Rigorózní práce: Kdo ji musí psát a co musí obsahovat? Zdroj obrázku: GaudiLab/Shutterstock.com

Rigorózní práce: Kdo ji musí psát a co musí obsahovat?

25.08.2022 00:00

Mnoho magistrů, kteří se rozhodnou ještě zvýšit své vzdělání, budou muset odevzdat rigorózní práci a absolvovat zkoušku. Po úspěšném splnění všech podmínek získáte titul před jménem s označením JUDr., PhDr., PeadDr., RNDr., ThDr. a další. Těmto titulům se říká „malý doktorát“, zatímco „velký doktorát“ vám poskytne titul, který se uvádí za jménem. Co musí tato práce obsahovat a jak byste ji měli napsat?

Co to je?
Rigorózní práce je závěrečná práce, ve které student prokáže své znalosti a vědecké poznatky. Práce musí být pochopitelně originální. Může jít také o pokračování diplomové práce. V tom případě byste si měli dávat pozor na to, aby nešlo jen o její přepis. Rozsahem se pohybuje od 80 do 120 normostran, ale každá vysoká škola má své požadavky na rozsah i podobu práce. Podle toho se musíte řídit. V žádné závěrečné práci ovšem nesmí chybět:

  • titulní strana, čestné prohlášení, obsah,
  • seznam obrázků, tabulek, zkratek apod.,
  • abstrakt, úvod, jádro, závěr,
  • seznam literatury a další přílohy.
Přesnou strukturu práce vám vždy přeloží samotná škola, protože se to může trochu lišit. Ve většině případů se ale jedná o tuto strukturu. Vypracování rigorózní práce nemusíte dělat sami. Existují odborníci, kteří vám s tím pomohou a poradí vám, na co se přesně soustředit. Můžete požádat někoho, kdo vám zajistí rešerše, podklady i vyhotovení příloh. Stejně tak vám pomohou i s gramatikou nebo stylistikou textu, aby byla práce velmi čtivá a bez chyb.

Píšeme úvod
Úvod a závěr jsou paradoxně na textu nejdůležitější. Právě na těchto částech byste si měli dát záležet, i když se mohou zdát jako druhořadé. Při obhajobě si právě tyto části projde každý člen komise. Úvod by měl mít rozsah 2-3 normostrany. Dbejte na to, aby se v něm nacházely odborné postřehy, ale musí mu porozumět i široká veřejnost.

Čtenář musí z úvodu získat pocit, že mu vaše práce změní názor na danou věc a dozví se mnoho nových informací. Jde o první místo, kde můžete předvést své slovní vyjadřování, stejně jako odbornost a znalost dané problematiky. Z těchto důvodů byste úvod neměli podceňovat. Dejte si na něj čas a nezapomeňte si ho několikrát přečíst v odstupu dnů i týdnů.

Jak napsat jádro celé práce?
Střed práce se dělí na jednotlivé kapitoly, které by měly být poskládané logicky za sebou. Svou práci zde představte, vysvětlete i náročnější pojmy, porovnávejte různé autory a vyjádřete svůj názor na věc. Tato část bude z celé práce největší a právě zde se budete věnovat nejdůležitějším částem, které určí vaši odbornost. Velmi důležité jsou zde metody, jako je:
  • metodika, výzkum, hypotézy,
  • výzkumné vzorky, data,
  • analýzy, výsledky,
  • vyhodnocení výzkumných postupů, diskuse.
Rozdělení testu na kapitoly může být velmi náročné, i když danému tématu doopravdy rozumíte. Již při psaní myslete na to, že budete potřebovat dobrou tiskárnu a levné tonery, protože práci budete jistě tisknout i během psaní. Sestavit celou práci tak, aby se snadno četla, a zároveň jste do ní dostali všechny poznatky, které chcete sdělit, není vůbec snadné. Využijte pomocníky, kteří vám s tím pomohou, a můžete si alespoň trochu usnadnit práci.

Zakončete práci souhrnem vašich cílů
Závěr sestavte z dosažených cílů, hypotéz a výsledků. Zde můžete popsat všechny metody, které jste při psaní použili a proč. Zodpovězte zde také na otázku, jak vaše práce přispěje k rozvoji vašeho oboru. Jde o velmi důležitou věc, na kterou se bude komise dívat. Závěr by měl mít rozsah 2 - 3 normostrany.

Popište svou práci a cíle, kterých jste chtěli dosáhnout již na začátku. Poté zhodnoťte, jestli se to podařilo a uvidíte, že komise bude nadšená. I zde musíte myslet na bezchybnou gramatiku a stylistiky. Pořiďte si řezací plotr a získáte jedinečný prostředek pro dokonalou práci. Rigorózní práce totiž musíte splňovat pravidla nejen v obsahu, ale také v provedení (rozložení a velikost stran, vázání, obal apod.).


Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama