Přehled: Jaké jsou nejméně rizikové investice, foto: Skitterphoto, Pexels

Přehled: Jaké jsou nejméně rizikové investice?

30.06.2020 00:00

Rozhodli jste se investovat a nevíte, do čeho své úspory vložit? Připravili jsme pro vás stručný přehled možností investic pro každého – i pokud s nimi ještě žádnou zkušenost nemáte. Jak na ně a které představují nejnižší riziko, se dozvíte v článku.

Výhodnější než spořicí účet
Chtěli byste si zkusit, jaké to je být investorem? Nízké úrokové sazby na spořicích účtech a termínovaných vkladech mnohé klienty bank inspirovaly k výhodnějšímu investování svých financí. Investice například do drahého kovu se vyplatí. Cena zlata je dlouhodobě stabilní a vaše úspory se začnou konečně viditelně zhodnocovat. Existují však i další možnosti, kde můžete nechat své peníze vydělávat.

Podílové fondy
Podílové fondy doporučují banky méně zkušeným klientům. Investoři své peníze vkládají do akcií firem, vládních dluhopisů nebo do silných cizích měn. Investicí do podílových fondů si vlastně „koupíte“ kousíček – klidně několika desítek – společností. Tak se eliminuje riziko krachu a zároveň vaše peníze stále vydělávají. Začít klidně můžete jen s několika stokorunami měsíčně a postupně se dopracujete k vyšším a vyšším částkám.

Vyděláte také na smíšených podílových fondech, v kterých se investuje do několika různých typů investičních příležitostí (akcie, dluhopisy, termínované vklady a další). V tom případě ale dodržujte doporučenou dobu investice – kolísání ceny, sezónnost a další faktory ovlivňují rizikovost, a tak i hodnotu vašeho podílu.

Absolutně nejnižší riziko přináší investice do fondů peněžního trhu. Měny většinou kolísají jen minimálně, na druhou stranu je nízká i výnosnost takové investice. Speciálním typem takového investování je nákup virtuální kryptoměny, např. bitcoinu. Cena kryptoměn však naopak může prudce kolísat, proto je takový vklad velmi rizikový.

Akciový trh
Dále můžete koupit akcie společnosti, ve které se tak stanete částečným vlastníkem. Poté vám bude vyplácen podíl na zisku nebo jiná domluvená odměna. Cena akcií firmy může růst, ale stejně tak rychle i padat – proto je tento způsob investice poměrně rizikový. Určitě se do takového obchodu nepouštějte bez znalostí akciového trhu a detailního prozkoumání společnosti, do které chcete své peníze vložit.

P2P půjčky – půjčka přímo pro klienta
Někteří začínající investoři vydělávají na investicích do P2P půjček. Jsou to půjčky, kdy sami určíte, jakému člověku své peníze půjčíte. Následně vám půjčku splácí podobně jako bance i s úrokem. P2P půjčky zaštiťují různé společnosti, které klienty propojují a investory chrání proti riziku nesplácení závazků dlužníkem.

Nemovitost
Klasickým způsobem investice je nákup nemovitosti. K tomu však v dnešní době potřebujete poměrně vysoký vstupní kapitál. Následně můžete nemovitost pronajímat nebo prodat a zhodnotit tak svůj vklad.

Vždy si danou oblast detailně nastudujte
Ať už si vyberete jakoukoliv investiční příležitost, nezapomeňte si zevrubně prostudovat trh, do kterého se pouštíte. Některé typy investic s sebou přinášejí i velké riziko ztráty vašich prostředků. Proto není nikdy od věci poradit se s odborníkem nebo konzultantem v bance, který vám pomůže najít výhodnou investici s minimálním rizikem.

Datum:30.06.2020 00:00
Reklama

Nespresso káva v Karlových Varech již po osmé

Svátek filmu a hlavní společenská událost se blíží. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, bude počátkem července opět patřit výjimečným snímkům.

Jak má vypadat pořádná zahrada

Zahrada je oblíbeným místem nejen pro mnohé zahrádkáře a nadšence pěstování, ale i milovníky odpočinku.

Topit tuhými palivy se dnes vyplatí

Mohlo by se zdát, že vytápění tuhými palivy šlo do ústraní. Dnes je ale všechno jinak.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Nespresso káva v Karlových Varech již po osmé

Svátek filmu a hlavní společenská událost se blíží. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, bude počátkem července opět patřit výjimečným snímkům.

Jak má vypadat pořádná zahrada

Zahrada je oblíbeným místem nejen pro mnohé zahrádkáře a nadšence pěstování, ale i milovníky odpočinku.

Zèta x Nespresso: krok vpřed

Společnost Nespresso spojila síly s módní značkou s nulovým odpadem a vznikly tak tenisky z recyklované kávové sedliny.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
31.01.2023

Dovolená na Roatanu

Pojeďte za námi do Karibiku.

Reklama