Porýt záhony nebo ostříhat třešně? Co musíte mít v březnu hotovo na zahradě? Zdroj fotografie: Unsplash.com - Markus Spiske

5 rad pro efektivní zabezpečení staveniště před vandaly

07.12.2021 00:00

Koupili jste pozemek, nechali jste si udělat projekt, nakoupili materiál a teď vás čeká už “jen” realizace stavby? Ať už budete stavět svépomocí, nebo na to máte firmu, je pár věcí, které byste měli vyřešit hned ze startu. K těm nejdůležitějším patří postarat se o zásobování elektřinou a vodou, vyřešit zázemí pro pracovníky a zabezpečit staveniště před nezvanými návštěvníky. První tři věci jsou jednoduché, stačí si včas požádat o vytvoření přípojky a zařídit mobilní toalety. Zabezpečení staveniště můžete ale pojmout různými způsoby. Pojďme si je představit!

Plot jako hranice pozemku i ochrana majetku
Abyste zajistili nejen ochranu vašeho majetku, ale vyhověli i požadavkům úřadů, je oplocení staveniště vlastně nutnost. Nařízení vlády č. 591/2006 Sb., o bližších minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na staveništích, totiž mluví jasně.

Stavbu podle tohoto nařízení musíte ohradit do výšky alespoň 1,8m (pozor ale, abyste nezasáhli do veřejných komunikací), anebo byste měli mít trvalou ostrahu. Možnost číslo dva se hodí spíš pro firmy, vy jako soukromníci si vystačíte s plotem. Jako materiál použijte plastové pletivo, které stačí natáhnout na zatlučené kůly nebo lešenářské trubky.

A proč vlastně nařízení existuje a je dobré se ho držet? Je to hlavně taková vaše pojistka. Pokud by se náhodou na staveniště někdo vloupal, tak už musí překonat nějakou překážku, což je pro policii důvod k šetření. Stejně se na to bude dívat i pojišťovna (v případě, pokud máte zařízeno pojištění stavby, a to velmi doporučujeme).

Druhým důvodem je váš klid. Když budete mít staveniště oplocené, nehrozí vběhnutí sousedovic psa, který by si to tam chtěl pravidelně značkovat, a taky nebudete řešit nezbedné děti, kterým se zalíbí hromady písku nebo jiného stavebního materiálu. Zároveň si ujasníte i hranice pozemku.

Pro stavbu plotu nepotřebujete mít žádné stavební povolení, pokud jeho výška nepřesáhne 2,2m.

Posviťte si na ně!
Dalším tipem, jak odstrašit nevítané návštěvníky, a to zejména v noci, je pořádné osvětlení. Světla je dobré rozmístit tak, aby pokryla co největší plochu staveniště. Nemusíte mít ale rozsvícené celou noc, stačí mít světla s čidlem na pohyb, přidat se dají i alarmy. Zkušenosti s jejich instalací pak využijete třeba i při instalaci podobného systému na váš nový dům.

Kromě světel můžete staveniště vybavit i kamerami, ale to už je o něco dražší záležitost. Na druhou stranu, jestli milujete moderní technologie, určitě se vám bezdrátové kamerové systémy se záznamem budou líbit. Umí toho opravdu spoustu, od samotného snímání oblasti ve dne i v noci, přes rozpoznávání osob nebo zaslání varování, pokud se v noci pohybuje po objektu nevítaná osoba.

Systém přes aplikaci vzdáleně propojíte s počítačem, a můžete tak v přímém přenosu sledovat, co se na staveništi děje. Odhalíte tak případného zloděje, ale budete mít i kontrolu nad tím, jak moc intenzivně se na místě pracuje.

Některé z kamer potřebují připojení k síti, ale jsou i takové, které kombinují baterie a solární nabíjení, záleží tedy jen na vás, co je vám sympatičtější.

Bezpečí přímo na staveništi
Kromě toho, že chcete mít chráněný svůj majetek, měli byste se zaměřit i na to, aby se na stavbě nestávaly úrazy. Znamená to dodržovat zásady BOZP, ať už se jedná o nošení správných ochranných pomůcek, úklid na staveništi, ale taky jasné ohraničení nebezpečných míst oranžovým výstražným pletivem. Dbejte na to, aby přes výkopy vedly pevné lávky a aby kolem nich byly zábrany ve vzdálenosti 1,5m od hrany výkopu.

Jaké zabezpečení zvolíte vy? Pokud zvažujete začít právě plotem, podívejte se na nabídku firmy Agrotex, která má v sortimentu nejen plastová ochranná pletiva, ale i stínící úplety, které můžete použít na konečnou verzi plotu nejen v době stavby.


Datum:07.12.2021 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama