48. Super Bowl
48. Super Bowl
48. Super Bowl

48. Super Bowl

30.01.2014 07:00

Velkolepá americká show za desítky milionů dolarů s nejzářivějšími hvězdami šoubyznysu a sportu, celosvětová sledovanost v televizi srovnatelná s finále Ligy mistrů UEFA, bary po celém světě nacpané k prasknutí a domácí party, nejdražší reklamní časy, i to je strhující jeden jediný finálový zápas nejvyšší profesionální ligy amerického fotbalu zvaný Super Bowl, který rozhodne o vítězi aktuální sezóny národní soutěže NFL. Letošní 48. ročník neunikne ani českým divákům (přímý přenos s českým komentářem odvysílají televize Sport 1 a Sport 2 HD) od půlnoci z neděle na pondělí 3. února.

1. Dramatické finále
Fanoušci mohou i letos očekávat dramatický souboj plný emocí a nečekaných zvratů. Postaví se proti sobě nejlepší týmy dvou konferencí americké National Football League. V dresu Denver Broncos nastoupí největší hvězda zámořské soutěže, quarterback Peyton Manning, jehož sláva je srovnatelná s popularitou Cristiana Ronalda v kopané či Jaromíra Jágra v hokeji. Druhým finálovým soupeřem budou ambiciózní Seattle Seahawks s neméně slavným quarterbackem Russellem Wilsonem.

Zápas se uskuteční na stadionu v New Jersey s kapacitou přes 80 tisíc návštěvníků, který jako jeden z mála dokáže splnit náročné požadavky na konání této pompézní události. Super Bowl vyžaduje velkou kapacitu stadionu nejen pro fanoušky, ale také adekvátní prostory pro zástupce médií, dostatek ubytovacích zařízení v okolí a oddělené tréninkové kempy pro oba týmy. Spolu s New Orleans se dosud nejčastěji konal Super Bowl ve městech Miami na Floridě a Los Angeles v Kalifornii.

2. Hvězdný kulturní program
Během poločasové přestávky dostane fanoušky v New Jersey i před televizory po celém světě do varu velkolepá show. Letos vystoupí dokonce dvě hvězdy hudebního nebe, zpěvák Bruno Mars a kapela Red Hot Chili Peppers. V Super Bowlu vystupují ty největší hudební star a pro pozvaného umělce je čest zde vystupovat. V minulosti zde vystupovali například popový král a královna Michael Jackson a Madonna, či jedná z nejznámějších a nejuznávanějších skupin U2. V loňském roce měla tu čest i americká zpěvačka Beyoncé Knowles, sjednocená dívčí skupina Destiny´s Child a americký rapper Jay-Z.

3. Historie Super Bowlu
Super Bowl představuje finální souboj nejlepších týmů americké National Football League, která se skládá ze dvou konferencí – AFC a NFC. Každá konference obsahuje šestnáct týmů. Dosud nejlepších výsledků dosáhl tým NFC San Francisco 49ers. Super Bowlu se zúčastnil pětkrát a pokaždé si odnesl prvenství. Stoprocentní úspěšnosti dosáhly i týmy NFC New Orleans Saints, Tampa Bay Buccaneers nebo týmy AFC Baltimore Ravens, New York Jets a Tampa Bay Buccaneers. O smůle mohou naopak hovořit týmy NFC Minnesota Vikings a AFC Buffalo Bills. Přestože se finálního souboje účastnily čtyřikrát, nepodařilo se jim vyhrát ani jednou. První zápas Super Bowl se uskutečnil 15. ledna 1967 na základě dohody mezi National Football League a jejich rivalem American Football League, utkali se o titul AFL- NFL World Championship Game. Od roku 1970 se pak o zápase hovoří jako bitva o titul v NFL. Historicky nejúspěšnějším týmem Super Bowlu je Pittsburgh Steelers, který má na kontě zatím šest vítězství.

4. Spojení síly a designu
U příležitosti letošního finále Super Bowl XLVIII se spojila hrubá síla amerického fotbalu s jemnými prsty módních návrhářů a k příležitosti této světové show vznikly speciální helmy, které jsou k dražbě na internetu do 2. února. Celkem bylo navrženo pro tuto velkolepou událost 48 helem, jelikož se jedná o 48. ročník Super Bowlu. Logo velkolepé show je ostatně vyobrazeno na většině helmách. Jedním ze známých návrhářů je Donna Karan, která navrhla černo bílou helmu s logem finále letošního Super Bowl. Cena této helmy se zatím vyšplhala na 875 dolarů. Další návrhářkou je Betsey Johnson. Její výtvor je pokryt růžovými květy růží a v dražbě si vede zatím o něco lépe, cena je nyní 1107 dolarů.

5. Nejdražší reklama
Super Bowl je s více než 100 miliony diváky po celém světě často nejsledovanějším televizním přímým přenosem podobně jako finále Ligy mistrů UEFA. Není proto divu, že se řada velkých společností předhání v tom, aby na této prestižní události měly svou reklamu, což se samozřejmě odráží i na horentních sumách, které jsou ochotny za takovou reklamu zaplatit. Americká televizní stanice Fox prodává 30 sekund reklamního času za neuvěřitelných 4 miliony dolarů. I přesto – nebo možná právě proto – se o příležitost předvést se před desítkami milionů diváků v tomto nejsledovanějším čase celého roku velké společnosti doslova předhánějí. Automobilky, výrobce nápojů a dalšího zboží pro tuto příležitost připravují dokonce speciální reklamní spoty, z nichž ty nejlepší se takřka obratem stávají hitem sociálních sítí.

Datum:30.01.2014 07:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Lyžařské brýle Uvex: Sázka na eleganci, funkční vlastnosti a maximální pohodlí

Ještě nemáte? Pak pozorně čtete. Zaměříme se podrobně jak na typy lyžařských brýlí, tak na skla.

Čistý design a ruční výroba

Lyže Meister jsou exkluzivní, na objednávku vyráběné lyže, pro opravdové sportovní nadšence, kteří současně milují design, kvalitu a módu.

To nejlepší MMA scény

OKTAGON 10, aneb show, která napsala rekordy, příběhy a posunula hranice.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama