Foto zdroj: Česká asociace amerického fotbalu
Foto zdroj: Česká asociace amerického fotbaluFoto zdroj: Česká asociace amerického fotbaluFoto zdroj: Česká asociace amerického fotbalu

Škola cti a respektu

31.05.2018 00:00

Na člověka, který je tímto sportem zcela nepolíben, může americký fotbal napoprvé působit drsně, nebezpečně a snad i krapet primitivně. Stačí však nastudovat pravidla, podívat se na pár zápasů a ideálně i na vlastní kůži okusit atmosféru lítého boje (byť jen na louce proti pár kamarádům), a rázem vše uvidí v jiném světle.

Na následujících řádcích vám vysvětlíme, proč je americký fotbal skvělou školou nejen pro vás, ale třeba i pro vaše děti…


Formování osobnosti a ctění pravidla
Americký fotbal, ale i řada dalších disciplín vyžaduje, aby aktéři přijali za své zásady Fair play a respektovali pravidla. Pakliže se někdo přece jen proviní, je penalizován a oslabuje svůj tým. Děti se tímto způsobem skvěle učí, v životě pak snáze přijímají autority nastavená omezení.

Škola respektu
Hráči amerického fotbalu nectí jen pravidla, ale také spoluhráče, soupeře a rozhodčí. Vzhledem k tomu, že jde o plně kontaktní sport a do každého souboje je třeba jít na 100 %, může respekt k soupeřům snad vyznívat poněkud zvláštně, ovšem jen do chvíle, než si uvědomíme, že šarvátky zřídka eskalují a po zápase si rivalové podají ruce. Pro toho, kdo každý týden tvrdě dře a na trénincích v přípravě potí krev, je navíc samozřejmé respektovat oponenty, jež procházejí stejným očistcem. Hráči se tak během hry (ale i v kabině) učí konstruktivnímu řešení konfliktů a rozvíjejí své sociální dovednosti.  Díky tomu by se americký fotbal určitě neztratil ani jako součást školních osnov.

Oslava diverzity
Zajímavé je i to, koho všeho americký fotbal dokáže oslovit. Na hřišti se tak potkávají všemožné typy postav. Není výjimkou, že na sebe narazí třeba hráč normální postavy s parametry 170 cm/75 kg a „obr“, co má 210 cm a 140 kg. Malí (tedy relativně) tak respektují velké, silní rychlé a podobně. Každý typ hráče má zkrátka v celkovém obrazu hry své vlastní místo a každý je pro tým důležitý svým vlastním způsobem. To přispívá k respektování člověka v nekonečné pestrosti možností povah, dovedností, typů postav, ale i barev pleti a národností (zahraniční hráči často černé pleti).

Bez práce nejsou koláče
Americký fotbal je výborný také v tom, že aktérům vštěpuje správné pracovní návyky a disciplínu. Každý hráč totiž dříve nebo později (spíše dříve) pochopí, že namáhavé tréninky a důkladná pravidelná příprava mají smysl. Nováčci brzy pocítí, jak se díky tréninkovým dávkám zlepšují, veteráni zase dávno vědí, že stačí 14 dní válení u moře a v zápase jsou poloviční. Právě velmi rychlá zpětná vazba – jak od vlastního těla, tak ta odvozená z výsledků celého mužstva – je motivující a tak se každý, kdo neaspiruje na roli týmového vodonoše, během přípravy i v ostrých zápasech vydává na 100 %. Hráči si pak ponaučení a vysokou pracovní morálku mohou vzít také do svých profesních životů, a to jsou páni šéfové v sedmém nebi…

V týmu se to lépe táhne
Jednoznačným přínosem amerického fotbalu je také skutečnost, že se hráči konstantně zdokonalují v týmové spolupráci. Tato disciplína je z tohoto úhlu pohledu skutečně výjimečná, neboť v profesionálních týmech může být klidně 50 a více hráčů. Každý pak musí pochopit svou roli, najít si své místo v mančaftu a orientovat se v týmové hierarchie (tj. znát také roli každého spoluhráče). Na hřišti pak musíte důvěřovat stájovým kolegům a spoléhat na to, že každý odvede svou práci.

Tak co? Přesvědčili jsme vás? Rádi byste zkusili, zač je toho loket? Výborně! Americký fotbal už se totiž pěkných pár let hraje i tady v ČR a vzhledem k tomu, že hrát můžete v každém věku, určitě do toho jděte. Extra motivací pro ambiciózní nováčky může být i skutečnost, že pokud se osvědčí na nižších úrovních, mohou to bez problémů dotáhnout až do Czech Bowl, tedy nejvyšší české ligy!

Datum:31.05.2018 00:00
Reklama

Philips opět slaví

Philips TV opět slaví úspěchy na poli designu, získal hned pět prestižních ocenění.

Vyhrála elegantní ženská silueta

Vítězem soutěže pro začínající módní návrháře VAN GRAAF Junior Talent 2019 pořádané v rámci Mercedes- Benz Prague Fashion Weeku se stal Boris Kráľ.

Light Moments by Sans Souci

Křišťálové sklo, pokovené povrchy, lehané sklo, a mimořádné komponenty spolu s pečlivým ručním zpracováním českých mistrů sklářů.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Lyžařské brýle Uvex: Sázka na eleganci, funkční vlastnosti a maximální pohodlí

Ještě nemáte? Pak pozorně čtete. Zaměříme se podrobně jak na typy lyžařských brýlí, tak na skla.

Čistý design a ruční výroba

Lyže Meister jsou exkluzivní, na objednávku vyráběné lyže, pro opravdové sportovní nadšence, kteří současně milují design, kvalitu a módu.

To nejlepší MMA scény

OKTAGON 10, aneb show, která napsala rekordy, příběhy a posunula hranice.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
08.09.2019

Století Medy Mládkové

Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových připravuje celoroční blok akcí, jehož součástí budou výstavy, divadelní představení a tematické programy.

Reklama