Othello s černým Jagem

13.08.2015

Poprvé v historii Královské shakespearovské společnosti nabádá benátského mouřenína Othella k vraždě Jago s černou pletí. Revoluční obsazení jedné z hvězd seriálu Hra o trůny, britsko-tanzanského herce Luciana Msamatiho do tradičně bělošské role závistivého manipulátora dodalo jedné z vrcholných tragédií Williama Shakespeara zcela nový rozměr. Othella si k tomu v režii zkušeného Iqbala Khana zahrál muž, který skoro dvacet let právě tuto postavu hrát odmítal, Hugh Quarshie, známý z Hvězdných válek, Highlandera či lékařského seriálu Holby City. Převratné moderní představení dva dny před jeho derniérou uvidí v přímém přenosu od 19.45 diváci kin Aero v Praze, Svět v Hodoníně a Vesmír v Náchodě. Ze záznamu inscenaci chválenou mnoha britskými kritiky postupně promítnou také kina Elektra (Luhačovice), Kotva (České Budějovice), Art (Ostrava) a Bio Central (Hradec Králové).Muž, který nechtěl hrát Othella
Othello patří mezi největší a nejžádanější role pro černošské herce. Hugh Quarshie nicméně v roce 1998 veřejně prohlásil, že právě benátského mouřenína, který se z šlechetného vojevůdce změní v nebezpečného žárlivce, by herci s tmavou pletí hrát neměli – jinak se mohou podílet na jejich další stereotypizaci lidí jako nestabilních lidí snadno podléhajících vášním. Nynější umělecký šéf Royal Shakespeare Company Gregory Doran se přesto nevzdal myšlenky, že by si Quarshie Othella někdy zahrál. Nakonec se mu ho povedlo přemluvit a britský herec ghanského původu se po devatenácti letech vrátil k RSC.

Nová inscenace ve Statfordu nad Avonou je jedinečná i z dalšího důvodu. Poprvé v historii RSC dostal roli Othellova protivníka Jaga další černošský herec, Lucian Msamati. Stále kontroverzní rasová problematika hry se tak zajímavě posunula. Iqbal Khan, který pro RSC před třemi lety přenesl Mnoho povyku pro nic do současné Indie a na kontě má i muzikály či opery, do představení přidal i odkazy na waterboarding, nově interpretoval klíčovou scénu Othellova záchvatu a soustředil se hlavně na motiv zrady. Inscenace, která se v anglickém Stratfordu nad Avonou hraje od června, sklidila řadu pochvalných ohlasů.

Koncept RSC sálá žhavou intenzitou. Rázem se tak dostáváme za černobílý motiv rasismu jako Jagovy motivace a za představu, že rasové rozdíly můžou za Othellovu destruktivní ovlivnitelnost. V této verzi jsou oba dva outsideři, z čehož vzniká fascinující psychologická dynamika.
Dominic Cavendish, The Telegraph

Královsky předvedené divadlo
Přímé přenosy her Královské shakespearovské společnosti ročně dosahují milionového počtu diváků. Sérii přenosů do kin RSC zahájila na podzim 2013 úspěšnou inscenací Richarda II. s Davidem Tennantem v titulní roli, v režii současného uměleckého ředitele souboru Gregory Dorana. Ten RSC převzal v roce 2012, mezi bývalé šéfy souboru patří mj. slovutní režiséři Trevor Nunn a Peter Hall, jeden ze zakladatelů společnosti v roce 1961. Na rozdíl od „konkurenčního“ londýnského divadla Globe, RSC sídlící ve Stratfordu nad Avonou neinscenuje Shakespearovy hry výhradně v alžbětinských kostýmech, často k nim hledá nový přístup. Do jejího repertoáru ovšem nepatří pouze Shakespeare, jak dokazují hity Bídníci a Matilda, muzikály, které se dodnes s úspěchem hrají na West Endu.

Další program 1. sezóny RSC Live v ČR
Jindřich V.
přímý přenos: středa 21. října, 19.45 hodin
Kino Aero (Praha)
záznam: 28. 11. Elektra (Luhačovice), 8. 12. Kotva (České Budějovice), 18. 12. Art (Ostrava), 24. 2. Bio Central (Hradec Králové)

Všechny hry jsou uváděny v původním anglickém znění s českými titulky.

Předprodej a rezervace
Předprodej a rezervace vstupenek probíhá na pokladnách jednotlivých kin a online. Cena vstupenky je od 200 Kč.

Oficiální české stránky RSC Live: www.vicnezfilm.cz
Držitelem licence pro přenosy RSC Live v ČR je distribuční společnost Aerofilms.

Autor:redakce Menhouse
Datum:13.08.2015
Reklama
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama