Matterhorn
MatterhornHorolezecké muzeumHorolezecký hřbitov v ZermattuMatterhorn v zimě

Na Matterhornu před 150 lety

31.07.2015 10:00

O samotě stojící majestátný Matterhorn, označovaný za “klenot Švýcarska”, bývá považován za nejkrásnější horu Alp. Má tvar pyramidy a jeho název v překladu znamená horská louka a roh. Pohled na něj je fascinující a i když se v okolí nachází celá řada vrcholů přesahujících nadmořskou výšku 4 000 metrů, je právě tato 4 478 metrů vysoká hora opředená mnoha pověstmi považována za symbol horské ušlechtilosti, krásy a náročnosti.

Hora si své přemožitele vybírá
Matterhorn se nachází ve Walliských Alpách na hranici Švýcarska a Itálie, přímo nad švýcarským městečkem Zermatt či italským Breuil-Cervinia. Dlouho byl považován za "unclimbable", nezdolatelný. Marně se o něj pokoušely desítky horolezců a to většinou z italské strany. Odtud to bezúspěšně několikrát zkoušel i anglický horolezec Edward Whymper, než se dal v roce 1865 dohromady s reverendem Charlesem Hudsonem, lordem Francisem Douglasem, Georgem Hadowem a horskými vůdci Michelem Crozem a Peterem Taugwalderem a jeho synem. Jejich pokus byl 14. července korunován úspěchem, avšak při zpáteční cestě Hadow uklouznul a dolů s ním spadli i další tři členové výpravy. Taugwalder otec se synem a Whymper zůstali ve stěně Matterhornu. Ztráta přátel jim vzala sílu k sestupu, k tomu se odhodlali až druhý den ráno.

Stále nové pokusy
Zpráva o triumfu a tragédii obletěla svět a způsobila, že do Zermattu se začali hrnout horolezci, kteří Matterhorn chtěli také zdolat. Ostatně, tak je tomu dodnes. Jeho bájná nepřemožitelnost se i v dnešní době stává zatěžkávací zkouškou pro mnohé horolezce. Někteří chtějí vystoupit sami, jiní volí za 1.400 franků služby horského vůdce.

V letní sezóně se o zdolání pokouší denně 80 až 100 borců, ale jen asi polovina dojde k vytouženému cíli. Namáhavý terén především v horní části výstupu zájemce značně vytřídí. Pro některé lezce bývá cesta na vrchol nebo z něho nad jejich síly. Osádka lékařů vrtulníku zermattské záchranné letecké služby se několikrát denně snaží navrátit život těm, které skála, led a náročnost výstupu různými cestami k vrcholu přemohly. Matterhorn láká, ale zároveň bere lidské životy, počínaje jeho prvními pokořiteli až po současnost - každý rok při pokusu o jeho zdolání umírá až deset horolezců, celkově již přes pět set. Někteří z nich jsou pohřbeni v Zermattu za kostelíkem na největším horolezeckém hřbitově na světě.

Zavítáte-li v letošním roce do Zermattu, městečka ležícího pod Matterhornem, stane se svědkem oslav, které zde u příležitosti stopadesáti let od zdolání této ikonické hory probíhají. Ať už je to divadelní představení pod širým nebem na Riffelbergu ve výšce 2 600 m n. m. nebo celá řada dalších akcí.

Text a foto: Bohumil Brejžek a Jan Hrabal

Datum:31.07.2015 10:00
Reklama

OKTAGON 10 | 17.11.2018

Svátek bojových umění a MMA událost roku se blíží – jubilejní desátý turnaj největší česko-slovenské organizace míří do pražské O2 arény.

Vánoční nadílka

Litovelský pivovar se na sváteční období opět chystá s výjimečnými pivy a také speciální Kolekcí litovelského sládka.

Král Customů

Custom thajského dealerství pojmenovaný Princ je jednoduchá, čistá stavba, symbolizující to, jak by měl vypadat chopper roku 2018.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Zážitek s MAX 8

Společnost flydubai začala používat letadla Boeing 737 MAX 8, čímž změnila svou palubní nabídku a poskytuje tak zcela nové zážitky z cestování.

Inteligentní robot na recepci

OREA Hotels & Resorts přichází s neotřelou novinkou. Na recepci přivítá hotelové hosty inteligentní robot Pepper.

Světem business jetů

JetBook: vychází 2. vydání populárního průvodce světem business jetů a helikoptér.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
17.11.2018

Noc divadel 2018

Třetí listopadová sobota bude opět patřit Noci divadel. V letošním roce termín vychází symbolicky na 17. listopadu 2018, což určilo i téma letošního ročníku: Česko-slovenská divadelní spolupráce.

Reklama