Kontejner na kov Praha, foto kredit: Pražské služby
Kontejner na kov Praha, foto kredit: Pražské služby

Pro jednodušší recyklaci

23.05.2021 00:00

Vířivé proudy už dva roky třídí neželezné kovy. Nově lze do šedých kontejnerů odkládat i použité hliníkové kávové kapsle.

Řeč je o jedné z klíčových technologií poloautomatické třídicí linky provozované v areálu Pražských služeb ve Vysočanech. Separátory fungující na bázi vířivých proudů dokážou oddělit například hliník nebo zinek. O oddělení železných složek se stará magnetický separátor. Od letošního roku mohou Pražané do kontejnerů na kovové obaly, kterých je v metropoli rozmístěno už 1 555, odevzdávat i použité hliníkové kávové kapsle.

V pandemickém roce 2020 skončilo na třídicí lince 629 tun kovových obalů. To je výrazný nárůst oproti roku 2019, kdy Pražané do šedých kontejnerů vyhodili 421 tun odpadu. Nově jsou součástí sbírané tříděné složky i použité hliníkové kávové kapsle. Ty tak letos poprvé promluví do statistik. „To znamená, že mohou být vhozeny do příslušné nádoby, odkud putují k dotřídění na linku v areálu Pražských služeb. Za první čtyři měsíce roku 2021 se svezly dvě tuny hliníkových kávových kapslí,“ říká tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana a dodává: „Třídění kávových kapslí v metropolitním odpadovém hospodářství je výsledkem spolupráce mezi Pražskými službami, Magistrátem hlavního města Prahy a společností Nespresso. Pražané však nejsou omezováni jednou konkrétní značkou. Společnost Nespresso následně hliníkové kapsle od nás odebírá a dále je recykluje.“

Separace a následná recyklace hliníku a dalších neželezných kovů je klíčová pro princip cirkulární ekonomiky a snížení ekologické zátěže související s těžbou těchto kovů. „Zapojení soukromého sektoru do koloběhu cirkulární ekonomiky je stěžejní pro splnění našeho klimatického závazku i pro předcházení vzniku odpadů. Nedává smysl, aby opětovně využitelné suroviny končily na skládce nebo v zařízení na energetické využití odpadu,“ říká náměstek primátora Petr Hlubuček.

Recyklace hliníku šetří energii
S tím souhlasí i Andrea Petrová, marketingová manažerka Nespresso: „Hliník je nekonečně recyklovatelný a výrobou recyklovaného hliníku se v porovnání s výrobou nového ušetří 95 procent energie, takže je pro cirkulární ekonomiku velmi vhodný. Zároveň výborně chrání čerstvost i aroma kvalitní kávy. Je však důležité použité kapsle získat od našich zákazníků zpět k recyklaci. Dlouhodobě hledáme cesty, jak zákazníkům recyklaci přiblížit a co nejvíce zjednodušit.

Třídění kovů a kávových kapslí
Použité kávové kapsle jsou společně s kovovými obaly sváženy z šedých kontejnerů na poloautomatickou třídicí linku do Vysočan. Linka se skládá ze dvou hlavní částí – třídicí technologie a lineárního lisu. Ústřední roli v celém procesu hraje dopravníkový pás. Ten nabírá kovové obaly z násypky a dopravuje je k obsluze. Ta v první fázi ručně sebere nežádoucí odpad a nově i kávové kapsle. V první fázi jsou tedy tříděny manuálně.

Následně dopravník transportuje plechovky, tuby, víčka či nečistoty k magnetickému separátoru. Ten odděluje želené obaly od těch neželezných. Zbylý odpad pokračuje po dopravníku k separátoru neželezných kovů. Zde je odpad na bázi vířivých proudů zelektrizován, jsou odstraněny nečistoty a do násypky k lisu putuje už jen hliník. Součástí nečistot mohou být i kávové kapsle. Důvodem je, že většinou obsahují zbytky namleté kávy a jsou tak příliš těžké. Padají tak do nádoby na zvláštní odpad.

Pro lepší dotřídění odpadu obsluha celý proces ještě jednou zopakuje. Sesbírané kávové kapsle určené k recyklaci se na konci směny zváží a připraví k odběru pro specializovanou firmu. Před vyhozením kávových kapslí do šedého kontejneru je potřeba ověřit, zda jsou z hliníku. Někteří výrobci využívají plastové kapsle, které do těchto šedých kontejnerů nepatří.

Sešlápnuté a bez sáčku
Do separačních nádob nepatří tlakové obaly od kosmetiky a cestovních vařičů, neboť hrozí jejich vznícení. Do kontejneru nepatří ani staré hasicí přístroje, nádoby od motorových olejů, benzinu, barev, plastové kávové kapsle a dalších chemických nebo nebezpečných látek. „V případě pochybností Pražanům pomohou informační štítky nalepené na každém kontejneru,“ dodává závěrem Radim Mana z Pražských služeb. 

Pražské služby prosí občany, aby plechovky i konzervy před vyhozením sešlapávali a zmenšili tak jejich objem. Svozová firma také apeluje na to, aby kovové obaly nebyly vyhazovány v igelitových sáčcích. Plastové či jiné sáčky a tašky znesnadňují třídění na lince.

Box
Počet nádob v ulicích
2 150 l. – 59
3 000 l. 26
1 100 l. 1460
240 l. 10
celkem tedy 1555 nádob na kovy.

Sesbírané kovy v letech
2020 – 629
2019 – 421
2018 – 262
2017 – 143, 56


Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama