Debut Gallery UNOSTO_Aleinikava
Debut Gallery UNOSTO_DechberouciDebut Gallery UNOSTO_MatechovaDebut Gallery UNOSTO_OlsakovaDebut Gallery UNOSTO_Richterova

UNOSTO a hosté: Kolekce 2014

06.10.2014 12:20

Debut Gallery
Malé náměstí 12, Praha 1
6. - 12.10.2014

Výstava probíhá od 6. do 12. 10. 2014

Koktejl s autory: sobota 11. 10. 2014 od 16.00Sedm členů šperkařského sdružení UNOSTO a tři jejich hosté společně připravili ochutnávku toho nejlepšího z nových kolekcí. Jejich autorské šperky jsou bez výjimky odvážné a extravagantní. Některé z projektů se suverénně pohybují na hranici designu, užitého a volného umění. Prezentované šperky balancují na jedné straně mezi experimentem s novými materiály, které nejsou pro šperk typické, a s tradičními řemeslnými postupy a precizním zpracováním na straně druhé. To vše v hravé instalaci, kterou pro Debut Gallery navrhli designéři Kristýna Malovaná a Zbyněk Krulich ze studia Morphe.

Nastassia Aleinikava vytvořila kolekci náhrdelníků z mědi, stříbra, rohoviny, ebenového dřeva, perel a polodrahokamů, která navazuje na její předchozí práci s florální tematikou a barokní stylizací ornamentu. Její šperky aktualizují tradiční náměty a přibližují je současnému divákovi.

Oproti tomu Klára Šípková uvádí do oboru hitech materiál Barrisol. Zatímco v architektuře je běžně využívaný, v kontextu šperku se jedná o extravagantní polotovar. Subtilní struktury potažené touto fólií připomínají fantaskní kosmické koráby nebo imaginární miniaturizovanou architekturu.

Také Markéta Richterová využívá novou technologii prostorové kresby. Pero 3Doodler autorce umožnilo "skicovat" své šperky na téma dětství a mateřství pomocí tenké plastové linie.

Výchozím materiálem pro náhrdelníky Kateřiny Matěchové byly pingpongové míčky. Tento netradiční základ autorka zpracovala vyčerpávající a precizní ruční prací do podoby trojrozměrné krajky. Poetické šperky jsou inspirované vajíčky želvy Karety obrovské.

Lucie Houdková vyvinula specifický technický postup, jakým pomocí propylenové pásky vytváří organické tvary podobné kokonům. Nejnovějšími přírůstky této kolekce jsou výrazné, dekadentně plazivé náhrdelníky.

Studio Blueberries se dlouhodobě zabývá technologií 3D tisku. Ve své nejnovější kolekci se Zbyněk Krulich s Markétou Richterovou inspirovali mrazivými kresbami na oknech, které převedli do prostoru prostřednictvím zlata a nylonu.

Karla Olšáková v sérii náhrdelníků pracuje s minimalistickou estetikou geometrické abstrakce. Jednoduché segmenty z masivní gumy zjemňují zkosené prořezy a propojení s karbonovými tyčinkami. V autorských špercích se potkávají protiklady křehkosti a síly, tvárnosti a pevnosti, mužského a ženského principu.

Martin Verner ve své kolekci náhrdelníků uplatnil zkušenosti s průmyslovými technologiemi tvarování plastů a úpravy povrchů pomocí flokování. Monumentální organické tvary připomínají živou hmotu i hustou modrou srstí, která jim dodává specifické haptické vlastnosti a vyloženě vyzývá k dotyku.

Také studio Dechberoucí (Kateřina Matěchová a Karla Olšáková) při práci na nových brožích experimentovalo s povrchovou úpravou. Tradiční techniku pokovení autorky aplikovaly na "neušlechtilý" polystyren. Daly tak vzniknout výrazným, a přitom překvapivě lehoučkým strukturám na pomezí šperku a volné plastiky.

Hranice šperku, objektu a módního doplňku překračuje výtvarná práce Štěpána Růžičky. Jeho extravagantní objekt - kabelka je naturalisticky tvarovaná do podoby lidského srdce. Objekt ručně šitý z kůže funguje jako netradiční šperk svého druhu. Výjimečná je nejen schopnost díla pohybovat se v prostoru mezi volným a užitým uměním, ale také dokonalé technické zpracování.

Výstava potrvá od 6.10. do 12.10.2014 . Každý den je otevřena od 11 do 19 hodin (ve čtvrtek a v pátek do 20 hodin). Autorem grafické koncepce je Jan Kloss. Kurátorkou výstavy je Tereza Vernerová Volná. Fotografie vytvořil Patrik Borecký. V rámci výstavy proběhne v sobotu 11.10.2014 od 16.00 koktejl s autory.

Sdružení UNOSTO vzniklo v roce 2011 jako platforma pro propagaci českého šperku a talentovaných šperkařů. Zakládajícími členy UNOSTO jsou autoři šperků Markéta Richterová, Klára Šípková, Kateřina Řezáčová, Lucie Houdková, Karla Olšáková, Kateřina Matěchová, Alena Ehrenbergrová Hesounová, Martin Verner a kurátorka Tereza Vernerová Volná. Cílem skupiny je oživení debaty o současném šperku v domácím i zahraničním kontextu, a to zejména prostřednictvím výstav, workshopů a spolupráce s českými zahraničními designéry nejen z oblasti šperku.

www.unosto.cz
www.debutgallery.cz

Datum:06.10.2014 12:20
Reklama

Legendární 501 slaví 146 let

Nejkultovnější, nejznámější, nejprodávanější, nejvyhledávanější, nejoblíbenější… ve všech oblastech života… to jsou džíny Levi´s 501.

Nechte se unést bublinkami na Proseccofestu

Milovníci prosecca těšte se! Svátek tolik oblíbeného italského šumivého vína je opět tady. Víkend 18. a 19. května se blíží.

Vítejte na New West

Živé barvy Mexico City s uměním Fridy Kahlo a Diega Rivery, rušným životem v ulicích a sluncem zalitou krajinou slouží jako inspirace pro jarní kolekci Levi´s® Made & Crafted.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Legendární 501 slaví 146 let

Nejkultovnější, nejznámější, nejprodávanější, nejvyhledávanější, nejoblíbenější… ve všech oblastech života… to jsou džíny Levi´s 501.

Vítejte na New West

Živé barvy Mexico City s uměním Fridy Kahlo a Diega Rivery, rušným životem v ulicích a sluncem zalitou krajinou slouží jako inspirace pro jarní kolekci Levi´s® Made & Crafted.

Druhá sezóna Levi´s x Justin Timberlake

Oddělit město Memphis od jeho hudby je nemožné. V tomto městě se vlastně zrodil zvuk 20. století, a to mělo vliv i na hudbu.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
08.09.2019

Století Medy Mládkové

Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových připravuje celoroční blok akcí, jehož součástí budou výstavy, divadelní představení a tematické programy.

Reklama