©2014 The Weinstein Company. All rights reserved. / Photo: Sarah Shatz
foto: Dreamstime.comfoto: Dreamstime.com

James McAvoy

14.07.2015 10:00

James McAvoy není v českých luzích a hájích příliš známý, což je ale věčná škoda. Tenhle týpek s drsňáckou vizáží si zaslouží naši pozornost čím dál víc.

Pětatřicetiletý rodák ze skotského Glasgow chvíli pomýšlel na to, že by se stal misionářem, později chtěl vstoupit do námořnictva. Nakonec se ale rozhodl pro studium na prestižní Královské akademii hudby a divadla, a dobře udělal. Za svou krátkou kariéru vyzkoušel obrovské množství rolí ve filmu, televizi i na divadle, a postupně se stal jedním z nejnadějnějších herců Velké Británie.

Strmé stoupání
Ve dvaceti se James přestěhoval do Londýna, aby se mohl zdokonalovat ve své herecké kariéře. Začínal malými rolemi v dobrých projektech, například ve válečném dramatu Za přední linií nebo v seriálu Bratrstvo neohrožených. Do povědomí se ale dostal až rolí v televizním filmu Bílé zuby, natočeném podle slavného románu Zadie Smith, díky které se dostal i do hledáčku kritiků. V roce 2003 se objevil v minisérii sci-fi kanálu Franka Herberta Děti duny, který se stal nejlépe hodnoceným programem kanálu. Velmi dobře byl také přijat šestidílný seriál State of Play, v němž si James střihnul roli bezpáteřního reportéra, který si jde tvrdě za svým. Seriál zaznamenal velký úspěch a Jamesova hvězda začala strmě stoupat k vrcholu. Svou první velkou roli v celovečerním filmu získal v roce 2004 ve filmu Uvnitř tančím. Jeho ochrnutý Rory O´Shea byl tak autentický, že se ani nechtělo věřit, že James sám může ovládat více než dva prsty na ruce.

Zahradník, protivník prezidenta i kaskadér
Průlom v jeho kariéře ale znamenala až role v dlouho očekávaném snímku Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň. Za roli Wardroba, napůl člověka a napůl kozla, získal také cenu Britské akademie filmového a televizního umění pro vycházející hvězdy filmového plátna. V roli fiktivního protějšku tyranského Ugandského prezidenta Idi Amina ve snímku Poslední skotský král dal naplno vyniknout svému hereckému potenciálu, který měl být v budoucnu velmi oceněn. Od roku 2006 pak šel z jedné větší role do druhé. Ve filmu Vášeň a cit si zahrál muže, který inspiroval Jane Austenovou k napsání románu Pýcha a předsudek, v dramatu Pokání si zase vyzkoušel roli mladého zahradníka, který je vinou série nedorozumění obviněný ze znásilnění nezletilé dívky. Za tuto roli také získal svou první nominaci na Zlatý glóbus. Což ho katapultovalo mezi hereckou elitu, takže o rok později se mohl blýsknout před kamerou s Angelinou Jolie a Morganem Freemanem v akčním thrilleru Wanted. Získat roli Wesleyho Gibsona ale nebylo vůbec jednoduché, na začátku ho agentura odmítla s tím, že hledá někoho s konvenčním hollywoodským vzhledem, do něhož James úplně nezapadá. Nakonec ale zjistili, že je pro tuto roli i přes svou drsnou image ten pravý. V průběhu natáčení utrpěl hned několik zranění, včetně vymknutého kotníku a pochroumaného kolena. James si ale nestěžoval, akrobatické scény má rád.

Film nebo realita?
Za jeho nejlepší roli považujeme v redakci postavu zkorumpovaného policisty Bruce Robertsona ve filmu Sviňák, který je posedlý sexem a kokainem. Jde přes mrtvoly, je sprostý a s ničím se nemaže. McAvoyova hra očí a ironický výraz drsného týpka nás dostal do kolen. James je tak přesvědčivý a uvěřitelný, že chvíli přemýšlíte, jestli je to jen film, nebo jestli to opravdu není jeho pravá tvář. V loňském roce nelenil a vrhnul se naplno do zajímavého dramatu Zmizení Eleanor Rigbyové, dvou filmů vyprávějící jeden a ten samý příběh dvou mladých lidí, natočený jednou z pohledu dívky, podruhé muže. Jamesova kariéra nabírá na obrátkách a my můžeme jen čekat, co dalšího nám nabídne, Špatného hereckého výkonu se od něj ale v nejbližší době rozhodně nedočkáme.

Fanoušek fotbalu i milující manžel
James McAvoy několik let randil se skotskou herečkou Emmou King, pak ale začal v roce 2003 pracovat na britské televizní komedii Nestyda, kde se seznámil s herečkou Anne-Marie Duff, do níž se bezhlavě zamiloval. O tři roky později se vzali a James prohlásil, že se oženil se ženou svých snů. V roce 2010 se jim narodil syn Brendan. Společně vedou na britské poměry hereckých hvězd skromný život, bydlí v bytě v severním Londýně, jezdí Nissanem Microu a nenavštěvují ani žádné honosné večírky. James si raději čte fantasy a sci-fi knížky nebo luští sudoku. Je také velkým fanouškem skotského fotbalového klubu Celtic Glasgow, sám tvrdí, že jeho velkým snem je zahrát si roli legendy Celticu Jimmyho Johnstona. Podporuje britský Červený kříž, a díky roli v Posledním skotském králi se začal více zajímat o situaci v Ugandě, která ho doslova šokovala. Snažil se získat peníze pro charitu Retrak zaměřenou na ugandské děti žijící na ulici. Vybral si k tomu poměrně netradiční způsob: děsivý base jump z nejvyšší budovy nemocnice Guy v Londýně, odkud se vrhnul střemhlav dolů. Když už to vypadalo, že narazí, krásně se odklouzal s podporou padáku na zem.

Datum:14.07.2015 10:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Fotbalisté Pelé a Kylian MBappé součástí Hublot rodiny

Fotbalová legenda Pelé a mladá fotbalová ikona Kylian Mbappé nemají společnou jen vášeň pro fotbal, ale pojí je i přirozenost, společné hodnoty, respekt a láska k životu.

Nový ředitel pánských kolekcí LV

Novým ředitelem pánských kolekcí značky Louis Vuitton se stal Virgil Abloha. První módní přehlídka pro LV proběhne v rámci týdne pánské módy v Paříži.

Lewis Hamilton v Japonsku

Čtyřnásobný mistr světa F1 zamířil na Hokkaidó, aby si zdokonalil své snowboardové dovednosti s některými z nejlepších světových jezdců.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama