Soči 2014
Soči 2014Londýn 2012Londýn 2012Vancouver 2010Vancouver 2010Ivan Vodička (50)Vladislav Fedoš (40)Václav Hrbek (40)

Alpine Pro slaví 20 let

10.12.2014 08:00

Dvacet let je dlouhá doba. Co se za ní dá stihnout? Třeba vybudovat úspěšnou firmu, která se z počátečních skromných podmínek vyvinula v lídra českého trhu a dokázala zaujmout i v zahraničí. Kromě úspěchů v oblasti výroby a prodeje funkčního outdoorového oblečení a vybavení pro širokou veřejnost, navrhuje a vyrábí také kolekce pro české olympioniky a právě Alpine Pro letos slaví 20 let od svého založení.

Příběh této značky se začal psát na počátku 90. let. Dva spolužáci z vysoké školy, Václav Hrbek a Vladislav Fedoš, začínali v garáži s vlastním byznysem – prodejem oblečení a doplňků. Mimochodem úspěšně. A právě tito tenkrát dvaadvacetiletí podnikaví kamarádi založili značku Alpine Pro.

„Naši první kolekci zimního oblečení jsme navrhli a vyrobili v roce 1994 v Jižní Koreji, pojmenovali jsme jí Alpine Wear Professional. V Čechách se pak prodala úplně pod rukama,“ vzpomíná na počátky v oboru s outdoorovým oblečením Václav Hrbek, majitel Alpine Pro a zároveň ředitel designu a výroby ve společnosti. „Druhá kolekce už nesla jméno Alpine Pro, protože jsme sortiment rozšířili třeba o boty a další výrobky. A to už jsme se do garáže nevešli,“ upřesňuje a usmívá se při vzpomínce na nákladní vozy plné produktů.

„Přišli jsme na trh v pravý čas. Tenkrát žádná značka nenabízela oblečení a vybavení pro volný čas. Navíc se nám podařilo zaujmout lidi jak pestrými barvami, tak příznivými cenami. Vedle velkých nadnárodních čistě sportovních značek jsme se najednou v obchodech začali objevovat my a lidé naše zboží akceptovali bez větší reklamy,“ popisuje atmosféru druhé poloviny 90. let Václav Hrbek.

Společnost se od té doby zaměřila hlavně na výrobu funkčního oblečení, bot a doplňků pro volný čas a outdoorové aktivity. „Dáváme si záležet především na funkčnosti. To znamená, aby oblečení neprofukovalo, nepromoklo… prostě, aby uživateli nabídlo komfort za jakéhokoli počasí. Vývoji nových technologií a materiálů jsme věnovali hodně úsilí, což se myslím vyplatilo. Naše oblečení je tak funkční a slušivé zároveň,“ hodnotí zpětně Václav Hrbek.

S rozšířením sortimentu a nárůstem prodeje si Alpine Pro, jako první takto zaměřená firma, mohla v roce 2003 dovolit otevřít vlastní obchody. Ten vůbec první byste tenkrát našli u Bílé labutě v Praze, další ve Vrchlabí. „Zhruba ve stejném období začaly fungovat i franšízové obchody. Postupně naše výrobky nabízely i větší obchodní domy, a to ne jako nějakou bundu, ale jako bundu značkovou. Tak jsme se rozrostli do dnešní podoby,“ říká ředitel designu a výroby ve společnosti k vývoji značky, která se nyní může pochlubit největší sítí autorizovaných a franšízových prodejen v oblasti outdoorových aktivit v České republice.

Alpine Pro v číslech:

  • Celkem vyrobeno zhruba 20 miliónů kusů oblečení
  • Aktuálně: 31 vlastních značkových prodejen a 34 franšízových obchodů v ČR
  • 20 zemí (545 prodejních míst) po celém světě
  • 208 zaměstnanců
A nezůstalo jen u českého trhu. První expanze proběhla přirozeně na Slovensko, pak následovalo Maďarsko, Srbsko a Polsko. „Na polském trhu jsme docela významným hráčem, ale třeba v Maďarsku působíme minimálně. Maďarsko je totiž velká rovina s Balatonem a tamní lidé nejsou spotřebiteli tohoto druhu produktů,“ vysvětluje Václav Hrbek. „Potom jsme zamířili do Ruska a díky prezentaci na různých veletrzích jsme se značkou Alpine Pro prorazili i na západní trhy včetně Skandinávie,“ vypočítává. Dnes najdete prodejny společnosti ve 20 zemích po celém světě.

Václav Hrbek (40)
Zakladatel a spolumajitel Alpine Pro. Zároveň ve společnosti řídí design a výrobu. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Je ženatý. Ve volném čase rád běhá, jezdí na kole nebo na běžkách.

Vladislav Fedoš (40)
Zakladatel a spolumajitel Alpine Pro. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Je ženatý, má dvě děti. Ve volném čase se věnuje parkurovému jezdectví a lyžování.

Ivan Vodička (50)
Generální ředitel Alpine Pro. Vystudoval České vysoké učení technické v Praze a Ecole Nationale des Ponts et Chausees v Paříži. Je ženatý, má čtyři děti. Ve volném čase se věnuje hudbě – hraje na několik hudebních nástrojů, rád také běhá.

EXKLUZIVNÍ OLYMPIJSKÁ KOLEKCE NEJEN PRO SPORTOVCE
K nadnárodnímu věhlasu a úspěchu ryze české firmě napomohlo i partnerství s Českým olympijským týmem, které započalo před Vancouverem 2010 a zatím je uzavřeno do roku 2016, do olympiády v Riu de Janeiru. Kromě kvalitního outdoorového vybavení pro širokou veřejnost tedy Alpine Pro navrhuje a vyrábí také limitovanou řadu oblečení pro české olympioniky.

„Spolupráce s Českým olympijským výborem je pro Alpine Pro velmi významná z hlediska znalosti značky, ale také budování image kvality a spojení s těmi nejlepšími sportovci,“ uvědomuje si Václav Hrbek, jeden ze zakladatelů a majitelů společnosti.

Během tří olympijských her si značka svými neotřelými olympijskými kolekcemi vydobyla uznání ve světě i doma. Abstraktní motiv ve Vancouveru vynesl Alpine Pro ocenění za nejlepší olympijskou kolekci (The Huffington Post), unikátní holínky v Londýně pobláznily celý svět a na nepřehlédnutelnou zlatou podšívku v Soči stylově upozornila zlatá Eva Samková a její příznivci.

A jaké jsou hlavní důvody dlouhodobého úspěchy Alpine Pro? „Máme vlastní designéry, kteří se podílí na všech kolekcích. Dále v součinnosti s odbornými pracovišti vyvíjíme nové materiály a spolupracujeme také s horskými vůdci nebo profesionálními sportovci, kteří naše produkty testují v reálných podmínkách“, vypočítává Václav Hrbek faktory, které firmu a její produkty odlišují od konkurence.

Vancouver 2010: premiéra Alpine Pro
Češi byli nepřehlédnutelní a premiéra Alpine Pro na olympijských hrách tak nastavila laťku hodně vysoko. Netradiční kolekce s výrazným vzorem v hlasování listu The Hufftington Post získala mezi všemi výpravami pomyslné zlato. Do vývoje oblečení, které využívalo unikátní materiály z kávy a bambusu, se zapojili samotní sportovci. Olympijskou kolekci si mohli také poprvé v historii zakoupit i fanoušci.

Londýn 2012: abstraktní holínky
Návrháři do olympijské kolekce pro letní Hry zakomponovali motivy slavného Kupkova abstraktního díla Amorfa – Dvoubarevná fuga, která symbolizuje touhu překonávat limity. Kromě bund, které díky vodě měnily barvu, fasovali sportovci i nápadité holínky, které už při zahajovacím ceremoniálu přitáhly pozornost celého světa. Medaile v nich pak hrdě přebírali zlatí Špotáková, Kulhavý nebo stříbrný tenisový pár Hradecká-Hlaváčková.

Soči 2014: inspirace československou secesí
Alpine Pro navázalo oblečením pro Soči na uměleckou linku předchozích dvou olympijských kolekcí. Předlohou se tentokrát stala první československá známka, kterou vytvořil v roce 1918 Alfons Mucha. Ústředním motivem designu se staly listy lípy, národní symbol. Aby se čeští sportovci cítili jak u moře, tak v horském středisku komfortně, byli vybaveni dvěma typy oblečení ve stejném designu. Fanoušci si poprvé mohli pořídit také dětskou olympijskou kolekci.

O ALPINE PRO:
Česká společnost ALPINE PRO, a.s. vyrábí a distribuuje sportovní a outdoorové oblečení, vybavení a obuv pod registrovanou značkou ALPINE PRO. V současné době je značkou s největší sítí autorizovaných prodejen a franšíz v oblasti outdoorových aktivit. Společnost Alpine Pro dodává zboží do největších obchodních řetězců např. Sportisimo a Globus. Alpine Pro má dceřiné společnosti na Slovensku, v Polsku a v Číně. Dále je Alpine Pro zastoupeno v dalších zemích obchodními zástupci, např. ve Švýcarsku, Německu, Norsku, Dánsku, Libanonu, Rusku, Bělorusku a na Ukrajině. V roce 2009 se ALPINE PRO stalo oficinálním partnerem Českého olympijského týmu jako první česká oděvní značka v historii. Partnerství bylo prodlouženo až do roku 2016.
Datum:10.12.2014 08:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Jak se správně starat o spodní prádlo

Spodní prádlo je částí oblečení, která je nejblíže naší pokožce. Právě proto by měla odpovídat dostatečné kvalitě a pohodlnost rovněž nezanedbávejte.

Vaše fantazie. Váš Levi´s a Lego

Málokdo miluje kreativitu a hravost, stejně jako nekonečné možnosti individuálních úprav, víc než Levi´s.

Použij svůj hlas s Levi´s

Letošní kolekce s mottem Use Your Voice! se nese ve znamení maximálního sebevyjádření.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama