Vodní skútr
Vodní skútrVodní skútrVodní skútrVodní skútr

Vodní skútr - typicky letní adrenalin

15.08.2012 00:00

Poprvé se toto dnes už běžné plavidlo objevilo v roce 1970, tehdy jako užitečná pomůcka pro záchranáře, jako náhrada za v některých situacích příliš velký a neobratný motorový člun. Jeho vynález se připisuje Američanovi Claytonu Jacobsenovi.

První sériově vyráběný skútr pro jednu osobu (takzvaná stojka) Kawasaki Jet Ski poháněný silným čtyřsetkubíkovým motorem byl poněkud těžko zvladatelný a udržet se na něm bylo opravdu umění. Vývoj však naštěstí přinesl jednodušší ovládání, takže v současné době pro vodní skútr zahoří leckterý milovník vzrušení a vodních sportů. Skutečný přelom znamenala pro tato obratná plavidla osmdesátá léta minulého století, kdy se začaly ve větší míře objevovat komfortní jedno a dvoumístné sedací skútry. Dnes trh nabízí i stroje pro tři, sedmdesátikilometrová rychlost v hodině není u vodních skútrů žádnou výjimkou. Plavidla se vybavují různě výkonnými motory, od slabých stopětadvacítek až po obsahy kolem 1000 ccm.

Zatímco „stojky“ určené pouze pro jednoho jezdce vyžadují více šikovnosti a skvělou fyzickou kondici, jsou sedací skútry pro pilota mnohem pohodlnější, navíc se na nich mohou svézt i dvě-tři osoby, stroje zvládnou i tažení vodních lyžařů. Ovšem více adrenalinu samozřejmě užijete se „stojkou“, plavidlem určeným hlavně pro zábavu a závody (vytrvalostní a rychlostní). S upravenými "stojkami" lze absolvovat i klání ve freestyle zaměřené na různé triky, k nimž patří například salto vzad (prvním našincem, který back flip zvládl, je Václav Žáček, zakládající člen České sportovní asociace vodních skútrů). Plastový trup vodního skútru se pohybuje díky turbíně poháněné zážehovým motorem (čtyř či dvoudobý), která zepředu nasávanou vodu tlačí zadní částí stroje ven. Pohony jsou v podstatě obdobné těm, které se používají pro sněžné skútry. Míst, kde si lze vodní skútr sehnat, přibývá, k mání jsou i stroje použité. "Stojky" jsou v relativně malém výběru (SeaDoo, Yamaha a Kawasaki), „sedaček“ od malých po trojmístné je v nabídce více. Stroje je také možné si půjčit.

Podle zákona je nutné nejen zakoupený stroj přihlásit na plavební správě, ale také absolvovat kurz, a po složení poměrně náročných zkoušek (podobně jako v autoškole) tak získat řidičský průkaz (pro takzvaného vůdce malého plavidla). Ovšem ne každý touží po vlastním skútru, který by také musel řídit, minimálně před rozhodnutím ke koupi určitě stojí za to si vyzkoušet pocit z jízdy jako spolujezdec stroje z půjčovny. Pro zájemce o zkoušku řízení jsou pak k dispozici speciálně vymezené uzavřené vodní plochy a stroje s dálkovým ovládáním, pro něž není „řidičák“ nutný. Mezi obvyklé požadavky podmiňující zapůjčení vodního skútru patří minimální věk 16 let, schopnost plavat, seznámení se s bezpečnostními pokyny. Půjčovné většinou zahrnuje nejen pronájem plavidla, ale také pohonné hmoty, záchrannou vestu a helmu. Obvykle je možné zapůjčit si také oblek a boty z neoprenu, které umocní komfort jízdy.

Datum:15.08.2012 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Lyžařské brýle Uvex: Sázka na eleganci, funkční vlastnosti a maximální pohodlí

Ještě nemáte? Pak pozorně čtete. Zaměříme se podrobně jak na typy lyžařských brýlí, tak na skla.

Čistý design a ruční výroba

Lyže Meister jsou exkluzivní, na objednávku vyráběné lyže, pro opravdové sportovní nadšence, kteří současně milují design, kvalitu a módu.

To nejlepší MMA scény

OKTAGON 10, aneb show, která napsala rekordy, příběhy a posunula hranice.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama