HEX
HEXHEXHEX

Skupina HEX boduje!

19.06.2014 11:40

Přestože skupina HEX není na hudební scéně žádným nováčkem, uplynulých dvanáct měsíců pro ni bylo zlomových. Bratislavská čtveřice oslavila dvacet let existence dvoudiskovou výběrovkou ‚Všetko najlepšie‘, za kterou získala platinovou desku, odehrála své první akustické turné a ze dna šuplíku vyndala text písně ‚Keď sme sami‘, jež se stala nejhranější slovenskou skladbou roku. Nyní se singlem, jehož making of má na serveru YouTube více než milion a čtvrt zhlédnutí, boduje také v českém éteru. V něm je aktuálně druhou nejhranější slovensky zpívanou písní. (Oficiální videoklip je k vidění na http://www.youtube.com/watch?v=dWEWTl1Ko78)

Vznik nejhranější slovenské písně roku ‚Keď sme sami‘ provázel stejný osud jako většinu hitů. I ona byla dílem náhody a pár okamžiků. „Text jsem měl napsaný už pár let. Původně byl orientovaný na zimu, ale když jsme se rozhodli ho oprášit, trochu jsem ho upravil a zobecnil,“ popisuje autorský proces kytarista a dvorní textař kapely Martin ‚Fefe‘ Žúži, který má spolu se zpěvákem Petrem ‚Ďuďo‘ Dudákem na svědomí také hudbu. „Melodická linka ‚Keď sme sami‘ vznikla jako už pár našich předešlých hitů. Refrén jsem udělal nezávisle pro úplně jinou písničku. Když jsme ho ale spojili s nápadem, který přinesl ‚Fefe‘ zapadly do sebe dokonale, jako kdyby k sobě od začátku patřily,“ prozrazuje „osvědčený hexácký návod“, jak napsat úspěšný song.

Navzdory sehranému autorskému tandemu, který je pod ním podepsán, se od těch předchozích přesto liší. „Většina našich písní je v durové tónině, tenhle v molové. Přestože zní moderně, je v něm trochu melancholie osmdesátých let. Těžko říct, jestli je to náš nový styl, stále se snažíme inspirovat novými směry a zkoušíme, kam až nás pustí interpretačně-autorské možnosti. Hudba je neomezená a člověk nikdy neví, kam ho tvůrčí proces zavede,“ vysvětluje ‚Fefe‘. Pevně přitom věří, že stejně pozitivní ohlasy jako na Slovensku vzbudí ‚Keď sme sami‘ také u českých posluchačů, kterým ho HEX plánuje již brzy zahrát také live.

Hex působí na hudební scéně od roku 1990. Původní trojici zakládajících členů doplnil bubeník Tibor ‚Tÿbÿke‘ Szabados a kapela hraje ve složení: Peter ‚Ďuďo‘ Dudák – zpěv, kytara, klávesové nástroje; Tomáš ‚Yxo‘ Dohňanský – basová kytara, vokály; Martin ‚Fefe‘ Žuži – kytara a Tibor ‚Tÿbÿke‘ Szabados – bicí nástroje. Čtveřice, kterou v devadesátých letech proslavil debut ‚Ježiš kristus nosí krátke nohavice‘ (1992), má na svém kontě osm studiových alb, odehrála více než tisícovku koncertů převážně na Slovensku, ale i v Česku, Maďarsku či Spojených státech.

V listopadu 2013 pokřtili HEX dvojalbum ‚Všetko najlepšie‘ obsahující 32 písní doplněných publikací s řadou raritních fotografií rekapitulujících jejich dvacetileté působení na hudební scéně. Kromě starších skladeb obsahuje best of také dvě nové – hit ‚Keď sme sami‘, který se stal nejhranější slovenskou skladbou roku 2013 a aktuálně dobývá také český éter. Na jaře 2014 převzala kapela platinovou desku a odehrála své první unplugged turné s názvem ‚Keď sme sami acoustic tour‘, na které na podzim naváže sérií dalších koncertů.
 

Datum:19.06.2014 11:40
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Fotbalisté Pelé a Kylian MBappé součástí Hublot rodiny

Fotbalová legenda Pelé a mladá fotbalová ikona Kylian Mbappé nemají společnou jen vášeň pro fotbal, ale pojí je i přirozenost, společné hodnoty, respekt a láska k životu.

Nový ředitel pánských kolekcí LV

Novým ředitelem pánských kolekcí značky Louis Vuitton se stal Virgil Abloha. První módní přehlídka pro LV proběhne v rámci týdne pánské módy v Paříži.

Lewis Hamilton v Japonsku

Čtyřnásobný mistr světa F1 zamířil na Hokkaidó, aby si zdokonalil své snowboardové dovednosti s některými z nejlepších světových jezdců.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama