1946-1959
1961-19671967- Papírové šaty1967uniformy British Airways19721985-19931985-19931993-2003Současnost

Uniformy letušek British Airways

23.07.2014 09:30

Historie módy 20. století v uniformách British Airways

Letecká společnost British Airways vždy udávala trendy v osobní letecké přepravě. To se týká také palubního servisu. Neobyčejnou pozornost věnují aerolinky od počátku své devadesátileté existence také prezentaci svých letušek a stevardů. Jejich uniformy patřily vždy k těm nejoriginálnějším. Pracovali na nich ti nejlepší britští módní návrháři a prolínaly se v nich poslední módní trendy. Po desetiletí tak fungovaly jako odraz momentálních módních stylů. Není proto divu, že se také současné uniformy palubního personálu British Airways umístily na druhé příčce ankety o nejslušivější uniformu, kterou vyhlásil uznávaný cestovatelský portál Skyscanner v roce 2013.

Vydejte se s námi po stopách módní historie a prohlédněte si unikátní uniformy British Airways. Najdete mezi nimi také kousky inspirované rozličnými kulturami destinací, do kterých směřují letadla British Airways. Výjimkou nejsou ani karibské modely z nehořlavého papíru nebo uniformy ve skotském stylu.

1946-1959
Předchůdkyni British Airways, společnost nesoucí název British Overseas Airways Corporation (BOAC), reprezentovaly letušky v uniformách navržených Mauricem Helmanem, který čerpal inspiraci v haute couture. Uniformám dominoval vojenský styl. Ten na krásných ženách na palubě letadel působil možná příliš stroze. Postupně se však střihy začaly zužovat. Pod vlivem módy, přicházející od pařížských návrhářů, docházelo k postupnému zúžení v oblasti pasu, a uniformy tak konečně daly vyniknout ženským křivkám.

1959-1961
Uniformy letušek pro toto období vytvořil Sir Norman Hartnell, významný britský návrhář, který se proslavil navrhováním šatů pro samotnou britskou královnu.
Stejnokroje byly ušity v námořnickém stylu a patřil k nim klobouček ve stejné navy modré barvě, bílá halenka, bílé rukavičky a kravata. Ačkoliv se tyto uniformy blíží více našemu současnému vnímání ženské elegance, stále jsou na nich patrné prvky mužského oděvu.

1961-1967
V roce 1961 navrhla nové uniformy pro British Airways mladá studentka Royal College of Art, Sylvie Ayton. Ta byla pečlivě vybrána v náročné soutěži odbornou porotou, ve které usedl například přední britský návrhář John Cavanagh.

Sylvie vytvořila uniformu z nové látky, česané příze. Rovná sukně ve stylu Dior s plisováním vzadu ladila se stejně plisovaným kabátkem a kloboučkem z téhož materiálu. Inspirace proslulým módním domem se vyplatila. Letušky tak mohly obléknout elegantní dámský kostým v klasickém stylu 60. let.

1967- Papírové šaty
V roce 1967 nosily stevardky britských aerolinek na trase New York - Karibik krémové šaty se vzorem červených a fialových květů a zelených listů, doplněné kamínky zdobenými zelenými botami, bílými rukavičkami a květinou ve vlasech. Celý outfit tak působil uvolněným dovolenkovým dojmem, který jistě ocenili zejména mužští cestující.

Zcela unikátní šaty byly zhotoveny z nehořlavého papíru, který se nastříhal přesně podle stevardky, sukně nesměla být kratší než 3 palce nad kolena. Na konci letu byla uniforma vyhozena. Nikdy se nepoužila dvakrát.

1967
Dámské kostýmy vyrobené v dílně jednoho z nejdůležitějších návrhářů poválečné doby, Sira Hardy Aimiese, designéra britské královny, byly z česané příze a polyesteru, který se po svém objevení stal novou módní látkou.

Lemování bylo užší a červený kabátek barevně odpovídal červeným křídlům ve znaku společnosti. Kostýmky byly jednoduché, přesto však podtrhly ženské křivky a daly vyniknout úzkému pasu letušek. Místo kravaty se zde navíc jako doplněk objevil šátek, který ještě víc zjemnil jejich celkový vzhled.

1970
Kabátky navržené Clivem Evansem, jedním z nejlepších mladých designérů své doby, byly opět vyrobeny z polyesteru, tentokrát v růžové a tyrkysové barvě, díky kterým vystupují z modro-červené řady předchozích i následujících stejnokrojů. Pod kabátkem se skrývaly jednoduché bavlněné šaty. Styl uniforem byl značně ovlivněn „kosmickou módou“ z předešlého desetiletí, čemuž napovídá i podobnost s uniformou návrhářky Sylvie Ayton v 60. letech. Zcela poprvé se jako součást modelu objevily kalhoty pro letušky, zatím ale nebylo dovoleno nosit je během služby na palubě letadla.

1972
Na uniformách z roku 1972 opět pracoval Hardy Aimies, který jako jediný vytvořil stejnokroje pro letušky British Airways více než jednou. Vrací se zde námořnický styl, tentokrát inspirovaný francouzským námořnictvem, s dvojitým purpurovým vyšíváním a kloboučkem zdobeným rudou stuhou. Na výběr měly letušky dokonce halenky v několika barvách. Poprvé měl tedy palubní personál možnost volby oděvu dle svých individuálních preferencí. Po sloučení British Overseas Airways Corporation s British European Airways v roce 1974 si tyto uniformy zvolila i nově vzniklá společnost British Airways.

1976
Po 12 letech od své první práce pro British Airways navrhuje Sir Hardy Aimies svou třetí řadu uniforem. Tentokrát se rozhodl vyrobit zcela jednoduché a elegantní šaty, které se dokážou přizpůsobit teplotním změnám na palubě letadla. Dámské i pánské uniformy byly ušity ve světle modré nebo tmavě modré námořnické barvě. Vyrobeny byly ze 100% Dacron polyesteru uzpůsobeného tak, aby byl zcela nepoškoditelný a omyvatelný. Příliš dlouho však uniformy nevydržely, hned další rok byly stejnokroje nahrazeny kalhotovými kostýmy.

1977
Kostýmky byly zhotoveny módním domem Baccarat Wheterall, který slíbil, že vyrobí uniformy natolik elegantní, aby se objevily i v prestižním módním časopisu Vogue. Zhotoveny byly z látky v tmavě modré barvě a sestávaly ze saka a sukně nebo širokých kalhot. Reprezentovat měly ,,moderní módu“. Bílá halenka byla doplněna hedvábným šátkem, taškou z tmavě modré kůže a páskem ve stejné barvě, nesoucím znak společnosti. Výraznou modernizací prošel i tvar klobouků. I přes svou eleganci a stylovost to byl první a na dlouhou poslední kalhotový kostým pro stevardky společnosti.

1985-1993
V druhé polovině 80. let začal na návrhu nových uniforem pro British Airways pracovat Roland Klein, který před založením vlastní značky pracoval například s Christianem Diorem nebo Karlem Lagerfeldem. Uniformy měly působit méně formálně a více přátelsky a otevřeně. Poprvé v historii aerolinky byly navrhovány jednotné uniformy pro všechny zaměstnance společnosti, včetně inženýrů a techniků. Sestávaly z vlněného námořnického saka a šedé sukně, která byla nošená s dlouhou halenkou s červenými, modrými a šedými pruhy. V létě mohla být nošena i sukně stejného vzoru. Piloti se poprvé dočkali dnes tak typického saka s dvojitou řadou knoflíčků. Na uniformách se podílel i módní dům Andreho Peterse, který se specializoval na výrobu oděvů pro technické pracovníky.

Vedle těchto barevných uniforem používaných na většinu letů měly stevardky na linkách do Skotska k dispozici kostýmy inspirované tradičním skotským kostkovaným vzorem, který najdeme na skotských kiltech. Společnost tím dávala najevo sounáležitost se skotskou částí Velké Británie a skotskou kulturou.

1993-2003
Uniformy byly vytvořeny v dílně Paula Costella, který se vyznačoval svým zápalem pro ekologii. Je také známý používáním přírodních vláken. Mnoho času strávil hledáním ekologicky šetrných materiálů.

Uniformy jím navržené odrážejí globální a multikulturní charakter British Airways. Pánský i dámský kostým byl klasického stylu, modrý tkaný oblek s červeným, bílým a modrým proužkem se vzorkovanou košilí ve stejné barevné kombinaci. Na léto měly letušky opět k dispozici sukni se stejným vzorem jako na halence.

2003- současnost
Návrh současných uniforem pro British Airways zhotovil Julien McDonald, přední návrhář z módního domu Chanel. Uniformy odkazují na britský původ společnosti, kombinují vlnu s jemným proužkem a klasickým střihem. Velkou pozornost věnoval McDonald zejména detailům, jako jsou značkové manžetové knoflíčky, červené lemování podšívky nebo knoflíčky na košilích, které pomáhají utvářet jedinečný vzhled. Tato uniforma byla opět navržena pro všechny zaměstnance British Airways. V roce 2007 ji lehce upravil Rohit Bal, přičemž základní prvky ponechal.

Zajímavostí je také pestrost současných stejnokrojů letecké posádky. Kupříkladu při letu do Indie se můžete těšit na letušky oblečené v tradiční pánžabí.

O British Airways
British Airways je největší britskou leteckou společností, která létá do více než 150 destinací v 75 zemích celého světa. Je jednou z pouhých 10 společností, jež létají do všech pěti obydlených kontinentů planety. Za více než 90 let přepravily aerolinky asi 1.2 miliard zákazníků a patří mezi elitní světové přepravce. Jako jedny z největších na světě přepraví za rok přibližně 36 milionů zákazníků. Operují na londýnském letišti Heathrow, na zdejším nejmodernějším terminálu T5, který mají k dispozici exkluzivně jen zákazníci British Airways a Iberia Airlines. V květnu 2013 vyhodnotila na základě výzkumu mezi 12 miliony cestujícími společnost Skytrax Terminál 5 jako nejlepší na světě. T5 také vyhrál cenu Nejlepší nákupní letištní prostor na světě.

V září 2013 obdržely britské aerolinky ocenění jako nejlepší aerolinie, nejlepší dopravce na krátké lety, nejlepší první třída, nejlepší věrnostní program a nejlepší letištní salónky na Heathrow. Ocenění si vysloužili na základě výsledků výzkumů mezi čtenáři časopisů ve Velké Británii.

Čeští zákazníci mohou služeb British Airways využít na lince z Prahy do Londýna, která je v rámci letního letového řádu obsluhována až pětkrát denně v těchto odletových časech: Praha – Londýn: v 7:00, 11:55, 13:35, 15:50 a v 20:15, Londýn – Praha: 7:30, 9:50, 11:55, 16:25 a 19:20. Více informací na www.ba.com.
 

Datum:23.07.2014 09:30
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Jak se správně starat o spodní prádlo

Spodní prádlo je částí oblečení, která je nejblíže naší pokožce. Právě proto by měla odpovídat dostatečné kvalitě a pohodlnost rovněž nezanedbávejte.

Vaše fantazie. Váš Levi´s a Lego

Málokdo miluje kreativitu a hravost, stejně jako nekonečné možnosti individuálních úprav, víc než Levi´s.

Použij svůj hlas s Levi´s

Letošní kolekce s mottem Use Your Voice! se nese ve znamení maximálního sebevyjádření.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama