Delor - správný oblek na míru
Delor - správný oblek na míruDelor - správný oblek na míruDelor - správný oblek na míru

Správný oblek na míru

11.03.2015 11:05

 „Krabiciózní“ střihy, velké průramky, široké rukávy i tak může vypadat oblek, který vám rozhodně nebude sedět. Pokud se zamýšlíte nad investicí do kvalitního kusu oblečení, kterým pánský oblek bezpochyby je, neměli byste se v první řadě soustředit pouze na cenu, protože i ta může být podle spolumajitele krejčovství Delor Jana Vančury zavádějící.

„Přirovnal bych to k nákupu automobilu,“ uvádí Jan Vančura. „ Pokud si kupujete vůz, máte například na výběr. Můžete si koupit levnější značku se statisticky vyšší poruchovostí, nebo dražší bezporuchovější, kde vás jak vyjde levněji servis a zároveň si více drží cenu. V součtu vás celkové náklady na provoz vyjdou stejně,“ informuje Vančura.

„S kvalitními obleky to bývá podobné. Klasická konfekce má při běžném nošení obvyklou životnost dva roky, ale obleky z prémiových tkanin vydrží minimálně dvakrát déle. Investice do kvalitní látky a zpracování se tedy zpravidla vrátí trvanlivostí a lepším celkovým dojmem. „ Získáte kvalitní materiál a krásný střih,“ dodává Jan Vančura.

Nejen materiál je základ…
V mnohých krejčovstvích dnes naleznete nabídku kvalitních tkanin světových značek. „S velkou nabídkou kvalitních materiálů ještě neznamená, že výsledek bude odpovídat Vámi investovanému obnosu,“ připouští Jan Vančura. Kromě materiálu se tedy ještě soustřeďte na: střih, zpracování a konstrukci obleku.

Ve znamení střihu
Nabídka krejčovství se dělí na dvě základní skupiny.

Tradiční krejčovství vyrábějící ručně šité obleky na míru neboli „bespoke“ obleky. Zde se vytváří na klienta individuální střih. Ten si pak krejčí zpravidla uchovává pro další zakázky zákazníka. Šití prvního obleku zároveň krejčí využívá k „vylepšení si“ detailů a doladění střihu, který je uložen v krejčovské dílně se jménem klienta. „Dá se říci, že pokud je krejčí zkušený, pak nedochází v této variantě šití k žádným kompromisům,“ uvádí Jan Vančura.

Právě naopak to může být v krejčovstvích nabízejících moderní metodu šití obleků na míru tedy tzv. upravované konfekci. Zde se neupravuje již ušitý oblek, ale upravuje se základní střih na potřeby konkrétního zákazníka. „V Deloru nabízíme jak variantu bespoke, tak právě moderní i moderní technologii tzv. MTM (Made to Measure) kde kvalita základního střihu hraje významnou roli. Čím lepší, propracovanější střih krejčovství využívá, tím lépe pak oblek šitý na míru touto technologií sedí,“ připomíná Vančura.

Náš tip:
Nejlépe kvalitu střihu poznáte tak, že si zkusíte v krejčovství sako, které je určeno k potřebným úpravám, a uvidíte, jak se v něm budete cítit a vypadat. Zpravidla platí, že čím horší pohyblivost a špatně padnoucí sako na začátku a to zejména v oblasti ramen je, tím hůře může výsledek šití dopadnout.

Pokud toužíte po saku italského vzhledu, které je mladistvé a vypasované a základní střih saka, ze kterého dané krejčovství vychází, bude konzervativně anglický, je pak pravděpodobné, že výsledek nebude stoprocentní. „ Je to jako byste chtěli předělat supersportovní motorku na terénní,“ říká s úsměvem Jan Vančura. Za důležitou považuje i odbornost personálu a znalosti alternací střihu.

Zaostřeno na detail
Ve chvíli, kdy si necháte ukázat hotové výrobky, prohlédněte si i zpracování obleku, zaměřte se i na kvalitu knoflíků, knoflíkových dírek a různých dalších detailů.

Náš tip:
Plastové knoflíky, obyčejná podšívka a nehezké zpracování knoflíkových dírek by Vás měly hned v úvodu odradit. Takto zpracovaný i sebedražší materiál nebude výhrou a za drahou látku naopak vyhodíte peníze. Měli byste se soustředit i na navazování kostek, proužků a celkový estetický dojem obleku.

Lepeným sakům odzvonilo
Většina krejčovství působící v České republice nabízí tzv. lepená saka tzn. „fully fused“. Lepená saka vznikla na základě masové výroby v oděvních podnicích, kde bylo cílem snížit výrobní cenu oproti původním tradičním sakům, která se pořizovala u krejčího. Právě z oděvních podniků se pak trend lepených sak dostal i do krejčovství, protože i ta chtěla konkurovat cenou. V případě lepených sak je konstrukce saka taková, že na svrchní látku se zespoda nataví vnitřní vložka, která má za úkol zpevnit látku, aby držela tvar. Jedinou výhodou této technologie jsou již zmiňované nízké výrobní náklady. Nevýhod je hned několik. „I přes vývoj technologie se může stát, že se vám výztuha od svrchní látky odlepí a následně se na vrchní straně saka u podpaží a na hrudi objeví bublinky. Takto podlepené sako méně dýchá, a i když budete investovat do luxusnější látky, podlepením saka pevnost a lehkost materiálu zanikne,“ informuje o možných rizicích této metody Jan Vančura.

Náš tip:
Pokud chcete skutečnou kvalitu, vybírejte si obleky nepodlepené, které jsou „pikýrované“ tzn. „full canvas“. Tyto tradiční obleky mají takovou konstrukci, kdy místo „natavené“ výztuhy ukrývají pod svrchní látkou plátno s koňskými žíněmi. Kromě toho, že se sako nerozlepí má tato metoda řadu dalších výhod. Sako je vzdušnější, trvanlivější a lépe pocitově i esteticky sedí, protože se plátěná vložka po krátké době nošení vytvaruje přesně dle postavy zákazníka.

„Jedinou nevýhodou může být vyšší cena, ale v případě, že máte v plánu investovat do značkové látky (v Čechách Dormeuil, Ermenegildo Zegna, Scabal, Loro Piana, Holland & Sherry) hledejte krejčovství, které Vám za investované peníze nabídne i odpovídající zpracování,“ uzavírá Jan Vančura.

Datum:11.03.2015 11:05
Reklama

Captain Morgan vyplouvá

Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí svým návštěvníkům víc než jen bar.

"I love Catalunya!" A jak mají rádi okruh Moto GP ostatní jezdci?

Ready to carve-up Catalunya Monster Energy MotoGP! What the riders think…

Unexpected Summer

Prožijte Austrálií inspirované léto s Nespresso a dopřejte svým chuťovým buňkám zážitek z opačné strany zeměkoule s limitkou ledových káv.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Legendární 501 slaví 146 let

Nejkultovnější, nejznámější, nejprodávanější, nejvyhledávanější, nejoblíbenější… ve všech oblastech života… to jsou džíny Levi´s 501.

Vítejte na New West

Živé barvy Mexico City s uměním Fridy Kahlo a Diega Rivery, rušným životem v ulicích a sluncem zalitou krajinou slouží jako inspirace pro jarní kolekci Levi´s® Made & Crafted.

Druhá sezóna Levi´s x Justin Timberlake

Oddělit město Memphis od jeho hudby je nemožné. V tomto městě se vlastně zrodil zvuk 20. století, a to mělo vliv i na hudbu.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
08.09.2019

Století Medy Mládkové

Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových připravuje celoroční blok akcí, jehož součástí budou výstavy, divadelní představení a tematické programy.

Reklama