Vodní skútr
Vodní skútrVodní skútrVodní skútrVodní skútr

Vodní skútr - typicky letní adrenalin

15.08.2012 00:00

Poprvé se toto dnes už běžné plavidlo objevilo v roce 1970, tehdy jako užitečná pomůcka pro záchranáře, jako náhrada za v některých situacích příliš velký a neobratný motorový člun. Jeho vynález se připisuje Američanovi Claytonu Jacobsenovi.

První sériově vyráběný skútr pro jednu osobu (takzvaná stojka) Kawasaki Jet Ski poháněný silným čtyřsetkubíkovým motorem byl poněkud těžko zvladatelný a udržet se na něm bylo opravdu umění. Vývoj však naštěstí přinesl jednodušší ovládání, takže v současné době pro vodní skútr zahoří leckterý milovník vzrušení a vodních sportů. Skutečný přelom znamenala pro tato obratná plavidla osmdesátá léta minulého století, kdy se začaly ve větší míře objevovat komfortní jedno a dvoumístné sedací skútry. Dnes trh nabízí i stroje pro tři, sedmdesátikilometrová rychlost v hodině není u vodních skútrů žádnou výjimkou. Plavidla se vybavují různě výkonnými motory, od slabých stopětadvacítek až po obsahy kolem 1000 ccm.

Zatímco „stojky“ určené pouze pro jednoho jezdce vyžadují více šikovnosti a skvělou fyzickou kondici, jsou sedací skútry pro pilota mnohem pohodlnější, navíc se na nich mohou svézt i dvě-tři osoby, stroje zvládnou i tažení vodních lyžařů. Ovšem více adrenalinu samozřejmě užijete se „stojkou“, plavidlem určeným hlavně pro zábavu a závody (vytrvalostní a rychlostní). S upravenými "stojkami" lze absolvovat i klání ve freestyle zaměřené na různé triky, k nimž patří například salto vzad (prvním našincem, který back flip zvládl, je Václav Žáček, zakládající člen České sportovní asociace vodních skútrů). Plastový trup vodního skútru se pohybuje díky turbíně poháněné zážehovým motorem (čtyř či dvoudobý), která zepředu nasávanou vodu tlačí zadní částí stroje ven. Pohony jsou v podstatě obdobné těm, které se používají pro sněžné skútry. Míst, kde si lze vodní skútr sehnat, přibývá, k mání jsou i stroje použité. "Stojky" jsou v relativně malém výběru (SeaDoo, Yamaha a Kawasaki), „sedaček“ od malých po trojmístné je v nabídce více. Stroje je také možné si půjčit.

Podle zákona je nutné nejen zakoupený stroj přihlásit na plavební správě, ale také absolvovat kurz, a po složení poměrně náročných zkoušek (podobně jako v autoškole) tak získat řidičský průkaz (pro takzvaného vůdce malého plavidla). Ovšem ne každý touží po vlastním skútru, který by také musel řídit, minimálně před rozhodnutím ke koupi určitě stojí za to si vyzkoušet pocit z jízdy jako spolujezdec stroje z půjčovny. Pro zájemce o zkoušku řízení jsou pak k dispozici speciálně vymezené uzavřené vodní plochy a stroje s dálkovým ovládáním, pro něž není „řidičák“ nutný. Mezi obvyklé požadavky podmiňující zapůjčení vodního skútru patří minimální věk 16 let, schopnost plavat, seznámení se s bezpečnostními pokyny. Půjčovné většinou zahrnuje nejen pronájem plavidla, ale také pohonné hmoty, záchrannou vestu a helmu. Obvykle je možné zapůjčit si také oblek a boty z neoprenu, které umocní komfort jízdy.

Datum:15.08.2012 00:00
Reklama

3 nejlepší masáže

Vyzkoušejte kouzlo thajských masážích, po kterých se budete cítit jako znovuzrození.

OKTAGON 10 | 17.11.2018

Svátek bojových umění a MMA událost roku se blíží – jubilejní desátý turnaj největší česko-slovenské organizace míří do pražské O2 arény.

Král Customů

Custom thajského dealerství pojmenovaný Princ je jednoduchá, čistá stavba, symbolizující to, jak by měl vypadat chopper roku 2018.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

OKTAGON 10 | 17.11.2018

Svátek bojových umění a MMA událost roku se blíží – jubilejní desátý turnaj největší česko-slovenské organizace míří do pražské O2 arény.

Legendární trofej

Natalia Vodianova a Philipp Lahm doprovodili cestovní pouzdro s oficiální trofejí pro vítěze FIFA World Cup od Louis Vuitton.

Bitters Czech Bowl XXV

Česká liga amerického fotbalu oslavuje pětadvacet let své historie. Bitters Czech Bowl XXV se uskuteční 14. července v Ostravě.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
30.11.2018

Ikonická Sicily Bag v Praze

Italská módní značka Dolce & Gabbana připravuje ve dnech 29. - 30. listopadu 2018 možnost nechat si ručně personifikovat kabelku Sicily italskou kreslířkou v pražském butiku.

Reklama