Pojištění auta: proč nezapomínat ani na havarijní pojištění?, zdroj obrázku: Freedomz / Shutterstock.com

Pojištění auta: proč nezapomínat ani na havarijní pojištění

30.05.2021 00:00

Pokud jste držiteli řidičského oprávnění, pak určitě víte, že existuje více druhů pojištění auta. Ze zákona je nutné pouze povinné ručení, které je vlastně pojištěním odpovědnosti za provoz vozidla. Kryje tedy škody, které vzniknou vaším vozem, a vy tak nejste vystaveni finančním ztrátám, pokud způsobíte škodu třetí straně. K čemu pak tedy slouží havarijní pojištění a proč není ze zákona povinné? Pojďme si společně připomenout dobu autoškoly a na chvíli si osvěžit své znalosti.

Havarijní pojištění
Zatímco povinné ručení chrání vás a vaši kapsu v případě poškození třetí strany, havarijní pojištění chrání vaše vozidlo. A nezáleží na tom, zda se jedná o osobní vůz nebo o firemní automobil. Havarijní pojištění je určeno pro všechna auta – a v případech, kdy by došlo k poškození vlivem přírodních živlů, srážkou se zvířetem, přičiněním vandalů či k odcizení, pojišťovna vám vyplatí náhradu škody.

Kompletní pojištění auta
Při pojištění auta se automaticky počítá s tím, že na svůj vůz uzavřete jak povinné ručení, tak i havarijní pojištění. Samozřejmě si lze sjednat pouze ze zákona povinné pojištění vozidla, ale pojišťovny nabízí při sjednání obou pojištění výhodné nabídky, kterých by byla škoda nevyužít.

Platnost pojištění auta
Jakmile uzavřete pojištění na váš vůz, začíná platit okamžitě od okamžiku, kdy vám dorazí takzvaná zelená karta. U pojištění, které si sjednáte online, vám zpravidla dorazí do několika málo minut od vyřízení přímo na e-mail. Což oceníte v případech, kdy se chcete co nejdříve vrhnout na jízdu na silnici.

Co ovlivňuje cenu pojištění
Zamýšleli jste se někdy nad tím, co ovlivňuje cenu pojištění automobilu? Důležitou roli hrají tyto faktory:

  • značka vozu,
  • model vozu,
  • objem motoru,
  • výkon motoru,
  • rok výroby vozidla.
​Všechny výše zmíněné informace mají jedno společné: jsou to informace o vašem vozidle. Další skupinou faktorů, které ovlivňují cenotvorbu autopojištění jsou údaje o vás. Jste zvědaví, které konkrétně? Máme pro vás odpověď.

Důležitou roli hrají následující informace:
  • věk pojistníka,
  • místo bydliště pojistníka.
Proč právě tyto dvě informace výrazným způsobem ovlivní cenu finálního pojištění? Starší řidiči mají totiž zpravidla mnohem výhodnější ceny pojištění, neboť v jejich prospěch hrají zkušenosti a statisticky nižší pravděpodobnost způsobení nehody.

A místo je důležité z pohledu frekvence dopravy. Pokud bydlíte na vesnici, s největší pravděpodobností bude vaše pojistka na auto mnohem levnější, než kdybyste bydleli uprostřed velkoměsta.

Než vyrazíte na pobočku pojišťovny nebo si pojištění auta začnete zařizovat online, zvažte, zda chcete zřídit pouze povinné ručení, či využít výhodnější dvojkombinace povinného ručení a havarijního pojištění.


Datum:30.05.2021 00:00
Reklama

Pojištění auta: proč nezapomínat ani na havarijní pojištění

K čemu slouží havarijní pojištění a proč není ze zákona povinné?

Jističe: chraňte se před výpadky proudu a ušetřete peníze!

Na co se při výběru jističe zaměřit a jak poznat, že starý potřebuje výměnu?

Pro jednodušší recyklaci

Vířivé proudy už dva roky třídí neželezné kovy. Nově lze do šedých kontejnerů odkládat i použité hliníkové kávové kapsle.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Pojištění auta: proč nezapomínat ani na havarijní pojištění

K čemu slouží havarijní pojištění a proč není ze zákona povinné?

Velká cena Katalánska

O víkendu jsme se vydali do Barcelony, abychom se podívali na 7. zastávku seriálu MotoGP 2019 – jela se Velká cena Katalánska.

"I love Catalunya!" A jak mají rádi okruh Moto GP ostatní jezdci?

Ready to carve-up Catalunya Monster Energy MotoGP! What the riders think…

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
31.01.2022

Dovolená na Roatanu

Pojeďte za námi do Karibiku.

Reklama