Transcendence
Johnny Depp překročí v Transcendence všechny hranice

Johnny Depp překročí v Transcendence všechny hranice

07.04.2014 12:00

Příliš daleko zajde Johnny Depp novém sci-fi thrilleru Transcendence, který bude mít v kinech po celém světě i v České republice premiéru za dva týdny. Jako vědec postřelený svými oponenty spojí svou mysl s počítačem a s nekonečným vesmírem umělé inteligence. Revoluční experiment mu poskytne sílu a moc daleko za hranicemi těch nejdivočejších snů.
Právě originální hlavní zápletka přesvědčila Johnnyho Deppa, aby ve filmu přijal hlavní roli. “Co mě nejvíc zaujalo je představa muže, sice geniálního, ale jinak obyčejného chlapíka, co miluje svou ženu a každé ráno luští křížovky, který je schopen zajít až do bodu, kdy se z něj díky vlastnímu egu, moci a vášni stane něco jako mechanický Bůh,” líčí Johnny Depp.

Herec třikrát nominovaný na Oscara svou postavu z thrilleru Transcendence dále představuje:
“Will chce svým výzkumem a transcendencí konat dobro. Stane se ale příliš mocným, získá v podstatě přístup ke každé vědomosti světa a má kapacitu ji zpracovat. Je bez nejmenších pochyb přesvědčený o své cestě a není možné ho jakkoliv zastavit. Dostane se zcela mimo kontrolu, naopak jí získává nad ostatními a brzy začne být pozdě s tím něco dělat.”

Filmů, kde lidstvo bojuje proti despotické vládě počítačů či robotů, už je poměrně dost, jen málokdy mají diváci šanci sledovat ho i z pohledu samotného “Skynetu”.

Hlavním nepřítelem vědců, kteří se snaží vyvinout vnímavé stroje s emocemi, je ve filmu Transcendence skupina RIFT - organizace proti technologiím. Pokládají otázky, které jsou do značné míry aktuální v našem světě. Slouží nám technologie ku prospěchu nebo jsme na technologiích závislí už příliš?

“Vyvinuli jsme se do společnosti, která je už natolik závislá na počítačích, smartphonech a na esemskách, že se začínají vytrácet osobní vztahy a komunikace. Otázka je, zda hovoříme o evoluci nebo už o úpadku,” říká Marisa Polvino, která film s Christopherem Nolanem produkovala

Umělá inteligence nepředstavuje pro lidstvo žádnou hrozbu. Co se ale stane na dalším stupni, až získají stroje možnost uvědomit si sám sebe a cítit? Emoce totiž nemusí být jen pozitivní, stroj, který získá kapacitu konat nezměrné dobro, získá i kapacitu stát se stejně nezměrnou hrozbou.

Jsme stále v žánru sci-fi? Tvůrci vložili do filmu uměleckou licenci, aby zápletka “co by se stalo, kdyby” byla dostatečně dramatická, zjistili ale, že vývoj řady vědních oborů už pomalu posouvá žánr sci-fi do reality. “Dnes jsme ještě stále v žánru sci-fi,” říká režisér filmu Wally Pfister “Ale řadu věcí z Tarnscendence vědci dnes reálně zkoumají a vyvíjejí a každý den posunou hranice technologie o trošku dál. Ať se nám to líbí nebo ne, čistě z hlediska vývoje se podle řady expertů umělá inteligence, jak ji představujeme v Transcendenci, blíží,” tvrdí Pfister.


ZAJÍMAVOSTI Z NATÁČENÍ
1) Část filmu stráví Johny Depp v podobě všemocného stroje, jeho lidské tělo je mrtvé a mysl uploadovaná do počítače. Běžně by herci komunikovali jen se zeleným pozadím a Johny Depp by své výstupy zvládl sám ve studiu. V případě Transcendence byl ale přímo na place, svou roli a dialogy hrál spolu s ostatními a jeho výkon tvůrci promítali živě na obrazovku.

2) Christopher Nolan i Wally Pfister jsou známí svou slabostí pro klasický filmový pás. I Transcendence natočili na klasický 35mm film, což je v době digitálních kamer hodně výjimečné. „Při použití filmového pásu pracujete se světlem a s emocemi, ne s jedničkami a nulami. To, jak klasická kamera zachytí třeba tvář a tón kůže herců je nenahraditelné,“ říká Wally Pfister.

 

Datum:07.04.2014 12:00
Reklama

Nespresso káva v Karlových Varech již po osmé

Svátek filmu a hlavní společenská událost se blíží. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, bude počátkem července opět patřit výjimečným snímkům.

Jak má vypadat pořádná zahrada

Zahrada je oblíbeným místem nejen pro mnohé zahrádkáře a nadšence pěstování, ale i milovníky odpočinku.

Topit tuhými palivy se dnes vyplatí

Mohlo by se zdát, že vytápění tuhými palivy šlo do ústraní. Dnes je ale všechno jinak.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Metallica letos opět podpoří Obědy pro děti

Již tuto neděli 18. srpna Metallica vystoupí v rámci svého turné WorldWired Tour v Praze před vyprodanými Letňany.

Na svatého Patrika plno hudby, kultury i irské gastronomie

Oslavy irského svátku svatého Patrika, které jsou tradicí mnoha světových velkoměst, si v posledních letech našly své místo také v České republice.

Metronome Festival Prague

Metronome Festival Prague oznamuje první českou a slovenskou kapelu! Comebackový koncert Khoiby a stále slavnější The Ills.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
31.01.2023

Dovolená na Roatanu

Pojeďte za námi do Karibiku.

Reklama