Na hausbótu po Meklenburských jezerech, foto: Dreamstime.com
Na hausbótu po Meklenburských jezerech, foto: Dreamstime.comNa hausbótu po Meklenburských jezerech, foto: Dreamstime.com

Na hausbótu po jezerech

12.10.2015 08:00

Meklenburská jezerní plošina s více než dvěma tisíci vodních ploch je největší jezerní plochou v Evropě. I proto se jí někdy přezdívá německé Finsko.

Dosahuje až téměř k baltskému pobřeží, v mapě ji hledejte severovýchodně v nížinách mezi Berlínem a Rostockem. Jde o překvapivě rozložité území, kde jsou jednotlivá jezera propojená průjezdnými kanály.

Okouzlující krásy
Ačkoliv se to na první pohled nezdá, má tato krajina svůj půvab: rozsáhlá zeleň lesů, modrošedé vodní plochy, loděničky krčící se ve stínu vrb a olší. V městečkách kostely z červené cihly a hrázděné severoněmecké domky, na venkově obří statky a cukrovary někdejších junkerů, ty nejhezčí obklopené honosnými parky s alejemi stoletých dubů. Právě tato krása fascinovala i německého spisovatele Theodora Fontaneho, který zde na březích jezera Müritz pobýval koncem 19. století. Zaujalo ho především idylické městečko Waren na severním břehu jezera Müritz, obklopené mnoha malými jezery a rozlehlými dubovými lesy. Jednou z nejlepších možností, jak dokonale poznat zdejší oblast, je vydat se za jejími poklady po vodě. Na Meklenburských jezerech nepotřebujete k řízení lodě žádný vůdčí list. Podle mapy si sami určíte trasu, místa kotvení, rybolovu, koupání. Je to velmi jednoduché a z množství tras a směrů si vybere každý. Ať už ostřílený či méně zkušený kapitán. Stačí patnáctiminutová instruktáž a můžete vyrazit.

Vzhůru za dobrodružstvím
Naše cesta začala ve Fürstenbergu na řece Havole (německy Havel) v loděnici společnosti Locaboat. Vybrali jsme si trasu po jejím horním toku až do Templinu, jež existuje už od 16. století a kdysi po ní vedla důležitá obchodní cesta z Baltiku do Wismaru. Řeka se u hranice s Meklenburskem rozšiřuje a začíná nekonečný řetězec vzájemně propojených jezer. A také několik zdymadel, z nichž první na nás čekalo, sotva jsme vyjeli, hned na konci jezera. Patnáct metrů dlouhou a čtyři metry širokou loď je třeba vmanévrovat do úzké plavební komory dlouhé asi čtyřicet metrů. Jakmile je plavidlo uvnitř, musí dva členové posádky – jeden na přídi a druhý na zádi – obtočit lana kolem kůlů a s jejich pomocí udržovat loď na místě, zatímco se komora naplňuje vodou. Nebo naopak vyprazdňuje, pokud jedete po proudu.

Snad nejhezčí byl úsek do jezera Ziernsee, kdy je cesta přerušována malými jezírky s rákosím a lekníny a svahy obou břehů jsou lemovány vysokými listnatými nebo jehličnatými stromy. U zdymadla Regow jsme uvázali loď a navštívili biofarmu, kde jsme ochutnali sýry a karbanátky z kozího masa. Opravdu výborné, člověk se jen nesmí nechat odradit hrozným nepořádkem, který tam vládne.

Pak už nás svou věží vítal Templin, kde se ve středověku křížily důležité obchodní cesty, jemuž 1,7 kilometru dlouhé a šest metrů vysoké tři obranné věže a staré hrázděné domy zachovaly romantický charakter. Dnes zdejší termální solankové lázně nabízejí na rozloze zhruba 10 000 čtverečních metrů velkoplošné rekreační centrum s prostorným lázeňským areálem včetně mnoha atrakcí. Malebné městečko každý rok přiláká na 300 000 turistů. Od roku 1957 má v Templinu svoji chalupu a nabírá tu síly německá kancléřka Angela Merkelová, která sem, ze sedmdesát kilometrů vzdáleného Berlína, často zajíždí.

Pohodlí jako v hotelu
Jak vlastně loď, kterou plujeme, vypadá? Většina hausbótů je 10 až 15 metrů dlouhá a až 4 metry široká, s místem pro 4 až 12 osob. Vlastně pojem hausbót je zavádějící, Pénichette (pénišet), jak se jim říká, jsou lehce ovladatelné a vkusně navržené luxusní jachty s komfortním salónem, prvotřídně vybavenou kuchyní s ledničkou a mrazničkou, plynovým sporákem s troubou, mikrovlnkou a prostornými kajutami, každá s teplou sprchou a WC. Pokud by vám byla zima, můžete si zapnout topení. Zkrátka pohoda.

Loď, kterou řídíme, je nejen naše plovoucí ložnice, kuchyně a obývací pokoj, ale také centrum nejlepší zábavy, jakou jsme měli možnost v životě poznat. Dieslový motor si brouká a my, protože s ohledem na životní prostředí plujeme maximální rychlostí deset kilometrů za hodinu, máme možnost vychutnat si všechno kolem a vidíme věci, které bychom z okénka aut rozhodně nezahlédli. Přesně to je na plavbě nejkouzelnější a my zjišťujeme, o co se při svém uspěchaném životě ochuzujeme.

Sedíme si pohodlně na palubě se sklenkou vína, jehož barva s postupem času tmavne, zastavujeme, kdy a kde se nám zlíbí, vychutnáváme si místní kulturní a gastronomické speciality. Tak nějak má asi vypadat dovolená, při níž si člověk chce odpočinout. Navíc tu s sebou můžeme mít i psa, kterého jsme - jako v případě leteckých dovolených - nemuseli tentokrát nechat doma.

Jak se tam dostat
Protože se vyplatí vzít si na loď s sebou maximum vybavení, nejlepší způsob dopravy je autem. Z Prahy do Fürstenbergu po dálnici přes Berlín je to 550 kilometrů.
Cena lodi
Odpovídá její velikosti a vybavení a pohybuje se v relacích 1 000 - 3 000 EUR/týden/loď. Každá společnost vyžaduje vratnou kauci začínající na 250 EUR. Jde o maximální částku, kterou by vám naúčtovali, kdyby se vám loď povedlo nenávratně poškodit. Jinak orientačně počítejte s částkou 60 - 100 EUR za provoz lodi na týden.
Jak se jezdí
Vpravo a v zásadě platí, že velká plavidla mají přednost před malými a plachetnice před jachtami. Maximální povolená rychlost v obci je 6, v přírodě 10 km/hod.
Kde lze kotvit
Kdekoliv, kde to není výslovně zakázáno. Noční zakotvení v přírodě nestojí nic, v přístavištích platíte cca 1 - 1,5 EUR za metr lodi na noc, máte tam však k dispozici solidní sociální zařízení, restaurace a další služby.
Kde si loď objednat
Bližší informace k revírům s mapami, návrhy a zajímavostmi tras a s popisem různých typů lodí můžete najít na www.hausbot-dovolena.cz.

Datum:12.10.2015 08:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Nejlepší tipy na výlety v Nízkých Tatrách pro milovníky turistiky

Vyrazit na dovolenou k našim sousedům je vždy dobrý nápad. Těšit se můžete na hodně přírody, čerstvého vzduchu a dobrodružství.

Top romantická místa v Česku nejen na žádost o ruku

Prozkoumat svět křížem krážem můžeme zatím omezeně. Naše země je plná krásných a magických míst, kam můžete vyrazit se svoji drahou polovičkou.

Za vynikajícími sněhovými podmínkami

Součástí údolí Maurienne je zimní středisko La Norma. Zdatní lyžaři ocení především trasy ve vyšších polohách s kvalitní sněhovou pokrývkou.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama