Ze seriálu Tělo jako důkaz
Viktor Kalivoda, lesní vrahSériový vrah Václav MrázekStřela Eleonory Windischgrätzové

Balistika věda je...

17.09.2013 10:00

Trestní činnost se snaží lidé odhalovat po staletí, ale vědecká kriminalistika, jak ji známe dnes, se začala vyvíjet až od konce 19. století. Dnešní kriminalisté mají k dispozici přístroje i metody, o kterých se jejich předchůdcům mohlo nechat jen zdát. Jak vypadá skutečné vyšetřování v praxi, můžete vidět v pořadu Tělo jako důkaz (vysílá aktuálně CBS Reality), který dokumentuje případy uznávané detektivky Dayle Hinmanové při řešení nejzáhadnějších vražd ve státě Florida. Pojďme se ale podívat na nejzajímavější případy, na kterých se podílel balističtí znalci Kriminalistického ústavu Praha.


Tajemství okolo smrti kněžny Eleonory Windischgrätzové
12. června 1848 během protihabsburského povstání se Češi podíleli na vyšetřování zastřelení oblíbené kněžny Eleonory Windischgrätzové, manželky tehdy zemského vojenského velitele. Dvaapadesátiletá kněžna, která sledovala nepokoje z okna svého bytu v Celetné ulici, se stala jednou z prvních obětí pražského revolučního násilí. Neznámý útočník na ni vystřelil kulku, která prorazila sklo, zasáhla ji přímo do čela a na místě ji usmrtila.

Domnělým vrahem se stal student pražské techniky Maxmilián Maux, který byl ještě ten večer zatčen. Dopoledne toho dne se opravdu zúčastnil průvodu, kam přišel ozbrojen s dvouhlavňovou brokovnicí. Pušky se posléze snažil zbavit, ale byla vojáky brzy nalezena, a to stačilo k jeho odvedení. Maux byl poté fyzicky týrán a bylo z něj násilně vynucováno přiznání. Jeho nevinu dokázal až balistický posudek známého pražského puškaře Antonína Lebedy, jenž zjistil, že ze zbraně nebylo dlouho vystřeleno a že kulka, která zasáhla kněžnu, zcela určitě nemohla být vystřelena z Mauxovy brokovnice. Kriminalistický ústav Prahy, který se k případu vrátil v roce 1998, dospěl k závěru, že kulku mohl vypálit kdokoliv z pistole nebo pušky z okolních domů. Pachatel nebyl nikdy dopaden, ale naštěstí se podařilo očistit jméno nevinného člověka.

Sériový vrah Václav Mrázek

Václav Mrázek, narozen roku 1925, byl typickým příkladem sexuálního devianta a sériového vraha. V 50. letech během pěti let spáchal sedm vražd, k tomu se pokusil o čtyři vraždy a byl obviněný i ze šestnácti sexuálních zneužití a opětovných krádeží. Celkem byl obviněn ze 127 trestných činů! Mrázek pocházel z velmi nuzných poměrů a s vědomím rodičů se opakovaně dopouštěl krádeží, za které už ve svých 24 letech strávil i 18 měsíců ve vězení. Jeho posedlost ženami byla zintenzívněna v roce 1946, kdy doprovázel humanitární konvoj do Bulharska a Rumunska. Tam se pravidelně zúčastnil sexuálních orgií a ty se mu zafixovaly do paměti.
Všech svých 7 vražd spáchal v okolí Chomutovska, ale dlouho unikal dopadení. Poprvé v historii byl tak vytvořen speciální tým, který prověřil přes 25 000 podezřelých. Mrázka si však nikdo díky jeho nenápadnému chování nevšímal. Navíc změnil způsob vraždění – své oběti se místo střelou z pistole snažil usmrtit škrcením, a i když všechny jeho oběti škrcení přežily, nedokázaly jej identifikovat. Dopadnout se jej podařilo až roku 1957, kdy byl svým spolupracovníkem načapán při krádeži v dolech a při následné domovní prohlídce vyšetřovatelé nalezly i pistol Walther s ráží, která odpovídala sériím vražd na Chomutovsku. Hned druhý den Kriminalistický ústav provedl balistickou zkoušku, jejíž výsledek byl pozitivní. Mrázek se po několikahodinovém nočním výslechu rozplakal, přiznal se ke všem 7 vraždám a byl odsouzen k absolutnímu trestu oběšením.

Lesní vrah Viktor Kalivoda
V roce 2005 celou veřejností otřásl případ Viktora Kalivody, přezdívaného „lesní vrah“ podle místa zavraždění svých obětí. Kalivoda si své oběti vybíral zcela náhodně – přijel do lesa na Brněnsku a zastřelil starší manželský pár, který mu jako první zkřížil cestu. O čtyři dny později si vybral další náhodnou oběť – 44letého podnikatele, kterou bez milosti zastřelil opět na okraji lesa na Kladensku. Kalivoda neměl ani snahu své stopy zahlazovat a krátce po svém zatčení se přiznal ke svým činům. Znalci ihned vyloučili nepříčetnost obžalovaného.
Nadprůměrně inteligentní vrah s IQ 130 se během celé kauzy choval zcela klidně, až letargicky a až do poslední chvíle neprojevil lítost. Kriminalistický ústav Praha přispěl svou činností k odhalení spojitostí na první pohled třemi nesouvisejícími vraždami. Požadavek na balistickou expertízu dostali znalci od svých kolegů z Brněnska a z Kladenska zvlášť a až v Praze se zjistila spojitost mezi třemi vraždami. Znalci napomohli k usvědčení střelce. Kalivoda byl v roce 2006 shledán vinným a odsouzen na doživotí ve věznici se zvýšenou ostrahou.
 

Datum:17.09.2013 10:00
Reklama

OKTAGON 10 | 17.11.2018

Svátek bojových umění a MMA událost roku se blíží – jubilejní desátý turnaj největší česko-slovenské organizace míří do pražské O2 arény.

Vánoční nadílka

Litovelský pivovar se na sváteční období opět chystá s výjimečnými pivy a také speciální Kolekcí litovelského sládka.

Král Customů

Custom thajského dealerství pojmenovaný Princ je jednoduchá, čistá stavba, symbolizující to, jak by měl vypadat chopper roku 2018.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Šťastné a technické

Kdy jindy udělat radost sobě či svým blízkým než o Vánocích. Nabídka Philips TV osloví běžné uživatele i ty nejnáročnější diváky.

Pravá sváteční atmosféra

Bílé vánoce s kapesním nožem Victorinox Sportsman White Christmas Special Edition 2018.

Dechberoucí na poslech

Opravdu dokonalý zvuk, jako mají například v Abbey Roads Studios, si nyní můžete vychutnat ve svém vlastním obývacím pokoji.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
30.11.2018

Ikonická Sicily Bag v Praze

Italská módní značka Dolce & Gabbana připravuje ve dnech 29. - 30. listopadu 2018 možnost nechat si ručně personifikovat kabelku Sicily italskou kreslířkou v pražském butiku.

Reklama