Nový Ford Mondeo přijíždí se systémem detekce chodců a novými motory
Nový Ford Mondeo přijíždí se systémem detekce chodců a novými motory

Ford Mondeo přijíždí se systémem detekce chodců

15.10.2014 09:00

Nový Ford Mondeo nabídne jako celosvětově první vůz značky Ford novou technologii detekce chodců, jež umí zmírnit následky střetu s chodcem nebo mu i zcela zabránit.

Další významnou technickou novinkou Mondea je rozšířená paleta motorizací, ve které se poprvé objevuje hybridní model. Začátkem příštího roku se nabídka rozroste také o nový vznětový motor 2.0 TDCi 154 kW (210 k), sekvenčně přeplňovaný dvojicí turbodmychadel. Nově bude v nabídce oceňovaný zážehový litrový tříválec 1.0 EcoBoost s výkonem 92 kW (125 k).

Nový Ford Mondeo bude k dispozici jako čtyřdveřový sedan, pětidveřový liftback a kombi – speciálně vyvinuté pro Evropu. Všechny tři varianty se vyznačují vyšší úrovní kultivovanosti i dílenského zpracování a nabízejí řadu moderních technologií: LED světlomety, nafukovací bezpečnostní pásy nebo masážní sedadla.

„Nové Mondeo je technicky nejpokročilejší automobil, jaký kdy Ford uvedl na evropské trhy,“ řekl Ulrich Koesters, ředitel modelové řady ve Ford of Europe. „Funkce jako Pre-Collision Assist s detekcí chodců zvyšují bezpečnost jízdy v rušných podmínkách městského provozu.“

Rozpozná nebezpečí
Systém detekce chodců rozpoznává osoby a snižuje závažnost nehod při rychlostech do 80 km/h. Pokud systém zaznamená před vozem chodce a vyhodnotí riziko srážky jako závažné, upozorní řidiče zvukovou a vizuální výstrahou. Pokud řidič nereaguje, systém zkrátí dobu potřebnou k zastavení tím, že zmenší vzdálenost mezi brzdovými kotouči a obložením. Když řidič stále nereaguje, začne systém automaticky brzdit, aby snížil rychlost vozidla před srážkou.

Inženýři Fordu testovali systém na uzavřených tratích s použitím bariér ve tvaru a velikosti lidské postavy. Také strávili měsíce dolaďováním na skutečných silnicích po celém světě, aby prověřili, že systém spolehlivě funguje v podmínkách reálného provozu.

„Testování v reálných podmínkách bylo zásadní. Různí chodci mají různý tvar a velikost postavy a také zaujímají rozmanité postoje,“ vysvětlil Gregor Allexi, technik aktivní bezpečnosti z Ford of Europe. „Absolvovali jsme více než 500 000 testovacích kilometrů, abychom se ujistili, že detekce chodců zaznamená nejrůznější lidské postavy ve všech možných podmínkách.“

Nové Mondeo může použít automatické brzdění i k tomu, aby zabránilo srážce s vozidlem jedoucím vpředu nebo alespoň zmírnilo následky nehody. Systém Active City Stop funguje v rychlostech do 45 km/h. Ve vyšší rychlosti pracuje nový systém Pre-Collision Assist, jenž prostřednictvím radaru a kamery sleduje prostor 200 metrů před vozidlem. Automaticky dokáže aktivovat brzdy, a to až do úrovně maximálního brzdného účinku, aby zabránil nehodě nebo zmírnil následky nárazu do vozidla jedoucího vpředu.

Radarová technologie dále přináší novou funkci měření odstupu (Distance Indication) a technologii adaptivního tempomatu. Součástí funkce měření odstupu je intuitivní vizuální rozhraní informující řidiče o vzdálenosti od vozidla vpředu. Adaptivní tempomat pak automaticky udržuje nastavený odstup.

Přední kamera slouží také systému udržování v jízdním pruhu (Lane Keeping Aid), který navede nové Mondeo zpět do jízdního pruhu, pokud se vůz bez úmyslu řidiče odchýlí od směru vyznačeného vodorovným dopravním značením. Systém rozpoznávání dopravních značek zjišťuje pomocí kamery rychlostní omezení, jejich ukončení a zákazy předjíždění. Tyto informace zobrazuje na displeji v přístrojovém štítu.

Historicky nejširší nabídka motorizací
Řidiči, kteří dávají přednost zážehovým motorům, si budou moci vybírat z přeplňovaných jednotek EcoBoost. Vedle motorů o objemu 1,5 a 2,0 l to bude i úsporný a překvapivě výkonný 1.0 EcoBoost, jenž má na kontě bezprecedentní tři vítězství v anketě „International Engine of the Year“ (Mezinárodní motor roku) v řadě.

Nový výkonný motor 2.0 TDCi s dvojicí sekvenčních turbodmychadel nabídne nejvyšší výkon 155 kW (210 k); točivý moment 450 Nm je dostupný již v 2000 ot./min. Model ECOnetic Technology, poháněný motorem 1.6 TDCi, bude mít nejnižší emise CO2 v dané třídě – pouhých 94 g/km. Paleta motorizací bude dále obsahovat inovovaný vznětový motor 2.0 TDCi ve variantách 110 kW (150 k) a 132 kW (180 k).

Nové čtyřdveřové Mondeo Hybrid je poháněno kombinací speciálně zkonstruovaného zážehového motoru 2,0 l s dvojicí elektromotorů a lithium-iontovou baterií o kapacitě 1,4 kWh. Jeho nominální emise CO2 nepřekročí hodnotu 99 g/km.*

Řada úsporných technických opatření včetně aktivní masky chladiče pomáhá zvyšovat hospodárnost všech motorizací. Spotřeba paliva mezigeneračně poklesla až o 14 procent.

Nejlepší jízdní vlastnosti ve třídě
Jako první evropský model postavený na nové globální platformě pro segment CD bude nové Mondeo prvním vozem s novým zadním zavěšením Integral Link přinášejícím vyšší komfort a současně i lepší ovladatelnost než dosud používaná řešení.

Elektrický posilovač řízení (i ten se v Mondeu objevuje poprvé) umožňuje měnit tuhost řízení v závislosti na nastavení adaptivních tlumičů do jednoho z režimů: „comfort“, „normal“ a „sport“. Řidičům neunikne velký rozdíl mezi charakteristikou tlumení v jednotlivých módech.

Optimalizovaný protiblokovací systém ABS pomáhá při brzdění z rychlosti 100 km/h zkrátit brzdnou dráhu o jeden metr.

„Karoserie tužší o 10 procent v porovnání s předchozí generací a technologie zlepšující ovladatelnost, jako je systém vektorování točivého momentu, dělají z nového modelu dosud nejovladatelnější a nejvšestrannější Mondeo,“ řekl Koesters.

Pevnější a bezpečnější
Nový Ford Mondeo používá sofistikované materiály a výrobní technologie, jež ve výsledku znamenají vyšší pevnost a bezpečnost ve spojení s nižší hmotností a lepšími environmentálními vlastnostmi.

Jako první v automobilovém průmyslu má nové Mondeo A-sloupky, B-sloupky a střešní oblouky z hydraulicky lisované vysokopevnostní oceli. Nová vnitřní konstrukce pátých dveří z hořčíku na čtyř- a pětidveřových vozech je asi o 40 procent lehčí než běžný ocelový ekvivalent.

„Hmotnost ušetřená během vývoje dává prostor pro nasazení nových řešení, která ušetří palivo, zlepší komfort nebo zpevní karoserii a zvýší bezpečnost,“ uvedl Koesters. „Zlepšili jsme bezpečnost v relevantních oblastech o 40 procent a tento výsledek ověřili v tisících počítačových simulací a 180 skutečných bariérových zkouškách.“

Hydraulické lisování využívá stlačenou hydraulickou kapalinu, jež vylisuje plech do mnohem složitějších tvarů, než jaké jsou možné při konvenčním lisování. To dává dílům lepší poměr pevnosti vůči hmotnosti a lepší pevnost v ohybu.

Hydraulicky lisované střešní oblouky na Mondeu jsou vyrobeny z menšího množství dílů svařených laserem. Odstranění svarů, jež mohou být slabými body konstrukce, ušetřilo 2,5 kg hmotnosti na každé straně. Konstrukce B-sloupků zmenšila jejich průnik do kabiny při bočním nárazu o 64 mm a zároveň přinesla úsporu 6 kg.

Skelet Mondea je z 61 procent tvořen vysokopevnostní ocelí. Na konstrukci střechy je použita teplem tvrzená ocel snižující hmotnost o dalších 0,5 kg.

Další strukturální novinky jsou např.:
• Stabilizátor speciálně navržený tak, aby omezoval pohyb převodovky při nárazu a tím minimalizoval riziko utržení hřebenu řízení
• Boční prahy z martenzitické, bórem legované oceli pro zlepšení ochrany při bočním nárazu
• Deformační části nárazníku optimalizované pro pohlcení energie a sladěné s charakteristikou nosníků karoserie
• Přední kapota s prolisy, které umožní při nárazu průhyb a tím pohltí část energie
• Integrovaný zadní spoj lemu s nosníkem zvyšující torzní tuhost o 25 procent ve srovnání s konvenční konstrukcí

Komfortní a bezpečnostní technologie na výši doby
Řidiči Mondea si mohou užívat jasnější viditelnost díky uvedení adaptivních LED světlometů Ford. Tato sofistikovaná technologie v sobě spojuje „full-LED“ světlomety s jasem podobným dennímu světlu a systém adaptivních světlometů přizpůsobující úhel světelného kuželu okolnímu prostředí a provozním podmínkám.

Pokročilá verze aktivního parkovacího asistentu s funkcí kolmého parkování pomůže řidiči nalézt vhodné parkovací místo a následně do něj automaticky zajet – ať už podélně k chodníku, nebo kolmo. Tato funkce je doplněna o asistent vyparkování (Parallel Park Out), který pomáhá řidiči vymanévrovat z podélného parkovacího místa, a o parkovací senzory pokrývající oblast vedle vozu (Side Parking Aid). Ty pomocí vizuálního znázornění na obrazovce a zvukových signálů upozorňují kromě překážek vpředu a vzadu také na překážky po stranách.

Technologie airbagů v zadních bezpečnostních pásech je první systém svého druhu. V novém Mondeu slaví evropskou premiéru. V případě nehody se zadní pásy během 40 milisekund nafouknou, aby se energie nárazu rozložila na pětkrát větší plochu než u konvenčního pásu.

K pohodlí řidiče přispěje první elektricky seřiditelný volant s pamětí polohy v daném segmentu, multifunkční sedadla Ford Multi-Contour s funkcí aktivní masáže (dostupné v první polovině 2015) nebo komunikační a zábavní systém Ford SYNC 2.

Jako první v segmentu je Mondeo vybaveno technologií MyKey umožňující majitelům naprogramovat do klíče určitá omezení – typicky pro mladé řidiče. MyKey může zamezit přijímání telefonických hovorů nebo omezit maximální rychlost vozu, dále zabraňuje vypnutí asistenčních a bezpečnostních systémů, omezí maximální hlasitost audiosystému nebo znemožní používání audiosystému, pokud řidič a spolujezdci nemají zapnuté bezpečnostní pásy.

Prvotřídní komfort
Snížení hluku od kol o 3 decibely vzadu a 2 decibely vpředu je výsledkem aplikace nového zadního zavěšení a přídavných odhlučňovacích materiálů na krytech podvozku, podbězích a předních i zadních dveřích. Hladina aerodynamického hluku poklesla o osm procent a nyní dosahuje hodnot, které bylo dříve možné zažít pouze v prémiovém segmentu.

Elegantní, sportovní a vysoce expresivní exteriér i ergonomický a komfortní interiér se pyšní ještě vyšší kvalitou dílenského zpracování. Rovněž povrchová úprava dílů v interiéru a rozsah výbavy dosahují prémiové úrovně.

Nové Mondeo se vyrábí ve španělské Valencii. Má nízkou linii střechy připomínající sportovní kupé. Pro variantu kombi je na přání k dispozici otevíratelné panoramatické střešní okno. Uvnitř na řidiče čeká digitální přístrojový štít s analogovým zobrazením přístrojů a dynamicky tvarovaná středová konzola, jež navodí sportovní pocit.

„Sedan, liftback i kombi se vyznačují úchvatným designem i kvalitou, stejně jako širokou nabídkou motorizací, která poprvé obsahuje také hybridní agregát. Mondeo nebylo nikdy tak lákavé jako dnes,“ dodal Joe Bakaj, viceprezident Ford of Europe odpovědný za vývoj produktů.

V České republice ceny nového Fordu Mondeo začínají na 611 990 Kč.

* Uváděné hodnoty spotřeby paliva a emisí CO2 byly naměřeny dle technických požadavků a specifikací evropských směrnic (EC) 715/2007 a (EC) 692/2008 v aktuálním znění. Uváděné hodnoty spotřeby paliva a emisí CO2 se vztahují na daný model, nikoliv na konkrétní kus. Standardizovaná testovací procedura umožňuje srovnání různých typů automobilů od různých výrobců. Vedle konstrukčních vlastností vozu ovlivňuje skutečnou spotřebu paliva také jízdní styl řidiče i další netechnické faktory. CO2 patří k nejvýznamnějším skleníkovým plynům, způsobujícím globální oteplování. V jiných částech světa se spotřeba paliva zjišťuje jinými postupy, proto se hodnoty uváděné pro stejný model na mimoevropských trzích mohou lišit.

Datum:15.10.2014 09:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Trendy v automobilových bezpečnostních prvcích

Na evropských silnicích každoročně přijdou o život následkem autonehody tisíce lidí. EU si dala za cíl v nejbližších letech nehodovost snížit.

Pojištění auta: proč nezapomínat ani na havarijní pojištění

K čemu slouží havarijní pojištění a proč není ze zákona povinné?

Velká cena Katalánska

O víkendu jsme se vydali do Barcelony, abychom se podívali na 7. zastávku seriálu MotoGP 2019 – jela se Velká cena Katalánska.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama