Čtyřhranka smrtelná, Zdroj: Shutterstock
Sklípkan Atrax robustus, Zdroj: ShutterstockHomolice, Zdroj: ShutterstockVčela medonosná, Zdroj: Shutterstock

Top 4 australských zabijáků

13.01.2015 09:00

Australský kontinent neobývají pouze hbití klokani a roztomilí medvídkové koala. Setkat se zde můžete i s opravdu nebezpečnými predátory, jako jsou krokodýli nebo žraloci. Největší nebezpečí tu ale pro člověka představují živočichové daleko menších rozměrů, o kterých se ale příliš nemluví.

Tip: Nezapomeňte na kvalitní pojištění do zahraničí!

Čtyřhranka smrtelná
Tato téměř neviditelná medúza se ve větším množství vyskytuje na východním pobřeží Austrálie. Známá je také pod názvem mořská vosa. Její žahnutí je schopno člověka usmrtit do tří minut. Má dlouhá chapadla, která obsahují miliony harpunek, jimiž najednou vpraví smrtelný jed do těla oběti. Stačí pouze letmý dotek chapadla, který způsobí, že se nic netušící plavec buď začne leknutím a silnou bolestí topit, nebo upadne do bezvědomí a zastaví se mu srdce. Od roku 1883 způsobily medúzy 81 známých úmrtí, přičemž čtyřhranka má na svědomí 79 z nich.

Sklípkan Atrax robustus
U protinožců žije také mnoho druhů nebezpečných pavouků. V okolí Sydney dokonce jeden z nejjedovatějších na světě, sklípkan Atrax robustus. Pro tvar stavby svojí pavučiny bývá nazýván jako „Sydney funnel web spider“. Ačkoli je velký pouze 1,5–3,5 cm, má tak silná kusadla, že dokáže prokousnout i lidský nehet. Jeho jed je vysoce toxický, ale naštěstí proti němu bylo v 80. letech minulého století vyvinuto účinné antisérum. Přesto je kousnutí Atraxe velmi bolestivé a potenciálně ohrožuje lidský život. Pokud vás fascinují australská zvířata podobného rázu, sledujte pořad Koronerem v australském vnitrozemí na stanici CBS Reality, kde se dovíte další zajímavé informace.

Homolice
Homolice jsou měkkýši žijící na dně oceánu. Jejich krásné pestrobarevné lastury patří k nejcennějším úlovkům sběratelů. Pokud však najdete vyplavenou lasturu na australské pláži, raději ji nesbírejte. Homolice by totiž mohla být stále živá a způsobit vám bolestivé poranění. Přední stranou lastury tito živočichové vystřelují dutou harpunu a do těla oběti tak vpravují jed. Jedno bodnutí některých druhů obsahuje takové množství jedu, které by zabilo až 15 zdravých dospělých lidí. Uvádí se, že jed může být až tisíckrát silnější než morfium.

Včela medonosná
Překvapivou královnou všech zabijáků je obyčejná evropská včela medonosná. Způsobí v Austrálii ročně víc úmrtí než žraloci, pavouci či hadi. Asi dvě procenta tamní populace jsou totiž na její bodnutí alergická. Na rozdíl od vosy nechává včela v těle člověka žihadlo s jedem, který dál působí i poté, co včela sama zemře. Alergici trpí po střetu se včelou velkými otoky, změnou barvy kůže, nevolností, dušností a dalšími příznaky. Pro tyto případy u sebe musí řada Australanů nosit vhodné léky, nebo vyhledat okamžitě lékařskou pomoc.

Partner článku: ERVpojistovna.cz - specialista na cestovní pojištění

Datum:13.01.2015 09:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Nejlepší tipy na výlety v Nízkých Tatrách pro milovníky turistiky

Vyrazit na dovolenou k našim sousedům je vždy dobrý nápad. Těšit se můžete na hodně přírody, čerstvého vzduchu a dobrodružství.

Top romantická místa v Česku nejen na žádost o ruku

Prozkoumat svět křížem krážem můžeme zatím omezeně. Naše země je plná krásných a magických míst, kam můžete vyrazit se svoji drahou polovičkou.

Za vynikajícími sněhovými podmínkami

Součástí údolí Maurienne je zimní středisko La Norma. Zdatní lyžaři ocení především trasy ve vyšších polohách s kvalitní sněhovou pokrývkou.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama