Tim Burton, Foto: © Leah Gallo
Blue Girl with Wine (studie, figurativní práce, olej na plátně, 71.1 x 55.9 cm, 1997, soukromá sbírka) Holidays (různé, pero a inkoust na papíře, jednotný rám, 22.9 x 17.8 cm, 1989, soukromá sbírka)Misunderstood Outcasts (Trudný konec Ústřičného chlapečka a jiné příběhy, inkoust, fix a barevné tužky na papíře, individuální rám, 32.7 x 30.2 cm, 1982-84, soukromá sbírka)

Tim Burton a jeho svět

27.03.2014 13:00

V pátek 28. března 2014 se otevřou dveře v Domě u Kamenného Zvonu všem příznivcům Tima Burtona, sám umělec bude přítomen a vše zahájí svou autogramiádou, na kterou bylo vyprodáno během pouhých dvou minut.

Expozice Tim Burton a jeho svět čerpá ze soukromého archivu neopakovatelného režiséra, výtvarníka, scénáristy a spisovatele a zcela exkluzivně odkrývá i 150 děl, která nebyla nikdy zveřejněna, a to včetně 4 loutek umístěných ve speciálních bublinách z křišťálového skla. Které jsou zároveň Timovým nejoblíbenějším kouskem z výstavy: "Je to velmi elegantní cesta, jak do výstavy zakomponovat specialitu České republiky," dodává sám umělec.

V úterý proběhl koncert Dannyho Elfmana, který je dvorním hudebním skladatelem právě Burtonových filmů. Český národní symfonický orchestr skvěle doprovázel ukázky z filmů Ospalá díra, Mrvá nevěsta či Ukradené Vánoce. Spojení Elfmanovi hudby s Burtonovým výtvarným nadáním si vysloužilo potlesk vestoje.

Na dnešní tiskové konferenci vzpomínal Tim Burton na českého filmového kouzelníka Jana Švankmajera i na filmy Karla Zemana. Přiblížil také blíže vlivy ze svého dětství a spolupráci s Johnnym Deppem. "Na herci je nejlepší, když mu nevadí, že bude ve filmu vypadat potrhle," uvedl režisér. Střihorukého Edwarda, s Deppem v hlavní roli, má prý obzvlášť v oblibě.

Výběr matičky měst pro uvedení výstavy nebyl náhodný. "Když jsem navštívil Prahu, říkal jsem si, jaké je to nádherné město, které přímo vyzívá k procházkám a objevování. Má skvělou energii, která inspiruje. Navíc si tu cení loutek, to se mi líbí," přibližuje Tim Burton.

Kurátorka výstavy Jenny He přiblížila i výběr prostoru pro výstavu: "Dům u Kamenného zvonu vypadá, jako by byl postaven přímo pro výstavu Tima Burtona. Podívejte se na labyrint malých intimních galerií v několika poschodích nebo na děsivý studený sklep, který je perfektní pro promítání původního krátkého filmu Vincent z roku 1982."

Kromě samotné výstavy se můžete těšit na bohatý doprovodný program v podobě tématických přednášek, výtvarně-divadelních workshopů na téma Střihoruké bytosti nebo Továrna na sny a čokoládu.

Tim Burton a jeho svět
28.3. - 3.8.2014
Dům U Kamenného zvonu
Staroměstské náměstí 13, Praha
www.timburton.cz

Datum:27.03.2014 13:00
Reklama

Captain Morgan vyplouvá

Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí svým návštěvníkům víc než jen bar.

"I love Catalunya!" A jak mají rádi okruh Moto GP ostatní jezdci?

Ready to carve-up Catalunya Monster Energy MotoGP! What the riders think…

Unexpected Summer

Prožijte Austrálií inspirované léto s Nespresso a dopřejte svým chuťovým buňkám zážitek z opačné strany zeměkoule s limitkou ledových káv.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Na svatého Patrika plno hudby, kultury i irské gastronomie

Oslavy irského svátku svatého Patrika, které jsou tradicí mnoha světových velkoměst, si v posledních letech našly své místo také v České republice.

Metronome Festival Prague

Metronome Festival Prague oznamuje první českou a slovenskou kapelu! Comebackový koncert Khoiby a stále slavnější The Ills.

Další zahraniční hvězda

Další hvězdou Metronome Festivalu Prague 2019 bude kultovní elektronická ikona Kraftwerk. Přiveze unikátní show ve 3D.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
08.09.2019

Století Medy Mládkové

Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových připravuje celoroční blok akcí, jehož součástí budou výstavy, divadelní představení a tematické programy.

Reklama