McQueen, Aerofilms, MBPFW

Premiéra filmu McQueen

21.08.2018 00:00

Jeho život připomínal pohádku i horor zároveň. Obyčejný chlapec z dělnické rodiny ve Východním Londýně se díky svému talentu vypracoval do čela módních značek Givenchy nebo Gucci. Osobní démoni, kteří prostupovali každou z jeho kolekcí, nakonec však ukončili jeho život předčasně. Dokumentární film McQueen režisérů Iana Bonhôteho a Petera Ettedguiho přijde do českých kin 6. září. Premiéra této „skvěle padnoucí pocty“ (The Guardian) se odehraje ve spolupráci s časopisem ELLE v rámci prestižního Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku v pražském kině Světozor.

Moje přehlídky jsou o sexu, drogách a rock’n’rollu. Chci dělat rozruch a působit husí kůži. Chci infarkty, chci záchranky,“ říkával britský návrhář Alexander McQueen. Svými šaty i stylizací svých přehlídek dráždil odbornou veřejnost i zástupce médií. Pro rodinu a nejbližší přátele přitom zůstával i v okamžicích největší slávy prostě Lee – mladík s prořízlou pusou, který nikdy příliš neoplýval respektem k autoritám, ale s nůžkami a látkou dokázal vytvářet výjimečná díla s emocionální hloubkou.

Byl prvním, kdo na přehlídková mola uvedl kalhoty s tak nízkým posedem, že z nich modelkám koukalo ochlupení i část pozadí. Mnohokrát si vysloužil opovržení. Možná nejznámějším příkladem toho byla kolekce Highland Rape z roku 1995, v níž modelkám nasadil démonsky temné kontaktní čočky, odhalil ňadra a nechal je potácet se rozrušeně před zástupy fotografů. Tehdy byl obviněn z pohrdání ženami. Ze své vize ale nikdy neustoupil. Kombinoval motivy z mytologie, hororů i zvířecí říše. Nejvíce však těžil z vlastních traumat a životní temnoty.

Jeho extravagantní modely milovaly a dodnes milují celebrity od Sarah Jessicy Parker po Lady Gaga. Zpěvačka známá výstřelky si obula McQueenovy boty například v hitu Bad Romance. Po návrhářově sebevraždě se vyznala ze vzájemně hlubokého vztahu v osobní skladbě ‚Fashion of His Love‘.  Luxusní značka McQueen, kterou návrhář založil v roce 1992, funguje ve Velké Británii dodnes.

Život v 6 kapitolách
Režisérská dvojice Ian Bonhôte a Peter Ettedgui, která stojí například za dokumentem Listen to Me Marlon o legendárním herci Marlonu Brandovi, snímek poskládala tak, aby byl hoden McQueenova dramatického stylu. Motivy jeho života se proto rozplétají prostřednictvím šesti kapitol, které kopírují jeho nejznámější přehlídky.

Když je skvělý námět, máte silný příběh i obrázky, kterými ho podpořit, pak je podle mého názoru dokument lepší než hraný film. Nikdo nedokáže ty příběhy odvyprávět lépe než skuteční lidé,“ popsal pro britský Guardian Bonhôte.

Podívejte se na trailer k filmu.

Snímek získává použitím domácích videí a starých rozhovorů až intimní kvalitu. Odhaluje druhou stránku britského návrháře, který byl mezi svými nejbližšími známý svou veselou náturou. Prostřednictvím výpovědí McQueenových blízkých a spolupracovníků se film navíc jistým způsobem stává i dokumentem o lidech, kteří nesou jeho rukopis dál. Velmi osobitý je přitom i výběr hudebního doprovodu, za nímž stojí McQueenův oblíbený skladatel Michael Nyman, jehož nahrávky si návrhář údajně pravidelně pouštěl při práci ve svém ateliéru.


McQueen, Velká Británie, 2018 • 111 min • režie: Ian Bonhôte, Peter Ettedgui
Příběh Alexandra McQueena je moderní, leč poněkud gotická pohádka o obyčejném chlapci z dělnického Východního Londýna, který spoutal vlastní démony a stal se globální hvězdou módního návrhářství. Film McQueen sleduje mimořádný osud jednoho z nejvýraznějších umělců našeho tisíciletí, který v 27 letech stanul v čele Givenchy, aby následně založil svou vlastní úspěšnou módní značku. Ukazuje divokou krásu a odvážnost jeho originálních modelů, které šokovaly veřejnost a nadchly zástupy celebrit od Lady Gaga po Sarah Jessicu Parker, a současně nahlíží do niterného světa inspirativní i zmučené duše radikálního génia. Skrze rozhovory s jeho nejbližšími kolegy a přáteli, rodinou i s návrhářem samotným poprvé rozkrývá i jeho osobní traumata, která silně ovlivnila jeho tvorbu a zřejmě mu také předčasně zkrátila život.

Reklama

Captain Morgan vyplouvá

Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí svým návštěvníkům víc než jen bar.

"I love Catalunya!" A jak mají rádi okruh Moto GP ostatní jezdci?

Ready to carve-up Catalunya Monster Energy MotoGP! What the riders think…

Unexpected Summer

Prožijte Austrálií inspirované léto s Nespresso a dopřejte svým chuťovým buňkám zážitek z opačné strany zeměkoule s limitkou ledových káv.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Na svatého Patrika plno hudby, kultury i irské gastronomie

Oslavy irského svátku svatého Patrika, které jsou tradicí mnoha světových velkoměst, si v posledních letech našly své místo také v České republice.

Metronome Festival Prague

Metronome Festival Prague oznamuje první českou a slovenskou kapelu! Comebackový koncert Khoiby a stále slavnější The Ills.

Další zahraniční hvězda

Další hvězdou Metronome Festivalu Prague 2019 bude kultovní elektronická ikona Kraftwerk. Přiveze unikátní show ve 3D.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
08.09.2019

Století Medy Mládkové

Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových připravuje celoroční blok akcí, jehož součástí budou výstavy, divadelní představení a tematické programy.

Reklama