Top 5 měst s nejextrémnějším klimatem na světě_zdroj _Hot Cities, Spektrum
Top 5 měst s nejextrémnějším klimatem na světě_zdroj _Hot Cities, SpektrumTop 5 měst s nejextrémnějším klimatem na světě_zdroj _Hot Cities, SpektrumTop 5 měst s nejextrémnějším klimatem na světě_zdroj _Hot Cities, SpektrumTop 5 měst s nejextrémnějším klimatem na světě_zdroj _Hot Cities, Spektrum

Top 5 měst s nejextrémnějším klimatem

30.07.2014 13:15

Milióny lidí po celém světě zažívají neúprosnou dobu, kdy oni sami nebo jejich blízcí trpní hladomorem, nedostatkem vody a mnoha dalšími útrapami. Pojďme se společně podívat, co způsobilo extrémní klima v Jakartě, Lagosu, Limě, Dhace či Dakaru.

Smrtící bodnutí!
Šíření smrtících nemocí, obrovská vedra a dramatická životní situace, takový je život v hlavním městě Indonésie. Jakarta, v překladu „Vítězné a prosperující město“, má včetně aglomerací 27 miliónů obyvatel. Postupně měnící se klima má velký vliv nejen na zdraví po celém světě, ale především na rychlé šíření nemocí. Dle odborníků na celosvětové zdraví, klimatické změny způsobily, že dešťové sezóny trvají v Jakartě stále déle, díky čemuž vznikají nemoci, které rozšiřují komáři. Těm se právě nejvíce daří ve vlhku a jejich množením dochází k rozšiřování smrtelných chorob, jako je například horečka dengue, kterou způsobuje stejnojmenný virus. Nemoc je známá i pod názvem „horečka lámající kosti“! Za pojmenování může její neuvěřitelná bolest, při které může lidem připadat, jakoby jim někdo lámal kosti. Proti této závažné chorobě nebyla doposud vynalezena vakcína, která by ochránila populaci před nakažením. Každoročně se touto chorobou nakazí až ve stovce zemí 50 až 100 milionů lidí ročně!

Přelidněný kolos!
Hluk, chudoba, přelidněnost, znečištění a rostoucí kriminalita, to vše je typické pro bývalé hlavní město Nigérie, Lagos. Jedno z nejrychleji se rostoucích velkoměst praská ve švech. Každoročně neuvěřitelně rychle přibývá počet obyvatel. V roce 1991, kdy byl Lagos naposled hlavním městem, měl pouhých 5,3 miliónů obyvatel a o 23 let později zde žije neuvěřitelných 21 miliónů lidí! Největší část populace tvoří přistěhovalci, vidina splnění si svého snu a vidiny lepšího žene do Lagosu tisíce migrantů. Přelidněnost města není však jediný problém. Hrozbou pro město je i jeho nízká nadmořská výška, která je pouhých 10 m.n.m. Jestliže hladina oceánu stoupne, Lagos bude moci býti v lepším případě africkými Benátkami. Zajímá-li vás, jak řádí změna klimatu nejen v Nigérii, sledujte speciální pořad Hot Cities na televizní stanici Spektrum, kde se dozvíte více informací.

Ani kapka nazmar!
Zemské klimatické podmínky se mění, průměrná globální teplota roste a díky tomu pomalu tají ledovce. Co se stane, až úplně roztají? Záplavy a nedostatek pitné vody bude ohrožovat téměř celou planetu, ale zejména obyvatele Limy. Město se totiž spoléhá na 3 řeky, které jsou však napájeny vodou z ledovců a ledovcových jezer. Počet obyvatel v Limě roste a spolu s tím rostou i nároky na vodu. Ustojí tyto klimatické změny metropole, která byla vyhlášena světovou organizací UNESCO jako kulturní dědictví lidstva? Vláda se snaží podnikat určité kroky k zlepšení této alarmující situace, ale nikdo si nemůže být jistý, zda jim zachycování mlhy na závlahu rostlin bude do budoucna stačit. Pokud se však rozhodnete metropoli navštívit, určitě nevynechejte tyto památky: kostel Sv. Dominika, kostel sv. Františka z Assisi a muzeum Larco Herrera, kde můžete vidět zajímavé expozice.

Samá voda!
Jednou z nejchudších zemí světa je Bangladeš, která patří i mezi nejvíce zasažené státy změnou klimatu. Neustále zde řádí cyklóny, pobřežní přílivové vlny a přetékající řeky, které nutí obyvatele Bangladeše stahovat se do hlavního města Dhaka, a to i přestože praská ve švech se 14 miliony obyvatel. Odborníci však tvrdí, že v příštím desetiletí se počet obyvatel ještě zdvojnásobí. Vláda Bangladeše již delší dobu bojuje se změnami klimatu, aby pomohl lidem lépe a komfortněji žít. Má v úmyslu snížit obrovský tlak na hlavní město, které už nyní nemůže ustát počet obyvatel.

Bída a hladomor!
Pohnutá historie spojená s bídou a otrokářstvím, rušné a prašné prostředí a také hlad patří k hlavní charakteristice Dakaru. Experti odhadují, že světová populace čelí vážnému problému, hladovění! Již teď je prý zcela jasné, že nedostatek jídla se promítne už v tomto století a změna klimatu si tak vybere další daň na lidských životech. V některých zemích vypukly obrovské nepokoje na protest nedostatku potravin a Senegal nebyl výjimkou. I přesto, že se vláda snaží zajistit dostatek potravin a jídla, není to dostačující. Navíc sucho, které je pro Senegal typické, nutí mnoho obyvatel putovat do hlavního města Dakaru, aby si našli práci a uživili tak svoji rodinu.  

Datum:30.07.2014 13:15
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Nejlepší tipy na výlety v Nízkých Tatrách pro milovníky turistiky

Vyrazit na dovolenou k našim sousedům je vždy dobrý nápad. Těšit se můžete na hodně přírody, čerstvého vzduchu a dobrodružství.

Top romantická místa v Česku nejen na žádost o ruku

Prozkoumat svět křížem krážem můžeme zatím omezeně. Naše země je plná krásných a magických míst, kam můžete vyrazit se svoji drahou polovičkou.

Za vynikajícími sněhovými podmínkami

Součástí údolí Maurienne je zimní středisko La Norma. Zdatní lyžaři ocení především trasy ve vyšších polohách s kvalitní sněhovou pokrývkou.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama