Arabský plnokrevník_zdroj_Shutterstock
Fosa_zdroj_ShutterstockLevhart_zdroj_ShutterstockPes Dingo_zdroj_ShutterstockPták Kiwi_zdroj_Shutterstock

Na vysněné dovolené už vás nic nezaskočí!

25.07.2014 14:00

Milujete cestování a poznávání nových krajin včetně jejich typických živočichů? Nebo máte spíš obavu, na jaké zvíře můžete narazit při prozkoumávání vybrané země? Přeneste se s námi do turistických destinací jako je Egypt, Austrálie, Nový Zéland, Madagaskar nebo Jihoafrická republika, nahlédněte do jedinečné fauny těchto zemí a připravte se i na nezapomenutelná a kouzelná setkání.

Egypt země Beduínů a Arabských plnokrevníků
Síla, nezkrotnost a rychlost vystihuje Arabského plnokrevníka, který patří k nejkrásnějším a nejušlechtilejším koním na světě. Tento lichokopytník byl po tisíciletí chován Beduíny na Arabském poloostrově, zejména v Egyptě. Díky výborné povaze si lidé plemeno zamilovali a koně se tak stali členy rodin. V dávných dobách posloužil Arabský plnokrevník k obohacení a zlepšení plemen v Evropě, na druhou stranu v Arábii stále pokračoval chov čistokrevných koní. Dodnes však zůstává nejčistokrevnějším koňským plemenem planety, a to i přestože jeho krev koluje v žilách spoustě klisen a hřebců po celém světě. Nejtypičtějším znakem Arabského plnokrevníka je menší vzrůst, výška se totiž pohybuje jen mezi 144,2 až 152, cm. Často se toto nejstarší koňské plemeno stává námětem pro umělecká díla, ať už pro středověké malby či rytiny tak i pro moderní umění. Arabský plnokrevník se stal také hlavním hrdinou knih i filmů. Nejen Egypt se může chlubit úžasným plemenem, ale i Česká republika se může pyšnit jedinečným chovem Českých teplokrevníků s velmi bohatou historií. Pokud patříte mezi milovníky koní, nenechte si ujít účast ve speciální soutěži Hurá na koníka na FB stanice Minimax (https://www.facebook.com/Minimax.TV).

V Austrálii nespouštějte děti z očí
Obrovské pláže s bílým pískem, unikátní podmořská fauna a flóra a nezapomenutelná krajina, to vše a ještě více nabízí Austrálie. Stinnou stránkou poznávání 6. největší země na světě, může být setkání s téměř vymřelým australským psem dingem. Psovitá šelma není moc oblíbená mezi domorodými Australany, a to především díky obrovském apetitu. Dingo si rád pochutnává na dobytku, čímž proti sobě poštval farmáře po celé zemi. Otrava či střílení po něm tak není ojedinělou událostí. Častým napadáním dětí si znepřátelil i zbylé obyvatele. Lidé neponechali nic náhodě a plotem oddělili pastviny od nehostinných oblastí, aby dingo neútočil. Turisté jsou i tak dále varování, aby dbali na maximální opatrnost v oblastech, kde se psovitá šelma vyskytuje.

V poslední době ekologové a ochránci přírody bijí na poplach, jelikož dingo je na pokraji vymření. Snaha umístit zvíře, alespoň do národních parků je tou nejlepší možností, jak zabránit naprostému vymření.

Madagaskar pod velením fosy
Čtvrtý největší ostrov světa, ležící v indickém oceánu je známý svou rozmanitou faunou i flórou. Nejen lemuři proslavili Madagaskar, ale i fosa má na tom svůj velký podíl. Tento ostrov je totiž jediným místem na světě, kde můžete šelmu zahlédnout. Fosa patří na vrchol ostrovního potravinového řetězce, tudíž se u ní nezapře obrovský apetit. Lemuři, ptáci, vejce v hnízdech či slepice domorodců patří k její nejoblíbenější potravě. Z těl ulovených živočichů nezbyde ani chlup. A to doslova! Šelma svým vzhledem může připomínat kočku, jelikož váží okolo 7 kilogramů. Ve volné přírodě často nemožné fosu zahlédnout, protože žije v jeskyních nebo v dutinách stromů. Pokud však vstoupíte do jejího teritoria, ucítíte silný a nepříjemný zápach sekretu, který vylučuje, a tím si vyznačuje své území. Zoologové a ochránci přírody odhadují, že území Madagaskaru dnes obývá přibližně 2000 fos.

Láska až za hrob na Novém Zélandu
Národní parky, Jižní Alpy, ledovce, smaragdové jezero Tekapo nebo nádherné pláže lákají každoročně na Nový Zéland turisty z celého světa. Kromě přírodních úkazů návštěvníky zajímá i jedinečná fauna, které vévodí nelétavý, noční pták kivi. V dospělosti je často opeřenec přirovnáván ke slepici. Mezi zvláštností tohoto druhu patří nozdry, umístěné až na konci zobáku a velmi dobře vyvinutý čich. Dospělí jedinci se špatně rozmnožují, jelikož si za svůj život vybírají pouze jeden jediný protějšek, a proto je jasné, že volba nebude jednoduchá. Samice nelétavého ptáka si to umí zařídit, na snesených vejcích sedí totiž samec, a to až po dobu 75-80 dní. Každý den kivi prospí přibližně 20 hodin, což je o 4 hodiny více než lenochod. Bohužel i tento druh zvířete patří k ohroženým a spatření nelétavého ptáka je tak obrovskou raritou.

Nenasytný samotář Jihoafrické republiky
Pokud toužíte po akční dovolené plné dobrodružství a adrenalinu, Jihoafrická republika je pro vás tou nejlepší volbou. Setkání tváří v tvář kočkovité šelmě rozhodí i rozeného flegmatika. Levhart jihoafrický je druhá nejsilnější kočkovitá šelma Afriky. Neviditelnost patří mezi jednu z jejich nejlepších dovedností. Levharti často žijí v blízkosti lidských obydlí, ale lidé o jejich přítomnosti ani neví. Prozradí je až úbytek dobytka. Svůj úlovek si levhart dokáže odtáhnout, i když je 2x těžší než on sám. Nikdy jej nenajdeme ve skupině, miluje totiž svůj samotářský život a odpočinek v trávě, na stromech či skalách. Aktivní je šelma především v noci, kdy loví. Nejen, že patří k vynikajícím lovcům, ale dokáže běžet až 58 km/h. Ve volné přírodě se levhart dožívá pouze 9-12 let, v zajetí to může být až dvojnásobek. Mladé šelmy mají vyšší úmrtnost, jelikož bývají uloveny jinými predátory.
 

Datum:25.07.2014 14:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Nejlepší tipy na výlety v Nízkých Tatrách pro milovníky turistiky

Vyrazit na dovolenou k našim sousedům je vždy dobrý nápad. Těšit se můžete na hodně přírody, čerstvého vzduchu a dobrodružství.

Top romantická místa v Česku nejen na žádost o ruku

Prozkoumat svět křížem krážem můžeme zatím omezeně. Naše země je plná krásných a magických míst, kam můžete vyrazit se svoji drahou polovičkou.

Za vynikajícími sněhovými podmínkami

Součástí údolí Maurienne je zimní středisko La Norma. Zdatní lyžaři ocení především trasy ve vyšších polohách s kvalitní sněhovou pokrývkou.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama