Karnevalová exotika, Dominikánská republika
Diablos cojuelos - kulhaví čerti, Dominikánská republikaKarnevalová exotika, Dominikánská republikaKarnevalová exotika, Dominikánská republika

Karnevalová exotika

15.02.2016 00:00

Únor se v mnoha zemích po celém světě nese ve znamení populárních karnevalů. Ty dominikánské jsou však výjimečné. Nejen počtem, délkou trvání a nápaditostí kostýmů v jednotlivých regionech, ale také rekordní návštěvností, která se pohybuje přibližně okolo jednoho milionu diváků.

Dominikánské karnevaly jsou nejrozjařenějšími oslavami Dominikánské republiky. Každou únorovou neděli se do ulic La Vega, Santiago, Constanza, Samaná, Higuey, La Romana a mnoha dalších měst vydávají tzv. Kulhaví čerti „Diablos cojuelos” a jiné karnevalové masky, aby oslavili příchod blížících se Velikonoc a současně připomněli vítězství v bojích za dominikánskou nezávislost. V oblíbeném letovisku Punta Cana mohou zahraniční návštěvníci vidět maškarní průvody v polovině března. Karnevaly poté vrcholí přehlídkou na pobřežní promenádě Santo Dominga.

Oslavy mají v každém regionu svá specifika. Ve většině měst uvidíme Kulhavé čerty, kteří symbolicky pronásledují a „bičují“ přihlížející diváky měchy zvanými „Vejigas“, jež obsahují směs citronové šťávy, popelu a soli, ale používá se i pěna nebo balonky naplněné vodou. V Santo Domingu se některé maškarní skupiny stylizují do role indiánů Taínos, kteří zemi obývali před příjezdem Kryštofa Kolumba.

Vedle hrozivě vyhlížejících masek čertů s obřími rohy a vyceněnými zuby jsou k vidění také alegorické postavy symbolizující nejrůznější zvířata nebo ovoce, např. banány (tzv. Platanuses). Příprava masek je časově velice náročná a vyžaduje značnou dávku kreativity, vždyť nejdůležitější ze všeho je ohromit kolemjdoucí svým kostýmem! Masky jsou výtvorem fantazie a představivosti umělců, září všemi barvami a jsou zdobené množstvím zrcadélek, rolničkami, zvonky, pentlemi, banánovými listy, slámou, kůrou, peřím, skořápkami a podobnými materiály.

Jednoznačně nejnavštěvovanější, nejteatrálnější a nejvíce okázalé jsou karnevaly ve městě La Vega. V Santiago de los Caballeros jsou k vidění tzv. Lechones symbolizující prasata s ptačím zobákem. V San Pedro de Macorís tančí maškarní skupiny Guloyas na chůdách a v Río San Juan uvidíme kostýmy s mořskou tematikou. V Puerto Plata na severním pobřeží jsou zase k vidění masky Taimácaro představující indiánská božstva obyvatel Taínos.

Město Azua proslulo tzv. Maskovaným tancem, při kterém dvanáct tanečníků (šest převlečených za muže a šest za ženy) tančí okolo sloupu se stužkami. Zatímco v Evropě jsou májky spojené s plodností, v Dominikánské republice se jedná výhradně o tanec karnevalový.

Původ karnevalů v Dominikánské republice je třeba hledat už v dobách španělských kolonizátorů okolo roku 1520. Oslavy pak nabyly na popularitě zejména v souvislosti s vlasteneckými boji za získání nezávislosti 27. února 1844.

O Dominikánské republice
Dominikánská republika patří mezi nejoblíbenější turistické destinace Karibiku. Zabírá přibližně dvě třetiny ostrova Hispaniola, který se nachází jihovýchodně od Floridy. Tato destinace je po Kubě druhou největší zemí v Karibském moři, kde se hovoří španělsky, a má velmi různorodou krajinu. Najdeme zde nekonečně dlouhé panenské pláže, tropické pralesy i horské oblasti. Cestovní ruch patří mezi nejrychleji rostoucí průmyslová odvětví v zemi. Dominikánská republika má pět hlavních turistických oblastí, kterými jsou Boca Chica – Juan Dolio, Punta Cana – Bávaro, La Romana – Bayahibe, Samana – Las Terrenas a Puerto Plata – Cabarete – Sosua.

Kontakt
Mgr. Leila Boasier Budecker
Ředitelka pro střední a východní Evropu
Ministerstvo cestovního ruchu Dominikánské republiky/
Národní turistický úřad Dominikánské republiky
Štěpánská 611/14, Praha 1

www.godominicanrepublic.cz
www.facebook.com/godominicanrepublic.cz
Twitter: @dominikanska

Datum:15.02.2016 00:00
Reklama

Nespresso káva v Karlových Varech již po osmé

Svátek filmu a hlavní společenská událost se blíží. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, bude počátkem července opět patřit výjimečným snímkům.

Jak má vypadat pořádná zahrada

Zahrada je oblíbeným místem nejen pro mnohé zahrádkáře a nadšence pěstování, ale i milovníky odpočinku.

Topit tuhými palivy se dnes vyplatí

Mohlo by se zdát, že vytápění tuhými palivy šlo do ústraní. Dnes je ale všechno jinak.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Top romantická místa v Česku nejen na žádost o ruku

Prozkoumat svět křížem krážem můžeme zatím omezeně. Naše země je plná krásných a magických míst, kam můžete vyrazit se svoji drahou polovičkou.

Za vynikajícími sněhovými podmínkami

Součástí údolí Maurienne je zimní středisko La Norma. Zdatní lyžaři ocení především trasy ve vyšších polohách s kvalitní sněhovou pokrývkou.

Splitboard = svoboda

Při splitboardingu skoro žádný terén není nedostupný. Je to svoboda pohybu. Pokud zrovna nešlapete, využijete ho jako standardní snowboard.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
31.01.2023

Dovolená na Roatanu

Pojeďte za námi do Karibiku.

Reklama