Neděle s Berlinettou, foto: David Radil
Neděle s Berlinettou, foto: David RadilNeděle s Berlinettou, foto: David RadilNeděle s Berlinettou, foto: David RadilNeděle s Berlinettou, foto: David RadilNeděle s Berlinettou, foto: David Radil

Neděle s Berlinettou

13.04.2016 00:00

Neděle ráno, svátek klidu a já mám před sebou náročný den testování Ferrari F12 Berlinetta. Mezitím co snídám, čtu informaci na webu o tom, že byla Berlinetta vyprodaná za 4 hodiny od představení v Ženevě. Vyrážím tedy do Advantage Cars vzít rudou krasavici na rande a zjistit, proč ji každý žádal o ruku dřív, než do ní zasunul své tělo a sevřel ji pevně oběma rukama s pravou nohou na podlaze.

Živočišno funguje jako primární pud, a když před ní stojím, zatím jen na dvou, tak si mě vodí jak vlčáka po cvičáku. Prohlížím si ji, dotýkám se a čuchám k interiéru. Je návyková už ve spánku. Klíč k emocím sbírám ze stolu po upsání se ďáblu, že když jí něco udělám, budu v Advantage Cars pracovat jako vrátný 33 let bez nároku na honorář (12 x 21 000 x 33). Chvíli si s ní povídám, aby neměla pocit, že ji chci jen sprostě využít. Pak už sbírám odvahu a vklouznu dovnitř. Klíč je klasický ničím zajímavý, ale slouží jen do polohy on, od které začíná celá show. Stisk RED buttonu na volantu mě dělí od koncertu 12ti válců o 740ti koních. Tahle kráska je nejsilnějším produkčním vozem na světě a na okruhu spráská i ikonické Enzo. Nevím, zda mě chce ohromit nebo zastrašit čísly, ale s pokorou a odhodláním dávám palcem povel starteru.

Neděle s Berlinettou, foto: David Radil

Motor naskočí a zaplní interiér hlubokou symfonií podpořenou čtyřmi trumpetami v podobě výfuku. Pravou rukou přitahuji pádlo k volantu a ta nejrychlejší převodovka světa připraví první rychlostní stupeň. Údaj 1 se rozsvítí na jednom ze dvou digitálních displejů, kterým uprostřed dominuje klasický analogový otáčkoměr. Uvolňuji levou nohou brzdu a současně pravou dávkuji plyn nutný na rozjezd. Plynule bez škubnutí roztáčím obří 20ti palcové gumové válce. Překvapuje mě relativní pohodlí a snadné řízení, které je nezbytné na průjezd Prahou. Alespoň mám chvíli času na prohlídku interiéru. Emotivní tvar palubní desky obšité kůží v kombinaci s hliníkem. Za sportovními sedadly je úložný prostor a dokonce má i objemnou přihrádku před spolujezdcem. Palubním ovladačům vládne skvělá ergonomie a snadná obsluha. Většina potřebných funkcí se přepíná na volantu tak jako ve formuli.

Konečně cedule s přeškrtnutým nápisem Praha. Ovladačem manettino na volantu volím režim race. Dvakrát zatáhnu pádlo levou rukou a displej mě informuje, že mám zařazenou dvojku a jedu 50km/h. Obě ruce svírají volant a pravá noha ordinuje poprvé podlahu. Zrychlení, které následuje, je ohromující. Otevřou se klapky výfuku a kovový rykot doprovází celé to mimosmyslové představení. Ručička otáčkoměru se blíží 9ti tisícům, a to je čas na další povel robotické převodovce k přeřazení na 3 převodový stupeň. Akcelerace pokračuje v započaté lobotomii mozku. Neuvěřitelné, jakou silou Berlinetta letí vpřed bez ohledu na zařazený stupeň. Připomíná spíše hru než realitu. Začínám věřit na cestování v čase a užívám si brutální zátah se zvukovou kulisou F1 z dob závodění Schumachera. Přichází pasáž technických zatáček a já prověřuji ostatní parametry mé zvrhlé milenky pro dnešní den. Silou své váhy se opírám levou nohou do brzdového pedálu a přichází účinek jak z kresleného komiksu, kde auto zastaví z dvěstě na jedné stránce časopisu. Keramické kotouče o velikosti XXL pizzy fungují bezchybně a neúnavně. Decelerace je větší zážitek než akcelerace, a když půjdu do čísel, znamená výlet 0 - 200 a zpět z 200 - 0 celkem 13 sekund.

Brzdy odzkoušené a zahřáté na plný pracovní výkon, a tak můžeme naostro. Dvojka 8 500 otáček, prásk, trojka stejný zátah, prásk, čtyřka znovu stejný úder bouracím kladivem do zad, 258km/h ostře na brzdu a ve 150ti do první pravé zatáčky. Zbytečně velká rezerva. F12 byla naprosto klidná a dala mi najevo, že nejedu svým Astonem, který už by znervózněl. Následuje levá v podobném úhlu a tak najíždím stejnou rychlostí, ale ještě před apexem pumpuji plynový pedál mezi podlahou a středem, aby nedošlo k plnému přenesení krouťáku, který je neuvěřitelných 700nm, ale abych udržel dynamiku jízdy a zrychlil průjezd. V módu race mě nechala hodit elegantně svým zadkem a můj naopak silně sevřít. Elektronika se postarala o to, že píšu tenhle článek. Doufám, že ho nečte majitel Advantage Cars Milan Vopička...

Adrenalin na maximu a další rovinka, která se zkracuje nepřiměřeně k vnímání reality a znovu tvrdě do brzd a ostrá levá, kde poprvé cítím, že motor je vpředu a má chuť jít předními koly napřed. Nicméně plyn neubírám a jen jemným srovnáním řízení a následně méně strmým úhlem projíždím bezpečně zatáčkou a nyní plný plyn před výjezdem, a to už elektronický pomocník trakce drží jen stráž, ale nezasahuje a já nechávám na asfaltu nesmazatelnou stopu o přesně 305 mm šíře. Ten výkon je natolik omračující, že si netroufám manettino otočit do polohy OFF. Tohle auto je za limitem mých řidičských schopností a patří opravdu jen do zkušených rukou a hlavně vyrovnané mysli. Když jdete na maximum, umí 350 km/h, a to už je vzletová rychlost Boeingu 747! Zvolňuji a rovnám si tep do normálu. Řadím 7 rychlostní stupeň a courám se 200kou po okreskách. Ano, ta potvora, je opravdu posunutá z běžných měřítek všeho, v čem jsem kdy seděl. Dokonce si troufám říct, že by dala i většinu motorek na okreskách. Přijíždím do Prahy a vracím se do reality a dodržování předepsaných rychlostí. Užívám si ten jedinečný zvuk a zájem okolí. Vždy, když nějací kluci na křižovatce ukážou palec nahoru a čekají se mnou na zelenou, dám jim ten zvuk skutečného Ferrari v 8000 otáčkách, na který budou vzpomínat celý život, jako si to z dětství vybavuji já.

Zjišťuji, že se s ní dá jezdit i po městě, převodovka neprotestuje na rozdíl od mého Astonu, který město nenávidí. Přepnu tlumiče a na kategorii supersport se pohybuji komfortně i přes dlažbu a nerovnosti. Cenovku 300 000 eur si nakonec obhájila a Berlinetta má u mě v garáži kdykoli volné místo kdyby měla zájem...

Tečkou je, když vylezete a znovu si ji prohlížíte a není úhlu, který by jí neslušel. Italové umí design na jedničku a tohle auto ušili opravdu na míru všem, co mají dobrý vkus a kartu no limit. Loučím se polibkem a pohledem, kterým dávám najevo, že ji rád znovu uvidím.

www.advantage-cars.cz

Reklama

Náš zpěvák v ruském The Voice

Celosvětová pěvecká soutěž The Voice se v Rusku koná již pošesté. Letos poprvé za účasti našeho zpěváka, který v ní navíc sklízí úspěchy.

Tradičně luxusní detaily

Během týdne diskrétní a rafinovaný dandy, o víkendu uvolněný, dobrodružný urban styl. Nová sezóna vzdává hold našim mužům.

10 let COS

Na oslavu 10. výročí uspořádala značka COS party v The National Gallery během Fashion Weeku v Londýně.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Natura Siberica

Natura Siberica - přírodní BIO kosmetika ze Sibiře, kde příroda produkuje svoji krásu, sílu a čistotu ve formě bylinek a rostlin.

Toyota je v TOP desítce

Toyota se jako jediná automobilka objevila v žebříčku Change the World TOP 10 firem, jejichž technologická řešení mění svět k lepšímu.

All Ride Show v holešovické Továrně

Motorka může být pouhým dopravním prostředkem, sportovním náčiním, ale také se může stát uměním.

Futuristické koncepty

Některá pozoruhodná experimentální vozidla označená písmeny EX byla zapomenuta, jiná se dočkala moderních nástupců.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
23.09.2017

Harley-Davidson Open House 2017

Nové motocykly Harley-Davidson řady Softail poprvé v ČR. Zkušební jízdy zdarma již na Open House 22. a 23. září.

Reklama