Jak má vypadat pořádná zahrada, foto kredit: Shutterstock

Jak má vypadat pořádná zahrada

30.05.2022 00:00

Zahrada je oblíbeným místem nejen pro mnohé zahrádkáře a nadšence pěstování, ale i milovníky odpočinku, rekreace či příjemných chvil v příjemném prostředí. Poskytuje prostor pro řadu aktivit a je dokonalým prostředím pro všechny věkové kategorie, od nejmenších po ty nejstarší. Jak by však měla tak pořádná zahrada vypadat a co by v každé zahradě určitě nemělo chybět?

Každá zahrada je svým způsobem specifická a unikátní. Existuje spousta druhů, velikostí, stylů ale i účelů, ke kterým zahrady slouží. Klasický obraz o zahradě, který má zřejmě většina z nás, je zahrádka u domu, ve které můžeme pěstovat, trávit volný čas s rodinou a přáteli, relaxovat či věnovat se našim oblíbeným aktivitám. Obecně je zahrada místem, které propojuje náš každodenní život s přírodním prostředím. Je jakýmsi mostem mezi námi a přírodou a umožňuje nám vychutnávat si čerstvý vzduch či sluneční paprsky kdykoli chceme či potřebujeme. Zahrada může splňovat hned několik účelů najednou – je místem k pěstování, odpočinku či zábavě. V mnoha případech nezáleží ani tak na její velikosti, než na její funkčnosti. Z každé zahrady, dokonce i z té nejmenší, lze vytvořit funkční a plnohodnotný prostor, který nám bude efektivně sloužit.

I z malé zahrady velká
Velikost zahrady je samozřejmě faktor, který může být v mnoha případech rozhodující (jako například při koupi domu), ovšem ne vždy máme možnost výběru, případně je prostor zahrádky omezený. Avšak ani v tomto případě není třeba věšet hlavu na hřebík. I z malé zahrádky se totiž dá vytvořit VELKÁ zahrada. Možná ne úplně doslova, ale opticky, funkčně a efektivně ano. Ptáte se, jak? Pak vás určitě bude zajímat těchto sedm tipů na to, jak lze i z malé zahrady vytvořit velkou.

Pojďme se nyní společně podívat na to, jak má vypadat pořádná zahrada a co by v ní určitě nemělo chybět.

Jak vypadá pořádná zahrada?
Teď už víte, že pořádná zahrada nemusí znamenat velká zahrada. Pořádnou zahradou může být i maličký dvorek, který máte k dispozici u domu. Zahradu činí pořádnou právě pocit, který ve vás vyvolává, když se v ní nacházíte. Zahrada je pořádnou tehdy, pokud vám plní vaše očekávání, pokud se v ní cítíte příjemně, pokud vám vnáší radost z květin či plodin, které na ní pěstujete. Všechny tyto malé velké radosti vám dokáže zajistit právě zahrada, bez ohledu na její velikost.

Populární zahradní stavby
Častou součástí mnoha zahrad – a v poslední době stále populárnější – jsou zahradní stavby, jako jsou zahradní domky na nářadí, zahradní chaty či altány. Pod pojmem zahradní domky na nářadí si však už dávno nepředstavujeme staré, polorozpadlé dřevěné šopy, do kterých umísťujeme kudy. Moderní zahradní domky na nářadí jsou mnohdy velmi vkusnou, ale zároveň i praktickou součástí zahrad, dvorů a pozemků. Zahradní domky na nářadí jsou praktickými pomocníky, kteří vám usnadní práce na zahradě a v mnoha případech, stejně jako altánky, poskytnou prostor pro příjemné posezení či odpočinek při práci na zahradě. Můžete v nich uskladňovat zahradní nářadí a pomůcky, ale také sportovní příslušenství, jako například kola. Mnohé zahradní domky na nářadí jsou dnes již vyráběny tak, že vám najednou poskytnou možnost uskladňování, ale také prostor pro zahradní posezení. Například takové zahradní domečky na nářadí s terasou – uvnitř domečku můžete uskladňovat, co potřebujete a na terase si můžete vytvořit příjemné zahradní posezení. Tímto se dostáváme i druhé velmi oblíbené zahradní stavbě, k zahradním altánkům. Ty poskytují dokonalé místo pro zahradní posezení, grilovačky, oslavy či party. Své využití mají zahradní altány zejména během sezóny a teplejších dnů a večerů, ale výjimkou není ani jejich využívání během chladnějších dnů – stačí, když se altánky zajistí proti větru a vybaví zdrojem tepla.

Ideální atmosféra
V pořádné zahradě by určitě také neměly chybět květiny, rostliny či bylinky. Pokud nejste příliš pěstitelská duše, můžete zkusit jen pár rostlin ve květináčích, kterými můžete vyzdobit například právě váš zahradní altán či terasu. Atmosféru celé zahradě dodávají také zahradní doplňky a dekorace. Pokud toužíte po zahradě ideální k odpočinku a rekreaci, zvolit můžete prvky jako je houpací síť či houpací křeslo. K zahradnímu posezení se skvěle hodí také příjemné a pohodlné deky či polštáře. Pokud byste odpočinek chtěli posunout ještě na vyšší level, můžete zvážit domácí venkovní wellness v podobě vířivky, kterou můžete klidně umístit pod zahradní altán nebo případně domácí venkovní sauny.

O zahradu jako takovou je třeba pochopitelně pečovat. Aby byla i vaše zahrada pořádnou zahradou, bude vyžadovat vaši pečlivou ruku. Nejdominantnějším prvkem téměř každé zahrady je obvykle trávník. O ten je třeba pravidelně pečovat, aby vypadal dobře. Pravidelné sečení a zalévání by proto mělo být samozřejmostí. Tak se vám odvděčí v podobě krásného a svěžího vzhledu. Kromě trávníku je samozřejmě třeba pečovat i o stromy a keře, pokud je na zahrádce máte.

Spojení s přírodou
Zahrada je spojením našeho každodenního života s přírodou kolem nás. Abyste ještě více propojili toto spojení a podnítili potenciál zahrady, můžete si „divokou“ přírodu přivolat přímo do ní. Skvělým způsobem, jak tak učinit, jsou ptačí krmítka, budky či ptačí fontány. Ty přilákají na vaši zahradu okolní ptactvo – a to zejména během teplých jarních a letních dní. Kromě toho, skvělý způsob, jak vnést o něco více přírody do zahrady, může být také zahradní jezírko. Kromě toho, že v něm můžete chovat rybky, přiláká na zahradu i vážky. Ty se živí hmyzem, a tak vám pomohou zbavit se mnohdy otravných komárů, což zajisté oceníte zejména nyní během letních zahradních posezení.

Pořádná zahrada je pořádná především tehdy, pokud se v ní cítíte příjemně. Příjemnou atmosféru na zahradě si můžete navodit různými způsoby. Můžete využít zahradní stavby, dekorace, doplňky ale také květiny či rostliny. Vytvořte si pro vás harmonické místo a užívejte si volné chvíle v zahradě při příjemném posezení s vašimi blízkými.


Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama