Frederic Panaitois je vinař na svém místě

10.08.2015 00:00

Mimořádnou odrůdu Chardonnay hýčkají jen ti nejlepší ve svém oboru. Pro svoji práci potřebují notnou dávku talentu, ale i inspiraci, vysokou odbornost a schopnost pracovat s náročným materiálem. Frederic Panaitois, současný ředitel vinařství Ruinart, má veškeré předpoklady vést tuto skvělou značku k její další prosperitě.

Frederic Panaitois již jako malý chlapec trávil spoustu času ve vinici. Pochází přímo ze Champagne, kde měli prarodiče vinohrad. „Od dětství jsem chodil vypomáhat během vinobraní, abych si něco přivydělal a také jsem ochutnával šampaňské," zavzpomínal sympatický ředitel nejoblíbenějšího vinařství ve Francii. Vysněná práce v dětství však neměla s vínem příliš společného, Federic se toužil stát veterinářem.

Poutavě nám popsal zážitek, který rozhodl o jeho budoucnosti. Bylo mu tehdy 21 let. „O Vánocích strýc přinesl láhev skvělého burgundského vína z roku 1971. Ochutnat něco takového bylo zlomovou záležitostí. Ještě dnes i po 30-ti letech si dokonale pamatuji barvu, chuť i skleničku…,“ zazvzpomínal na onen moment, který považuje za nezapomenutelný. Bylo patrné, jak rád se k tomu zážitku ve vzpomínkách vrací...  Dále Frederic vyprávěl, jak absolvoval kurz vinohradnictví, vystudoval vysokou školu zemědělskou, ale i o tom, jak nikdy nechtěl žít v Champagne, protože tam není moc dobré počasí, jak říká: „Celkem chladno a hodně prší. Chtěl jsem vždy blíž k moři… Dělat víno, ale být u moře blíž“. Přesto odešel do Kalifornie, ale nakonec přeci jen zvítězila láska k šampaňskému a jeho výrobě a do svého rodného kraje se vrátil.

Velmi nás zajímalo, jak se dívá pravý francouzský specialista na výrobu vína, ale také jak hodnotí jeho kvalitu. S úsměvem nám Federic odpověděl: „Stejně jako všichni. Hodnotí barvu, chuť, ale u šampaňského se ještě separátně hodnotí, a je to velmi důležité, textuta a konzistence perlení. Vždy se podívám na barvu a perlení. Výroba šampaňského je větší výzva než vyroba jiných vín. Jednak kvůli samotnému perlení, ale hlavně kvůli tomu, že tam probíhají dva procesy fermentace, když vzniká víno… a pak ta druhá, které se říká sekundární fermentace, která probíhá v lahvích - vzniká perlení.“

A jak se dívá na svoji budoucnost? „Doufám, že zůstanu v domu Ruinart. Vize je určitě zůstat nadále v domu Ruinart (odmlka), klidně i 15 let. Je nutné si uvědomit, že je to vlastně byznys, u kterého čas hraje velmi důležitou roli. Když děláte ročníkové víno, tak trvá klidně i 10 let než ho uděláte. Ruinart má momentálně na trhu ročník 2002. Já jsem přišel do domu Ruinart v roce 2007 a tento ročník bude na trhu až za 3 roky. Abych vůbec viděl své výsledky a výsledky svého týmu, tak zůstat musím a také chci.
Bylo by také krásné být v Ruinartu v době, kdy bude slavit 300 let od svého založení, což bude v roce 2029. Pro tuto příležitost se připravuje speciální víno, speciální šampaňské, na kterém se pracuje a bude uvedené na trh právě v té době, takže to je další důvod proč zůstat. Zatím se čeká na hodně dobrou úrodu. Možná letos, možná příští rok… Pak se odstěhuji na pláž,“ řekl s milým úsměvem na tváři. Ještě se jednou zamyslel a dodal: „Možná, co by bylo zajímavé, mít svůj malý vinohrad, ale to není až tak vzrušující. Kdybych si otevřel vlastní, založil vlastní vinohrad, něco malinkého, což je takový hezký nápad, ale nikdy bych neměl k dispozici takové možnosti, které má Ruinart..."

Jaké by mělo mít ideální kvality víno dle vašeho výběru?
Bleskově o víně s Fredericem Panaitoisem

Barva? Bílé.
Jakou má mít vůni? Mirabel.
Jakou by mělo mít jiskru? Zlatou.
Jakou by mělo mít chuť? Osvěžující
Co byste chtěl cítit jako první chuť na patře? Krémovost, nadýchanost, pěna, jako šlehačka.

Vinařský dům Ruinart byl založen v roce 1729 v městečku Reims Nicolas Ruinart, synovcem benediktýnského mnicha Doma Thierry Ruinarta, kterému jeho přítel Dom Pérignon svěřuje výrobní tajemství vína, které perlí. První šampaňské, které Nicolas vyrobil, bylo pro zákazníky, kteří u Ruinartových nakupovali textil. Šest let po založení podniku Ruinart přešla celá rodina od textilu k vínu. V roce 1730 Nicolas Ruinart s úspěchem prodal prvních 170 lahví vína s bublinkami. Další velký úspěch se dostavil o rok později, kdy prodeje zaznamenaly explozivní růst na 3000 lahví a v roce 1761 šampaňský dům Ruinart prodal již 36 tisíc lahví.
Šampaňské Ruinart patří do skupiny LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) - největšího světového podniku s luxusním zbožím, vlastnícího jedinečné portfolio s více než 60 prestižními značkami.

Oficiální stránky vinařství:
www.ruinart.com

Datum:10.08.2015 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Fotbalisté Pelé a Kylian MBappé součástí Hublot rodiny

Fotbalová legenda Pelé a mladá fotbalová ikona Kylian Mbappé nemají společnou jen vášeň pro fotbal, ale pojí je i přirozenost, společné hodnoty, respekt a láska k životu.

Nový ředitel pánských kolekcí LV

Novým ředitelem pánských kolekcí značky Louis Vuitton se stal Virgil Abloha. První módní přehlídka pro LV proběhne v rámci týdne pánské módy v Paříži.

Lewis Hamilton v Japonsku

Čtyřnásobný mistr světa F1 zamířil na Hokkaidó, aby si zdokonalil své snowboardové dovednosti s některými z nejlepších světových jezdců.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama