Foto zdroj: Česká asociace amerického fotbalu
Foto zdroj: Česká asociace amerického fotbaluFoto zdroj: Česká asociace amerického fotbaluFoto zdroj: Česká asociace amerického fotbalu

Škola cti a respektu

31.05.2018 00:00

Na člověka, který je tímto sportem zcela nepolíben, může americký fotbal napoprvé působit drsně, nebezpečně a snad i krapet primitivně. Stačí však nastudovat pravidla, podívat se na pár zápasů a ideálně i na vlastní kůži okusit atmosféru lítého boje (byť jen na louce proti pár kamarádům), a rázem vše uvidí v jiném světle.

Na následujících řádcích vám vysvětlíme, proč je americký fotbal skvělou školou nejen pro vás, ale třeba i pro vaše děti…


Formování osobnosti a ctění pravidla
Americký fotbal, ale i řada dalších disciplín vyžaduje, aby aktéři přijali za své zásady Fair play a respektovali pravidla. Pakliže se někdo přece jen proviní, je penalizován a oslabuje svůj tým. Děti se tímto způsobem skvěle učí, v životě pak snáze přijímají autority nastavená omezení.

Škola respektu
Hráči amerického fotbalu nectí jen pravidla, ale také spoluhráče, soupeře a rozhodčí. Vzhledem k tomu, že jde o plně kontaktní sport a do každého souboje je třeba jít na 100 %, může respekt k soupeřům snad vyznívat poněkud zvláštně, ovšem jen do chvíle, než si uvědomíme, že šarvátky zřídka eskalují a po zápase si rivalové podají ruce. Pro toho, kdo každý týden tvrdě dře a na trénincích v přípravě potí krev, je navíc samozřejmé respektovat oponenty, jež procházejí stejným očistcem. Hráči se tak během hry (ale i v kabině) učí konstruktivnímu řešení konfliktů a rozvíjejí své sociální dovednosti.  Díky tomu by se americký fotbal určitě neztratil ani jako součást školních osnov.

Oslava diverzity
Zajímavé je i to, koho všeho americký fotbal dokáže oslovit. Na hřišti se tak potkávají všemožné typy postav. Není výjimkou, že na sebe narazí třeba hráč normální postavy s parametry 170 cm/75 kg a „obr“, co má 210 cm a 140 kg. Malí (tedy relativně) tak respektují velké, silní rychlé a podobně. Každý typ hráče má zkrátka v celkovém obrazu hry své vlastní místo a každý je pro tým důležitý svým vlastním způsobem. To přispívá k respektování člověka v nekonečné pestrosti možností povah, dovedností, typů postav, ale i barev pleti a národností (zahraniční hráči často černé pleti).

Bez práce nejsou koláče
Americký fotbal je výborný také v tom, že aktérům vštěpuje správné pracovní návyky a disciplínu. Každý hráč totiž dříve nebo později (spíše dříve) pochopí, že namáhavé tréninky a důkladná pravidelná příprava mají smysl. Nováčci brzy pocítí, jak se díky tréninkovým dávkám zlepšují, veteráni zase dávno vědí, že stačí 14 dní válení u moře a v zápase jsou poloviční. Právě velmi rychlá zpětná vazba – jak od vlastního těla, tak ta odvozená z výsledků celého mužstva – je motivující a tak se každý, kdo neaspiruje na roli týmového vodonoše, během přípravy i v ostrých zápasech vydává na 100 %. Hráči si pak ponaučení a vysokou pracovní morálku mohou vzít také do svých profesních životů, a to jsou páni šéfové v sedmém nebi…

V týmu se to lépe táhne
Jednoznačným přínosem amerického fotbalu je také skutečnost, že se hráči konstantně zdokonalují v týmové spolupráci. Tato disciplína je z tohoto úhlu pohledu skutečně výjimečná, neboť v profesionálních týmech může být klidně 50 a více hráčů. Každý pak musí pochopit svou roli, najít si své místo v mančaftu a orientovat se v týmové hierarchie (tj. znát také roli každého spoluhráče). Na hřišti pak musíte důvěřovat stájovým kolegům a spoléhat na to, že každý odvede svou práci.

Tak co? Přesvědčili jsme vás? Rádi byste zkusili, zač je toho loket? Výborně! Americký fotbal už se totiž pěkných pár let hraje i tady v ČR a vzhledem k tomu, že hrát můžete v každém věku, určitě do toho jděte. Extra motivací pro ambiciózní nováčky může být i skutečnost, že pokud se osvědčí na nižších úrovních, mohou to bez problémů dotáhnout až do Czech Bowl, tedy nejvyšší české ligy!

Datum:31.05.2018 00:00
Reklama

OKTAGON 10 | 17.11.2018

Svátek bojových umění a MMA událost roku se blíží – jubilejní desátý turnaj největší česko-slovenské organizace míří do pražské O2 arény.

Vánoční nadílka

Litovelský pivovar se na sváteční období opět chystá s výjimečnými pivy a také speciální Kolekcí litovelského sládka.

Král Customů

Custom thajského dealerství pojmenovaný Princ je jednoduchá, čistá stavba, symbolizující to, jak by měl vypadat chopper roku 2018.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

OKTAGON 10 | 17.11.2018

Svátek bojových umění a MMA událost roku se blíží – jubilejní desátý turnaj největší česko-slovenské organizace míří do pražské O2 arény.

Legendární trofej

Natalia Vodianova a Philipp Lahm doprovodili cestovní pouzdro s oficiální trofejí pro vítěze FIFA World Cup od Louis Vuitton.

Bitters Czech Bowl XXV

Česká liga amerického fotbalu oslavuje pětadvacet let své historie. Bitters Czech Bowl XXV se uskuteční 14. července v Ostravě.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
30.11.2018

Ikonická Sicily Bag v Praze

Italská módní značka Dolce & Gabbana připravuje ve dnech 29. - 30. listopadu 2018 možnost nechat si ručně personifikovat kabelku Sicily italskou kreslířkou v pražském butiku.

Reklama