsem nadšený a chtěl jsem to dělat znova.

Jaký to byl pocit, když si backflip dopadl v show?
Ten pocit byl absolutně neskutečnej. Diváci křičeli a byli úplně šílení. Prostě skvělý!

Ne všechno ale dnes šlo podle plánu. Popiš nám, prosím, tvůj celý den předtím, než jsi skočil backflip.
Začátek dne byl celkem šílenej. Na druhém skoku jsem dopadl moc daleko a poranil si koleno. Musel jsem za doktorem, který mi dal prášky a řekl mi, abych si koleno ledoval. Pak jsem to zkusil skočit znovu v tréninku. Taky jsem zkusil skok, kde jsem měl dělat backflip. Nakonec jsem si řekl, že to zkusím a uvidíme. Později jsem zkusil backflip a dopadl ho. Skvělý! Během tréninku jsem backflip dopadl ještě šestkrát, tak jsem si řekl, že bych to měl zkusit i v hlavní show. Nakonec se mi to vyplatilo a já jsem nejvíc šťastnej.

A co bude dál?
Teď bych chtěl zkusit backflip ze super kickeru a pak backflip na dlouhou vzdálenost do foam pitu. Doufejme, že na konci tohoto roku budu schopen to dopadnout i na dlouhou vzdálenost, protože teď už vím, jaký to je pocit letět hlavou dolů.

Jaké jsou další tvoje projekty?
Za měsíc je Masters of Dirt v Linci. Tam se určitě objevím. Pak jedu na show do Mexika s názvem XPilots. Před týdnem jsem byl v Mexiko City a bylo to celkem šílený. Mám rád Mexiko, je to skvělá země. Mám hodně akcí tento rok, jako například Masters of Dirt a nějaké show v České republice. Hodně se na ty akce těším. V mezičase se musím také věnovat škole, abych ji mohl co nejdříve dokončit.

Video z Masters of Dirt Bern

Datum:02.06.2016 00:00
Reklama

Limitka a kniha COS

Značka COS s použitím inovativních technik a postupů popsaných v nové knize připravila limitovanou kolekci jedenácti kusů dámského oblečení.

Rozšíření konceptu MBPFW

Příští edice největší domácí přehlídky současné módy MBPFW nabídne návrhářům nově možnost prezentace ve stylu „see now, buy now“.

Speciály připlouvají

Nechte si sychravé dny vylepšit speciály od Božkova. Pohodu a příjemnou atmosféru barvitých dnů vám a vašim blízkým pomůžou navodit dvě novinky.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Natura Siberica

Natura Siberica - přírodní BIO kosmetika ze Sibiře, kde příroda produkuje svoji krásu, sílu a čistotu ve formě bylinek a rostlin.

Auta za 30 let

Projekt Ozvěny budoucnosti přinesl originální nápady. Některé vize jsou inspirativní a mohly být doopravdy realizovatelné.

Technologie autonomního řízení

Toyota výrazně pokročila v oblasti vývoje technologií autonomního řízení a dalších projektech výzkumného centra.

SUV si oblíbily i ženy

I díky něžnému pohlaví sportovně-užitkové vozy přebírají vládu nad světem automobilů.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
29.10.2017

Designblok

Devatenáctý ročník se koná od 26. – 30. října 2017 a nabídne výstavy rekordních tří stovek designérů.

Reklama