Leukerbad největší termální lázně v Alpách, foto: Leukerbad

Leukerbad: lázně v Alpách

28.02.2016 00:00

Leukerbad je horské středisko, které díky svým termálním pramenům proslulo již v antických dobách, lázně tady měli již staří Římané 40 let před naším letopočtem.

Leží na konci horské silnice vedoucí z údolí Rhony ze starobylého Leuku do divoké skalní krajiny, jež byla po dlouhé časy jednou z hlavních transalpských cest. Ve Švýcarsku mají lázně stejnou vypovídající hodnotu jako u nás Karlovy Vary nebo Mariánské či Františkovy Lázně. Nejvýše položené lázeňské středisko země láká na kombinaci termálních koupelí a nenápadně ukrytého lyžařského rezortu v nadoblačné výšce přes 2 600 metrů nad mořem.

Lázně s bohatou historií
O léčivých silách horkého pramene s teplotou 51 oC se vědělo už od 12. století, ale k rozvoji Leukerbadu, rozprostírajícího se ve výšce 1 411 metrů nad mořem, došlo až na začátku 16. století, kdy se zde začaly stavět první lázeňské domy a hotely. Tehdy ho navštívil kardinál z blízkého Sionu – Matthäus Schiner a propadl jeho kouzlu i silně vápenité vodě. Do lázní pak zval na diplomatická jednání bohaté obchodníky a členy řádu, ti později přispěli k rozvoji oblasti.

Nebylo to však jednoduché. Vesnička je totiž doslova přilepena ke kolmým alpským stěnám a zimu co zimu postihovaly její obyvatele smrtonosné laviny, které zničily nespočet domů. V roce 1518 dokonce srovnala lavina celou vesnici se zemí a vyžádala si 61 mrtvých. Nebezpečí pominulo až v roce 1829, kdy radnice nechala vystavět protilavinovou zeď.

Druhé takové v Alpách nenajdete
Leukerbad, to je třicet venkovních či krytých veřejných i soukromých koupališť, do nichž nateče denně 3,9 milionů litrů termální vody o teplotě 51 oC. S počtem 22 termálních venkovních i krytých koupališť je to největší nabídka termálních lázní a wellness vybavení v celých Alpách. Lékaři doporučují trávit ve vodě zhruba třicet minut, pak odpočívat a znovu relaxovat v teplé vodě. Dvě až tři příjemné hodinky strávené v lázních oceníte především po dnu plném lyžování nebo chození po horách.

Horké prameny mají pro vesnici doslova klíčový význam. Než jsou dovedeny do termálních bazénů, v nichž stačí teplota vody pod 40 oC, musí se trochu zchladit, a tak se využívají ke kompletnímu vytápění zdejších domů a hotelů. Prudký proud vody také zásobuje zdejší hydroelektrárnu, takže z hlediska energií je Leukerbad soběstačný.

Bazény s výhledem na hory
Nejvýznamnějšími lázeňskými zařízeními jsou Burgerbad (občanské lázně) a Lindner Alpentherme (Lindnerovy alpské prameny). Obě zařízení nabízejí vnitřní i venkovní bazény s různou teplotou vody a s výhledem na okolní štíty. Burgerbad mají charakter aquaparku s velkým množstvím tobogánů, masážních trysek a otevřených bazénů – jsou určeny hlavně rodinám s dětmi.

Elegantnější a privátnější jsou lázně Lindner Alpentherme, kde si můžete kromě horkých termálních pramenů dopřát i walliské sauny, různé masáže a lékařské rady od mezinárodních odborníků. Vyhledávané jsou zejména římské lázně, v nichž během dvou hodin absolvujete deset procedur v určeném pořadí a čase. Vyzkoušeli jsme si to. Na začátku jsme relaxovali ve dvou saunách, následoval peeling, masáž a několik bazénů a vířivek s léčivou vodou o různých teplotách. Na závěr nás čekalo překvapení v podobě minutové koupele ve vodě o teplotě 12 oC. Posledním zastavením v kopuli moderní stavby byla odpočívárna, v níž jsme milosrdně spočinuli na pohodlném lehátku, zabaleni do nahřátého prostěradla a teplé deky, kdy jsme doslova cítili, jak ze svalů i mysli mizí veškeré napětí a do těla vstupuje nová energie.

Jízda na prašanu
V možnosti užívat si lázní či wellness a současně si skvěle zalyžovat na alpských svazích, spočívá výjimečnost Leukerbadu. Podmínky k zimním sportům jsou tu výborné. Sjezdovky se nacházejí na alpských loukách bez kamenitého podkladu, a tak stačí relativně málo sněhové nadílky pro bezproblémové lyžování, přičemž jistotu sněhové pokrývky zvyšují sněhová děla, rozmístěna v celé spodní části lyžařské oblasti. Lyžovat tak ještě můžete i v dubnu. Na své si přijdou dobří i méně zkušení lyžaři a také děti, pro něž funguje dětský klub, kde se učí lyžovat za pomoci zkušených instruktorů.

Na západní svah Torrentu se z centra dostanete za několik minut visutou kabinovou lanovkou pro osmdesát osob nebo šestimístnými kabinkami ze sousední vesničky Albinen. Od horní stanice lanovek, u chaty Rinderhütte ve výšce 2 350 metrů, se můžete vydat dále nahoru šestisedačkovou lanovkou do nejvyššího bodu ve výšce 2 610 metrů, na stanici Schwalbennest. Odtud vedou dlouhé sjezdy k dolní stanici lanovky v Leukerbadu nebo do vsi Albinen- Flaschen, přičemž nejdelší má deset kilometrů a převýšení 1 300 metrů.

A až vás lyžování unaví, vraťte se do wellness a termálních bazénů.

  • Autem je to z Prahy do Leukerbadu 925 kilometrů. Počítejte přibližně s třinácti hodinami jízdy. Pohodlnější je to letadlem do Curychu, pak vlakem a na závěr autobusem. V tomto případě si pořiďte Swiss Pass, výhodnou jízdenku pro všechny švýcarské dopravní prostředky.
  • Švýcarsko má vysokou životní úroveň a výjimečně dobrým lyžařským střediskům odpovídají i výjimečné ceny ubytování, počítejte od 80 CHF za noc.
  • Skipass na jeden den pro dospělého stojí 55 CHF a pro dítě do patnácti let 35 CHF, šestidenní pak 246, respektive 168 CHF.
Datum:28.02.2016 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Dokonalá relaxace a zkrášlení

Karlovy Vary jsou proslulé lázeňskou péčí. V rozlehlém balneo centru v Luxury Spa Hotel Olympic Palace budou hýčkat vaše tělo i pleť.

Valčík a relaxace

Zažít uzdravující účinek minerálních pramenů a dokonalý odpočinek provázený příjemnými kulturními zážitky lze nejlépe ve špičkovém hotelu.

Luxusní péče v luxusním hotelu

Karlovy Vary skýtají v jakémkoli ročním období okouzlující příležitost k odpočinku a ozdravění.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama