Debut Gallery UNOSTO_Aleinikava
Debut Gallery UNOSTO_DechberouciDebut Gallery UNOSTO_MatechovaDebut Gallery UNOSTO_OlsakovaDebut Gallery UNOSTO_Richterova

UNOSTO a hosté: Kolekce 2014

06.10.2014 12:20

Debut Gallery
Malé náměstí 12, Praha 1
6. - 12.10.2014

Výstava probíhá od 6. do 12. 10. 2014

Koktejl s autory: sobota 11. 10. 2014 od 16.00Sedm členů šperkařského sdružení UNOSTO a tři jejich hosté společně připravili ochutnávku toho nejlepšího z nových kolekcí. Jejich autorské šperky jsou bez výjimky odvážné a extravagantní. Některé z projektů se suverénně pohybují na hranici designu, užitého a volného umění. Prezentované šperky balancují na jedné straně mezi experimentem s novými materiály, které nejsou pro šperk typické, a s tradičními řemeslnými postupy a precizním zpracováním na straně druhé. To vše v hravé instalaci, kterou pro Debut Gallery navrhli designéři Kristýna Malovaná a Zbyněk Krulich ze studia Morphe.

Nastassia Aleinikava vytvořila kolekci náhrdelníků z mědi, stříbra, rohoviny, ebenového dřeva, perel a polodrahokamů, která navazuje na její předchozí práci s florální tematikou a barokní stylizací ornamentu. Její šperky aktualizují tradiční náměty a přibližují je současnému divákovi.

Oproti tomu Klára Šípková uvádí do oboru hitech materiál Barrisol. Zatímco v architektuře je běžně využívaný, v kontextu šperku se jedná o extravagantní polotovar. Subtilní struktury potažené touto fólií připomínají fantaskní kosmické koráby nebo imaginární miniaturizovanou architekturu.

Také Markéta Richterová využívá novou technologii prostorové kresby. Pero 3Doodler autorce umožnilo "skicovat" své šperky na téma dětství a mateřství pomocí tenké plastové linie.

Výchozím materiálem pro náhrdelníky Kateřiny Matěchové byly pingpongové míčky. Tento netradiční základ autorka zpracovala vyčerpávající a precizní ruční prací do podoby trojrozměrné krajky. Poetické šperky jsou inspirované vajíčky želvy Karety obrovské.

Lucie Houdková vyvinula specifický technický postup, jakým pomocí propylenové pásky vytváří organické tvary podobné kokonům. Nejnovějšími přírůstky této kolekce jsou výrazné, dekadentně plazivé náhrdelníky.

Studio Blueberries se dlouhodobě zabývá technologií 3D tisku. Ve své nejnovější kolekci se Zbyněk Krulich s Markétou Richterovou inspirovali mrazivými kresbami na oknech, které převedli do prostoru prostřednictvím zlata a nylonu.

Karla Olšáková v sérii náhrdelníků pracuje s minimalistickou estetikou geometrické abstrakce. Jednoduché segmenty z masivní gumy zjemňují zkosené prořezy a propojení s karbonovými tyčinkami. V autorských špercích se potkávají protiklady křehkosti a síly, tvárnosti a pevnosti, mužského a ženského principu.

Martin Verner ve své kolekci náhrdelníků uplatnil zkušenosti s průmyslovými technologiemi tvarování plastů a úpravy povrchů pomocí flokování. Monumentální organické tvary připomínají živou hmotu i hustou modrou srstí, která jim dodává specifické haptické vlastnosti a vyloženě vyzývá k dotyku.

Také studio Dechberoucí (Kateřina Matěchová a Karla Olšáková) při práci na nových brožích experimentovalo s povrchovou úpravou. Tradiční techniku pokovení autorky aplikovaly na "neušlechtilý" polystyren. Daly tak vzniknout výrazným, a přitom překvapivě lehoučkým strukturám na pomezí šperku a volné plastiky.

Hranice šperku, objektu a módního doplňku překračuje výtvarná práce Štěpána Růžičky. Jeho extravagantní objekt - kabelka je naturalisticky tvarovaná do podoby lidského srdce. Objekt ručně šitý z kůže funguje jako netradiční šperk svého druhu. Výjimečná je nejen schopnost díla pohybovat se v prostoru mezi volným a užitým uměním, ale také dokonalé technické zpracování.

Výstava potrvá od 6.10. do 12.10.2014 . Každý den je otevřena od 11 do 19 hodin (ve čtvrtek a v pátek do 20 hodin). Autorem grafické koncepce je Jan Kloss. Kurátorkou výstavy je Tereza Vernerová Volná. Fotografie vytvořil Patrik Borecký. V rámci výstavy proběhne v sobotu 11.10.2014 od 16.00 koktejl s autory.

Sdružení UNOSTO vzniklo v roce 2011 jako platforma pro propagaci českého šperku a talentovaných šperkařů. Zakládajícími členy UNOSTO jsou autoři šperků Markéta Richterová, Klára Šípková, Kateřina Řezáčová, Lucie Houdková, Karla Olšáková, Kateřina Matěchová, Alena Ehrenbergrová Hesounová, Martin Verner a kurátorka Tereza Vernerová Volná. Cílem skupiny je oživení debaty o současném šperku v domácím i zahraničním kontextu, a to zejména prostřednictvím výstav, workshopů a spolupráce s českými zahraničními designéry nejen z oblasti šperku.

www.unosto.cz
www.debutgallery.cz

Datum:06.10.2014 12:20
Reklama

Vzhůru na cesty

Ať už se letos chystáte k moři nebo jen na chatu, jistě vám přijdou vhod stylové kufry a tašky, s nimiž je cestování absolutní hračkou.

Mixtronomy Competition

Známe vítěze třetího ročníku barmanské soutěže s rumem Flor de Caña.

Fenomén televize

Události doby, nové zvyky i návyky, design, inovace. Philips TV slaví 80 let od uvedení své první televize na trh.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Alexander Wang a adidas

Německý brand adidas a návrhář Alexander Wang představují svoji již třetí kolaboraci. Nyní vychází z prostředí fabrik a dělnického oblečení.

Spojení výjimečných talentů

Tenistka Barbora Strýcová a umělec Musa novými ambasadory české obuvi Rock Spring.

Textile House otevřel novou prodejnu

Oblíbený second hand s módou světových značek, Textile House otevřel v Praze svoji další prodejnu na adrese Dělnická 37 v pražských Holešovicích.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
09.06.2018

Praha Žije Hudbou 2018

Třetí ročník pouličního festivalu nabídne od 7. do 9. června přes 500 koncertů, 200 umělců na více než 50 místech Prahy.

Reklama