Režisérka Ivanna Benešová

Režisérka Ivanna Benešová zve do kina!

10.07.2013 15:05

Letní měsíce jsou obvykle na kvalitní kino premiéry chudší. Letos v červenci to ale až tak úplně neplatí. Do kin míří několik skvostných novinek, které rozhodně stojí za to vidět! Já osobně do kina zamířím minimálně pětkrát! Největšími lákadly jsou filmy Pěna dní, Oranžová láska, Liberace!, Tango libre a český snímek Revival. 

Audrey Tautou s leknínem v plicích
Hned v prvním týdnu tohoto měsíce vstoupil do našich kin fantasy snímek podle surrealistické románové předlohy Borise Viana – Pěna dní. Absolutně nereálné prostředí, v němž se příběh odehrává, patří bezesporu mezi největší lákadla, pro film vidět. Ne zcela běžně se stává, že například auta mají volanty v kufru, klavír míchá koktejly, lidé bruslí pozpátku a lidem docela reálně hrozí onemocnění v podobě kvetoucího leknínu v plicích.

V hlavní roli tohoto belgicko-francouzského filmu režiséra Michela Gordyho se navíc objevuje herecká hvězda Audrey Tautou, kterou si všichni dobře pamatujeme třeba z komedie Amélie z Montmartru či z válečného dramatu Příliš dlouhé zásnuby. Zde si zahrála po boku Romaina Durise, který vynikal například v loňském snímku Láska všemi deseti. On zde představuje podivínského samotáře, zatím co ona krásnou, ale smrtelně nemocnou dívku. Oba dva se do sebe pochopitelně zamilují, svět okolo nich se stane krásným a barevným. Postupem ale, se stále se blížící tragédií, se děj filmu začíná halit do tmy a depresí.

Fantasijní drama pěna dní je obecně velmi složitě filmovatelnou látkou. Není snad nic náročnějšího, než točit postavy ve světě, který je tomu našemu reálnému, na který jsme všichni zvyklí, vzdálený opravdu na více než sto honů, jak se říká. A to je jeden z hlavních důvodů, proč tento film patří mezi ty, které rozhodně stojí za to vidět. Podobných dílek se do našich kin totiž opravdu moc nedostane.

Podivná sázka na lásku

Dalším zahraničním filmem, který okamžitě opoutal moji pozornost, je ukrajinské drama režiséra Alana Badojeva, Oranžová láska. Představte si, že vám někdo nabídne luxusní dědictví, ale za podmínky, že se po určitou dobu nesmíte nikam vzdálit od svého milovaného partnera. Vydrží to vaše láska? Přesně na této zápletce je postaven film, který se v kinech objeví v polovině měsíce. Starý a bohatý muž se rozhodně přenechat dědictví páru, který vedle sebe vydrží až do jeho smrti. Nesní se od sebe vzdálit. A pochopitelně že se najde pár, který své štěstí zkouší.

Oranžová láska však vedle zajímavé dějové zápletky slibuje i netradiční vizuální zpracování. Častý a místy až zmatečný střih, dodává film zajímavé kouzlo. A ačkoli můžete mít pocit, že se v ději ztrácíte, věřte, že za chvilku se zase vyjasní a snímek nakonec bez problémů pochopíte. Připravte se však na to, že toto milostné drama je zároveň filmem, kde děj a příběh je až na druhém místě. V první řadě jde totiž o vizuální zážitek.

Homosexualita, extravagance a aids!

Úspěšný americký režisér Steven Soderbergh, který má na svém kontě třeba Dannyho parťáky, představuje svou novinku z prostředí Spojených států v sedmdesátých letech – hudební, životopisné drama Liberace! Životopisný film o slavném pianistovi a baviči Valentinovi Liberacem začíná létem roku 1977, kdy do jeho bouřlivého života v Las Vegas vstoupí mladíčký, teprve šestnáctiletý, naivní Scott Thorston. Ten je najat coby Liberaceho osobní řidič. Scott je okouzlen Liberaceho pompézním světem, opulentní vilou i jeho extravagantním stylem a záhy spolu prožijí tajnou milostnou aféru, která se rozvine ve vážný vztah. Film zábavným způsobem sleduje vášnivý, nelehký a dramatický vztah obou mužů v době, kdy bylo zcela nemyslitelné přiznat se veřejně k homosexuální orientaci, zvláště pak pro lidi ze showbusinessu. Liberace chtěl utajit před veřejností se stejnou urputností jako svoji sexuální orientaci i nemoc AIDS, které nakonec roku 1987 podlehl. Navzdory velkému věkovému rozdílu a Liberaceho manýrám stál Scott po Liberaceho boku až do jeho smrti. V hlavních rolích se můžeme těšit na hvězdy jako je Michael Douglas a Matt Damon.

Tančící vězeňský dozorce
Konce července přijde do kin belgicko-francouzsko – lucemburské drama Tango libre, které rozhodně stojí za to. Ačkoli má ve svém názvu taneční vložku, o tango v první řadě rozhodně nepůjde. Hlavním hrdinou je vězeňský dozorce, jehož život je stejně strohý a nudný, jak prostředí vězeňské cely. Jediné, co ho dokáže malinko nadchnout a vytrhnout ze stereotypu běžných dnů, jsou hodiny tance. A právě tam se seznámí se ženou, kvůli které se rozhodne porušovat všechny své dosavadní zásady. Její muž je totiž ve věznici, kde on pracuje… Snímek belgického režiséra Frédérica Fonteyna, který má na kontě například filmy Pornografický vztah či Gillesova žena, odráží dusnou atmosféru vězení a v rytmu tanga mapuje složitou síť mezilidských vztahů.

Důchodci rockeři
Vedle celé řady prvotřídních zahraničních filmů se ale urodilo i něco zajímavého v českém filmovém rybníčku. Jedna z našich nejlepších režisérek současnosti, Alice Nellis, představuje hudební komedii s názvem Revival. A ačkoli já osobně mezi fanoušky komedií moc nepatřím, této zkušené režisérce věřím a její novinku si dovolím doporučit. Film plný českých hvězd jako je Bolek Polívka, Zuzana Bydžovská či třeba Vojtěch Dyk vypráví příběh stárnoucích muzikantů z rozpadlé rockové kapely Smoke. Po letech se tato banda „skoro důchodců“ rozhodne oprášit své nástroje a znovu vyrazit na turné. Pochopitelně, že všechno nepůjde úplně hladce. Ale čím více komplikací, tím více humorných scének film přinese. A třeba se jim nakonec podaří rozluštit i záhadu, proč se tehdy před lety vlastně jejich kapela rozpadla.
Lákadel do kina je na první prázdninový měsíc docela dost. Minimálně tato pětice filmů za zhlédnutí rozhodně stojí. Podobnější recenze přinesu v průběhu měsíce. Ale i tak…není nic lepšího, než si na filmy udělat každý svůj názor a vyrazit do kina. Třeba Multikino Ládví odehraje většinu z červencových premiér. Takže doporučuji!

 
Datum:10.07.2013 15:05
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama