Ondřej Jaroš, viceprezident Realitní komory České republiky

Rozhovor s viceprezidentem Realitní komory ČR

27.04.2015 00:00

O momentálním dění na realitním trhu a aktualitách v Realitní komoře České republiky jsme si povídali s Ondřejem Jarošem, viceprezidentem RkČR.

Pane viceprezidente, jak byste zhodnotil letošní situaci na tuzemském realitním trhu?
Obecně lze říci, že ceny nemovitostí v České republice v letošním roce lehce stoupají, vše záleží ovšem na konkrétních lokalitách. Zejména v lukrativních pražských oblastech je růst cen znát nejvíce. Jistou souvislost s touto skutečností mají pochopitelně i rekordně nízké sazby hypotečních úvěrů. Globálně však můžeme konstatovat růst cen nemovitostí a obecně zvyšování počtu realitních obchodů jen drobný a nelze očekávat obdobný rapidní vzestup, jaký český realitní trh zažil například v roce 2008, jelikož rok 2015 postrádá jakýkoli zásadní činitel, který by enormní nárůst cen zapříčinil.

Realitní komora České republiky je členem skupiny Ministerstva pro místní rozvoj ve věci schválení tzv. realitního zákona. Očekáváte v tomto směru zásadní změny českého realitního prostředí?
Pozitivní změny pochopitelně očekáváme, ostatně jejich potřeba je důvodem plánovaného zákona. Bohužel však musím říct, že český realitní trh se nachází v natolik tristním stavu, že nelze očekávat natolik radikální změny, které by si přední představitelé tuzemského realitního světa představovali. V konkrétnostech prozatím hovořit nemohu, jelikož stále probíhají jednání o obsahu zaměření předmětného zákona. Pevně však věřím, že kultivaci realitního trhu napomůže alespoň částečně i Realitní akademie, jejímž účelem je zejména vzdělávání odborné veřejnosti. Realitní akademie, doufejme bude před vyhlášením realitního zákona dalším pramenem realitních zásad a pravidel.

Realitní akademie již zahájila úvodní kurzy. Jak vnímáte ohlasy prvých absolventů?
Ohlasy prvých absolventů kurzů akademie nás velmi příjemně potěšily. Za sebou máme již několik úvodních kurzů a některé z nich jsme byli nuceni pro obrovský zájem uchazečů rozdělit na více seminářů, abychom uspokojili všechny z nich. Zájem nováčků, makléřů, ale i majitelů realitních kanceláří mě samozřejmě velmi těší a jsem rád, že minimálně části realitní veřejnosti není situace na realitním trhu lhostejná.

Za vznikem Realitní akademie stojíte zejména vy. Jak bylo náročné vše připravit?
Ano i ne. Plnou odpovědnost za chod Realitní akademie nesu sice já, coby její statutární ředitel, nicméně na přípravách realitní akademie a tvorbě jejích základních myšlenek se již po několik měsíců podílí celá řada dalších odborníků v oboru. Akademie je tedy prací mnoha zúčastněných, kterým bych tímto mimo jiné rád poděkoval.

Na jaké kurzy a semináře se mohou uchazeči Realitní akademie těšit?
Aktuálně máme spuštěny celkem čtyři základní tematické kurzy, dalších pět kurzů je již připraveno a uchazeči se na ně mohou již v nejbližších měsících těšit. Obsahově lze kurzy rozdělit na celé spektrum dovedností realitních pracovníků, a to jak pro makléře samotné, tak pro manažery kanceláří a jejich poboček. Realitní akademie byla od počátku zamýšlena jako kompletní průvodce realitního pracovníka, kterému předá informace od A do Z, nehledě na pozici, kterou v aktuální době své kariéry vykonává.

Kdo na jednotlivých kurzech akademie přednáší?
Realitní akademie nabízí celou řadu školitelů, přičemž jednotlivá témata seminářů vede vždy nejfundovanější lektor. Jednotlivé semináře bych charakterově přiblížil například vysokoškolským přednáškám, a to jak z hlediska způsobu jejich vedení, tak z hlediska personálního zajištění samotných školitelů. Zájemci se mohou těšit na tipy nejúspěšnějších makléřů, majitelů realitních kanceláří, manažerů poboček a dalších odborníků z oboru, kteří se mohou pochlubit mnohaletou praxí a četnými úspěchy. Dvě témata kurzů mám na starosti já osobně a dovoluji si tak případné zájemce na kurzy mé, ale i kurzy mých kolegů, srdečně pozvat a přesvědčit se o jejich kvalitách.

Bližší informace lze nalézt na webových stránkách www.realitnikomora.cz.

Datum:27.04.2015 00:00
Reklama

Náš zpěvák v ruském The Voice

Celosvětová pěvecká soutěž The Voice se v Rusku koná již pošesté. Letos poprvé za účasti našeho zpěváka, který v ní navíc sklízí úspěchy.

Tradičně luxusní detaily

Během týdne diskrétní a rafinovaný dandy, o víkendu uvolněný, dobrodružný urban styl. Nová sezóna vzdává hold našim mužům.

10 let COS

Na oslavu 10. výročí uspořádala značka COS party v The National Gallery během Fashion Weeku v Londýně.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Natura Siberica

Natura Siberica - přírodní BIO kosmetika ze Sibiře, kde příroda produkuje svoji krásu, sílu a čistotu ve formě bylinek a rostlin.

Ozvěny budoucnosti

Vývojář v automobilce musí být člověk kreativní a otevřený novinkám a moderním technologiím, prozradil v rozhovoru vývojář Škody Auto.

Manolo Blahnik - Praha

Výstava Manolo Blahnik: The Art of Shoes v Museu Kampa, představuje intimní retrospektivu 45 let práce tohoto španělského návrháře.

Životní výzva nebo šílenství

Libor Kalous, který se celý život věnoval sportu spíše pro zábavu a udržení kondice, dostal „životní šanci.“ V 41 letech vleze do klece bojovníků.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
23.09.2017

Harley-Davidson Open House 2017

Nové motocykly Harley-Davidson řady Softail poprvé v ČR. Zkušební jízdy zdarma již na Open House 22. a 23. září.

Reklama