Foto: Dan Vojtěch
Foto: Chris Van HanjaFoto: Ronny ElgelmannFoto: Magdalena Staňková

Dominik Nekolný - Flatland borec

13.08.2013 00:00

Tanec na kole, i tak by se dal nadneseně charakterizovat flatland. Flatland, to je předvádění kombinace triků pouze za pomoci kola na rovné ploše. Jedná se o obtížné triky, při kterých se vám tají dech. Závody bývají rozděleny do několika kategorií, podle toho se také určuje i časový limit na jednoho machra na kole - od jedné a půl do dvou minut. Protože se jedná o freestyle disciplínu žádné triky nejsou povinné, je jen na jezdcově fantazii a dovednosti jakou kombinaci obtížných a originálních triků předvede, po celou dobu je sledován porotou, která následně rozdává body. Většinou se závodí jen na malých dvacetipalcových kolech. 

Flatland je prostě freestyle machrovinka, která na živo dostane i vás! Pro lepší představu doporučujeme mrknout na video s českými borci.

Jedním z nejúspěšnějších českých jezdců je Dominik Nekolný. Dominik začal jezdit už v roce 2003, dnes patří mezi světovou špičku a flatland je bezpochyby jeho životní láskou. V roce 2006 začal sám vyrábět vlastní komponenty pro kola (rámy, řidítka, vidlice) na kterých se mu podařilo objet celý svět a udělat tak České republice dobré jméno. Ta měla tou dobou prvního a jediného jezdce, který vyrazil reprezentovat zemi za oceán. Od roku 2005 se aktivně věnuje bmx show, kde představuje tento zajímavý sport široké veřejnosti. Do roku 2012 získal 5x titul mistra České republiky, 3x mistra Slovenska, titul mistra Německa, Severní Ameriky a 2x titul vicemistra Světa. Ve světovém žebříčku se drží na skvělém pátém místě.

Profesionálního sportovce z Dominika ale nedělají jen vynikající výkony, ale také jeho zdravý životní styl. Drug Free je heslo, kterým se řídil a vždycky řídit bude. Kolem dvacátého roku života objevil Straight Edge - životní styl, který se vyznačuje odmítáním jakýchkoliv drog - včetně cigaret a alkoholu. Zády se staví i k promiskuitnímu sexu na jednu noc. Většina Straight Edge jsou vegetariány nebo vegany.

Na první pohled byste to do něj neřekli, že? Dominik je zajímavý člověk s vlastními názory, který svou pílí a trpělivostí dokázal tolik, o čem se mnohým ani nesní. Takže zahoďte předsudky a začtěte se do rozhovoru s tímto všestranným borcem!

Jak ses dostal k Flatlandu?
K Flatlandu jsem se dostal v poměrně pozdějším věku, kolem 17ti let. BMX jsem miloval už jako malý kluk, takže když si můj tehdy nejlepší kámoš pořídil kolo, musel jsem ho mít taky. Od té doby jsem Flatlandu naprosto propadl.

Máš čas i na nějaké jiné sporty nebo tě Flatland vytěžuje naplno?
Času není příliš, ale i tak se najde. Hlavně z psychického důvodu, abych trochu odvedl pozornost od neustálé rutiny a trénování. V zimě hraji hokej a jinak chodím cvičit, aby tělo mělo stálou zátěž a nestagnovalo.

Kam nejdál ses díky kolu dostal?
No pokud myslíš co se cestování týče, tak díky mému kolečku jsem už objel skoro celý svět. USA, Kanada, Japonsko a Malajsie jsou celkem na denním pořádku, v příštím roce zavítám do Jižní Ameriky. Samozřejmě je ještě spousta destinací, kam se v budoucnu vydám díky kolu :-)

Kterého vítězství si nejvíc ceníš?
Cením si všech vítězství. Za každým totiž stojí spousta dřiny, odříkání, trpělivosti a neúspěchů, takže o to víc si cením úspěchů, za kterými si stojím já sám. Dalším měřítkem je konkurence, pokud zvítězíte na lokálních závodech někde v Evropě, např. Německu, kde není skoro žádná konkurence, tak to samozřejmě nemá takovou váhu, jako když se zadaří mezi světovou konkurencí a TOP riderema z celého světa. Přesto si hodně cením 2 titulů - Více mistra světa a Mistra Severní Ameriky.

Jak probíhají workshopy ve školách?
Nejde ani tak o workshopy, jako spíš o přednášky. Celý projekt se jmenuje „Motivační přednášky Drug Free & Straight Edge“ a více informací naleznou čtenáři na http://drugfree.cz. Ve zkratce se jedná o to, že navštěvuji základní a střední školy a přednáším dětem o Drug Free životním stylu, Straight Edge a o tom, jaké to je mít nějaké sny a snažit se jich dosáhnout. Myslím, že dnešní mládež tohle postrádá, všechno cáluji rodiče, mladý jen machrujou, chlastaj, hulej, choděj na party a přitom nic nedokázali.

Zaznamenal jsi mezi dětmi zvýšený zájem o Flatland, vychováváš si své nástupce?
Přednášky mají zhruba 45 min, já v nich dělám show, tedy jezdím na kole, zhruba nějakých 3-5 minut. Jde spíš o zpestření a ukázání dětem, že něco opravdu umím, a jen o tom nebásním. Tím jsem chtěl říct, že rozšíření flatlandu touto formou a tímto projektem není primární, na to mám další projekt. Každopádně si myslím, že se to dětem dost líbí a kluci mi kvůli tomu také píší.

Co všechno pro tebe znamená Straight Edge?
Straight Edge pro mě znamená celý život. Abych pravdu řekl, tak bych si ho bez sXe ani nedokázal představit. Není to pro mě jen životní postoj, je to pro mě něco s čím jsem se totálně ztotožnil a není cesty zpět (i kdybych chtěl, což by mě ani ve snu
nenapadlo :-) ).

Kdy jsi začal s tetováním, máš vůbec ještě nějaké volné místo a na jakou částku je teď tvá kůže ceněná? :-)

S tetováním jsem začal zhruba 8 let zpátky a to v jednom z nejlepších a hlavně nejstarších studií v Praze – Tom Milhouse Tattoo. Ještě před mojí první kérkou jsem věděl, že chci mít potetované celé tělo. Toho jsem se držel a po 8 letech si tento cíl splnil. Prostor už nemám žádný, resp. ne takový, který by se dal využít na 100% nebo ten který bych chtěl mít potetovaný, pokud bys nadhodila třeba obličej. Tetování jsem nikdy nebral jako umění, nebo podobnou věc. Nikdy jsem nechtěl mít nejkrásnější kérku, nebo uměleckou kérku. Chtěl jsem mít především kvalitní kérky (z pohledu tatérů a lidí co tomu rozumí – ne FB amatérů a umělců), který, do jedný, pro mě budou něco znamenat a budou mít za sebou kousek z mého já nebo mého života. V dnešní době už tetování hodně ztrácí hodnotu, jako mělo, nebo ještě má třeba v USA.   Já sem se od začátku držel, teď už možná „old-school“ stylu alá Los Angeles apod., ale jsem za to opravdu moc rád - miluju svoje tetování a styl kterým jsem se vydal. Za vděk musím dát Tomovi a Gorbymu z výše zmiňovaného studia, kteří se na mě podepsali…doslova. Jinak cena mého tetování určitě překročila částku čtvrt mega.

Datum:13.08.2013 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Lyžařské brýle Uvex: Sázka na eleganci, funkční vlastnosti a maximální pohodlí

Ještě nemáte? Pak pozorně čtete. Zaměříme se podrobně jak na typy lyžařských brýlí, tak na skla.

Čistý design a ruční výroba

Lyže Meister jsou exkluzivní, na objednávku vyráběné lyže, pro opravdové sportovní nadšence, kteří současně milují design, kvalitu a módu.

To nejlepší MMA scény

OKTAGON 10, aneb show, která napsala rekordy, příběhy a posunula hranice.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama