Aston Martin: akční vozy Jamese Bonda, foto: Aston Martin
Aston Martin: akční vozy Jamese Bonda, foto: Aston MartinAston Martin: akční vozy Jamese Bonda, foto: Aston MartinAston Martin: akční vozy Jamese Bonda, foto: Aston Martin

Akční vozy Jamese Bonda

24.06.2015 10:00

Jen málokterá filmová postava je tak proslulá svým životním stylem, specifickými zvyky a zálibou v elegantní módě, vozech a různých technických vychytávkách, jako agent britské tajné služby MI6, vedený pod číslem 007, slavný Bond, James Bond.

Kromě různých zlepšováků v hodinkách, v psacích potřebách a dalších doplňcích se speciální funkce a nástroje najdou i v jeho automobilech. V dosavadních dvaceti dvou filmových příbězích se James Bond svezl ve 28 různých vozech (nepočítáme ty, které ve filmech ukradl, nebo ve snímcích neměly větší význam). Po jedné prezentaci v bondovkách mají na svém kontě značky Rolls-Royce, Range Rover, Chevrolet, BMW a Audi. Dvakrát dostal prostor Lotus, Lincoln a Bentley. Čtyřikrát byl Bondovým autem Ford. Nejčastěji, zatím osmkrát (letos to díky novému filmu bude po deváté), a proto je považován i za jeden z jeho typických symbolů, se jako „Bond car“ představil vůz značky Aston Martin. A právě ve vozech Aston Martin si agent 007 užívá nejvíc akčních doplňků.

Stříbřitá elegance v akci
Poprvé se slavný sporťák objevil už ve třetí bondovce Goldfinger, v níž Sean Connery jezdil v modelu DB5. Ten byl pro potřeby filmu samozřejmě náležitě upravený. Vezměme to odzadu. Díky vedle výfuku nainstalovanému rozprašovači uměl za sebou DB5 nechávat nepříjemnou olejovou stopu, také měl k dispozici zásobník na hřebíky. Pro zmatení nepřítele mohl Bond využít v zadních světlech ukrytý vypouštěč kouřové clony, před případnou střelbou ho chránil vyklápěcí neprůstřelný kryt na zadní kapotě. Chtěl-li se protivníka zbavit, mohl tak Bond učinit například pomocí teleskopického řezače pneumatik zabudovaného v zadních kolech. Dostal-li se protivník před něj, měl 007 možnost využít v blinkrech ukryté samopaly. Ty však ve skutečnosti uměly pomocí zvukových a světelných efektů zbraň pouze napodobit, střílet patrony nikoliv. Pro zmatení (nejen) policie bylo možné měnit registrační značku vozu: ve filmu byla použita britská, francouzská a švýcarská. DB5 disponoval rovněž předním výsuvným nárazníkem, ale ten nikdy nebyl v akci. James Bond měl k dispozici samozřejmě také navigační a sledovací zařízení. Jelikož ale v roce 1963 ještě neexistovala technologie GPS, bylo ve skutečnosti nefunkční. Vůz obsahoval i telefon ukrytý v přihrádce ve dveřích u řidiče. Nejodvážnějším doplňkem bylo katapultovací zařízení v sedadle spolujezdce, které se ovládalo knoflíkem na řadicí páce. Přestože ve filmu bylo předvedeno jako fungující, byl to trik. Skutečně použito nikdy nebylo.

Další Aston Martin, model DBS, se objevil až v 6. bondovce V tajné službě jejího veličenstva z roku 1969. Režisér Peter Hunt mu ale věnoval pouze 4 scény, takže se neví nic o jeho vylepšeních, kromě tajné odstřelovací pušky v odkládací přihrádce. Mnohem více prostoru dostal v roce 1987 v Dechu života model V8 Vantage Volante. V jeho výbavě nechyběly vestavěné boční vzpěry, v kolech zabudované vystřelovače bodců, v přední masce skryté vystřelovače mini raket a lasery. James Bond v něm měl k dispozici také chytré rádio s vysílačkou a raketový pohon. V8 Vantage Volante měl pro případ nouze zabudovaný i samodestrukční systém.

I když je se 17. bondovkou nazvanou Zlaté oko, v níž se coby agent 007 poprvé představil Pierce Brosnan, spojený návrat populárního modelu Aston Martin DB5, původně měl Bond ve filmu jezdit v modelu DB7. Kvůli přísné a drahé smlouvě ale oficiálním Bondovým autem muselo být BMW Z3. Kuriózní však je, že to se ve snímku objevilo jen asi ve tříminutové pasáži na Kubě. Jinak Brosnan jezdil právě modelem DB5.

Být neviditelný
V poslední bondovce s Piercem Brosnanem nazvané Dnes neumírej byl oficiálním vozem agenta 007 opět Aston Martin, tentokrát model DBS V12. Ve výbavě nechybělo katapultovací sedadlo a jako novinka speciální maskovací zařízení, díky kterému vůz mohl být neviditelný. Když se agentem 007 v roce 2006 stal Daniel Craig, měl v Casinu Royale kromě Fordu Mondeo k dispozici opět také Aston Martin DB5 a DBS V12. Novinkou u DBS V12 bylo přímé spojení se zdravotní službou v centrále MI6, kolekce protijedů na různé druhy otrav a malý defibrilátor. Model DB5 se objevil i další bondovce Skyfall.

Letos bude mít premiéru už 24. bondovka pojmenovaná Spectre. Oficiálním vozem agenta 007 bude opět značka Aston Martin. Modely DB5 a DBS V12 ale nahradí zcela nový DB10, na jehož designu s automobilkou spolupracoval režisér filmu Sam Mendes. Ten se při slavnostním odhalení vozu koncem loňského roku nechal slyšet, že neprozradí nic z toho, co auto umí. „Všechno uvidíte, až přijdete na film,“ řekl. Modelů DB10 bude vyrobeno pouze deset kusů. Všechny na zakázku, s jednotlivými specifikacemi klientů automobilky.

Text: Jakub Cyrani

Datum:24.06.2015 10:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Trendy v automobilových bezpečnostních prvcích

Na evropských silnicích každoročně přijdou o život následkem autonehody tisíce lidí. EU si dala za cíl v nejbližších letech nehodovost snížit.

Pojištění auta: proč nezapomínat ani na havarijní pojištění

K čemu slouží havarijní pojištění a proč není ze zákona povinné?

Velká cena Katalánska

O víkendu jsme se vydali do Barcelony, abychom se podívali na 7. zastávku seriálu MotoGP 2019 – jela se Velká cena Katalánska.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama