Soči 2014
Soči 2014Londýn 2012Londýn 2012Vancouver 2010Vancouver 2010Ivan Vodička (50)Vladislav Fedoš (40)Václav Hrbek (40)

Alpine Pro slaví 20 let

10.12.2014 08:00

Dvacet let je dlouhá doba. Co se za ní dá stihnout? Třeba vybudovat úspěšnou firmu, která se z počátečních skromných podmínek vyvinula v lídra českého trhu a dokázala zaujmout i v zahraničí. Kromě úspěchů v oblasti výroby a prodeje funkčního outdoorového oblečení a vybavení pro širokou veřejnost, navrhuje a vyrábí také kolekce pro české olympioniky a právě Alpine Pro letos slaví 20 let od svého založení.

Příběh této značky se začal psát na počátku 90. let. Dva spolužáci z vysoké školy, Václav Hrbek a Vladislav Fedoš, začínali v garáži s vlastním byznysem – prodejem oblečení a doplňků. Mimochodem úspěšně. A právě tito tenkrát dvaadvacetiletí podnikaví kamarádi založili značku Alpine Pro.

„Naši první kolekci zimního oblečení jsme navrhli a vyrobili v roce 1994 v Jižní Koreji, pojmenovali jsme jí Alpine Wear Professional. V Čechách se pak prodala úplně pod rukama,“ vzpomíná na počátky v oboru s outdoorovým oblečením Václav Hrbek, majitel Alpine Pro a zároveň ředitel designu a výroby ve společnosti. „Druhá kolekce už nesla jméno Alpine Pro, protože jsme sortiment rozšířili třeba o boty a další výrobky. A to už jsme se do garáže nevešli,“ upřesňuje a usmívá se při vzpomínce na nákladní vozy plné produktů.

„Přišli jsme na trh v pravý čas. Tenkrát žádná značka nenabízela oblečení a vybavení pro volný čas. Navíc se nám podařilo zaujmout lidi jak pestrými barvami, tak příznivými cenami. Vedle velkých nadnárodních čistě sportovních značek jsme se najednou v obchodech začali objevovat my a lidé naše zboží akceptovali bez větší reklamy,“ popisuje atmosféru druhé poloviny 90. let Václav Hrbek.

Společnost se od té doby zaměřila hlavně na výrobu funkčního oblečení, bot a doplňků pro volný čas a outdoorové aktivity. „Dáváme si záležet především na funkčnosti. To znamená, aby oblečení neprofukovalo, nepromoklo… prostě, aby uživateli nabídlo komfort za jakéhokoli počasí. Vývoji nových technologií a materiálů jsme věnovali hodně úsilí, což se myslím vyplatilo. Naše oblečení je tak funkční a slušivé zároveň,“ hodnotí zpětně Václav Hrbek.

S rozšířením sortimentu a nárůstem prodeje si Alpine Pro, jako první takto zaměřená firma, mohla v roce 2003 dovolit otevřít vlastní obchody. Ten vůbec první byste tenkrát našli u Bílé labutě v Praze, další ve Vrchlabí. „Zhruba ve stejném období začaly fungovat i franšízové obchody. Postupně naše výrobky nabízely i větší obchodní domy, a to ne jako nějakou bundu, ale jako bundu značkovou. Tak jsme se rozrostli do dnešní podoby,“ říká ředitel designu a výroby ve společnosti k vývoji značky, která se nyní může pochlubit největší sítí autorizovaných a franšízových prodejen v oblasti outdoorových aktivit v České republice.

Alpine Pro v číslech:

  • Celkem vyrobeno zhruba 20 miliónů kusů oblečení
  • Aktuálně: 31 vlastních značkových prodejen a 34 franšízových obchodů v ČR
  • 20 zemí (545 prodejních míst) po celém světě
  • 208 zaměstnanců
A nezůstalo jen u českého trhu. První expanze proběhla přirozeně na Slovensko, pak následovalo Maďarsko, Srbsko a Polsko. „Na polském trhu jsme docela významným hráčem, ale třeba v Maďarsku působíme minimálně. Maďarsko je totiž velká rovina s Balatonem a tamní lidé nejsou spotřebiteli tohoto druhu produktů,“ vysvětluje Václav Hrbek. „Potom jsme zamířili do Ruska a díky prezentaci na různých veletrzích jsme se značkou Alpine Pro prorazili i na západní trhy včetně Skandinávie,“ vypočítává. Dnes najdete prodejny společnosti ve 20 zemích po celém světě.

Václav Hrbek (40)
Zakladatel a spolumajitel Alpine Pro. Zároveň ve společnosti řídí design a výrobu. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Je ženatý. Ve volném čase rád běhá, jezdí na kole nebo na běžkách.

Vladislav Fedoš (40)
Zakladatel a spolumajitel Alpine Pro. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Je ženatý, má dvě děti. Ve volném čase se věnuje parkurovému jezdectví a lyžování.

Ivan Vodička (50)
Generální ředitel Alpine Pro. Vystudoval České vysoké učení technické v Praze a Ecole Nationale des Ponts et Chausees v Paříži. Je ženatý, má čtyři děti. Ve volném čase se věnuje hudbě – hraje na několik hudebních nástrojů, rád také běhá.

EXKLUZIVNÍ OLYMPIJSKÁ KOLEKCE NEJEN PRO SPORTOVCE
K nadnárodnímu věhlasu a úspěchu ryze české firmě napomohlo i partnerství s Českým olympijským týmem, které započalo před Vancouverem 2010 a zatím je uzavřeno do roku 2016, do olympiády v Riu de Janeiru. Kromě kvalitního outdoorového vybavení pro širokou veřejnost tedy Alpine Pro navrhuje a vyrábí také limitovanou řadu oblečení pro české olympioniky.

„Spolupráce s Českým olympijským výborem je pro Alpine Pro velmi významná z hlediska znalosti značky, ale také budování image kvality a spojení s těmi nejlepšími sportovci,“ uvědomuje si Václav Hrbek, jeden ze zakladatelů a majitelů společnosti.

Během tří olympijských her si značka svými neotřelými olympijskými kolekcemi vydobyla uznání ve světě i doma. Abstraktní motiv ve Vancouveru vynesl Alpine Pro ocenění za nejlepší olympijskou kolekci (The Huffington Post), unikátní holínky v Londýně pobláznily celý svět a na nepřehlédnutelnou zlatou podšívku v Soči stylově upozornila zlatá Eva Samková a její příznivci.

A jaké jsou hlavní důvody dlouhodobého úspěchy Alpine Pro? „Máme vlastní designéry, kteří se podílí na všech kolekcích. Dále v součinnosti s odbornými pracovišti vyvíjíme nové materiály a spolupracujeme také s horskými vůdci nebo profesionálními sportovci, kteří naše produkty testují v reálných podmínkách“, vypočítává Václav Hrbek faktory, které firmu a její produkty odlišují od konkurence.

Vancouver 2010: premiéra Alpine Pro
Češi byli nepřehlédnutelní a premiéra Alpine Pro na olympijských hrách tak nastavila laťku hodně vysoko. Netradiční kolekce s výrazným vzorem v hlasování listu The Hufftington Post získala mezi všemi výpravami pomyslné zlato. Do vývoje oblečení, které využívalo unikátní materiály z kávy a bambusu, se zapojili samotní sportovci. Olympijskou kolekci si mohli také poprvé v historii zakoupit i fanoušci.

Londýn 2012: abstraktní holínky
Návrháři do olympijské kolekce pro letní Hry zakomponovali motivy slavného Kupkova abstraktního díla Amorfa – Dvoubarevná fuga, která symbolizuje touhu překonávat limity. Kromě bund, které díky vodě měnily barvu, fasovali sportovci i nápadité holínky, které už při zahajovacím ceremoniálu přitáhly pozornost celého světa. Medaile v nich pak hrdě přebírali zlatí Špotáková, Kulhavý nebo stříbrný tenisový pár Hradecká-Hlaváčková.

Soči 2014: inspirace československou secesí
Alpine Pro navázalo oblečením pro Soči na uměleckou linku předchozích dvou olympijských kolekcí. Předlohou se tentokrát stala první československá známka, kterou vytvořil v roce 1918 Alfons Mucha. Ústředním motivem designu se staly listy lípy, národní symbol. Aby se čeští sportovci cítili jak u moře, tak v horském středisku komfortně, byli vybaveni dvěma typy oblečení ve stejném designu. Fanoušci si poprvé mohli pořídit také dětskou olympijskou kolekci.

O ALPINE PRO:
Česká společnost ALPINE PRO, a.s. vyrábí a distribuuje sportovní a outdoorové oblečení, vybavení a obuv pod registrovanou značkou ALPINE PRO. V současné době je značkou s největší sítí autorizovaných prodejen a franšíz v oblasti outdoorových aktivit. Společnost Alpine Pro dodává zboží do největších obchodních řetězců např. Sportisimo a Globus. Alpine Pro má dceřiné společnosti na Slovensku, v Polsku a v Číně. Dále je Alpine Pro zastoupeno v dalších zemích obchodními zástupci, např. ve Švýcarsku, Německu, Norsku, Dánsku, Libanonu, Rusku, Bělorusku a na Ukrajině. V roce 2009 se ALPINE PRO stalo oficinálním partnerem Českého olympijského týmu jako první česká oděvní značka v historii. Partnerství bylo prodlouženo až do roku 2016.
Datum:10.12.2014 08:00
Reklama

Vzhůru na cesty

Ať už se letos chystáte k moři nebo jen na chatu, jistě vám přijdou vhod stylové kufry a tašky, s nimiž je cestování absolutní hračkou.

Mixtronomy Competition

Známe vítěze třetího ročníku barmanské soutěže s rumem Flor de Caña.

Fenomén televize

Události doby, nové zvyky i návyky, design, inovace. Philips TV slaví 80 let od uvedení své první televize na trh.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Alexander Wang a adidas

Německý brand adidas a návrhář Alexander Wang představují svoji již třetí kolaboraci. Nyní vychází z prostředí fabrik a dělnického oblečení.

Spojení výjimečných talentů

Tenistka Barbora Strýcová a umělec Musa novými ambasadory české obuvi Rock Spring.

Textile House otevřel novou prodejnu

Oblíbený second hand s módou světových značek, Textile House otevřel v Praze svoji další prodejnu na adrese Dělnická 37 v pražských Holešovicích.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
09.06.2018

Praha Žije Hudbou 2018

Třetí ročník pouličního festivalu nabídne od 7. do 9. června přes 500 koncertů, 200 umělců na více než 50 místech Prahy.

Reklama