Foto zdroj: Česká asociace amerického fotbalu
Foto zdroj: Česká asociace amerického fotbaluFoto zdroj: Česká asociace amerického fotbaluFoto zdroj: Česká asociace amerického fotbalu

Škola cti a respektu

31.05.2018 00:00

Na člověka, který je tímto sportem zcela nepolíben, může americký fotbal napoprvé působit drsně, nebezpečně a snad i krapet primitivně. Stačí však nastudovat pravidla, podívat se na pár zápasů a ideálně i na vlastní kůži okusit atmosféru lítého boje (byť jen na louce proti pár kamarádům), a rázem vše uvidí v jiném světle.

Na následujících řádcích vám vysvětlíme, proč je americký fotbal skvělou školou nejen pro vás, ale třeba i pro vaše děti…


Formování osobnosti a ctění pravidla
Americký fotbal, ale i řada dalších disciplín vyžaduje, aby aktéři přijali za své zásady Fair play a respektovali pravidla. Pakliže se někdo přece jen proviní, je penalizován a oslabuje svůj tým. Děti se tímto způsobem skvěle učí, v životě pak snáze přijímají autority nastavená omezení.

Škola respektu
Hráči amerického fotbalu nectí jen pravidla, ale také spoluhráče, soupeře a rozhodčí. Vzhledem k tomu, že jde o plně kontaktní sport a do každého souboje je třeba jít na 100 %, může respekt k soupeřům snad vyznívat poněkud zvláštně, ovšem jen do chvíle, než si uvědomíme, že šarvátky zřídka eskalují a po zápase si rivalové podají ruce. Pro toho, kdo každý týden tvrdě dře a na trénincích v přípravě potí krev, je navíc samozřejmé respektovat oponenty, jež procházejí stejným očistcem. Hráči se tak během hry (ale i v kabině) učí konstruktivnímu řešení konfliktů a rozvíjejí své sociální dovednosti.  Díky tomu by se americký fotbal určitě neztratil ani jako součást školních osnov.

Oslava diverzity
Zajímavé je i to, koho všeho americký fotbal dokáže oslovit. Na hřišti se tak potkávají všemožné typy postav. Není výjimkou, že na sebe narazí třeba hráč normální postavy s parametry 170 cm/75 kg a „obr“, co má 210 cm a 140 kg. Malí (tedy relativně) tak respektují velké, silní rychlé a podobně. Každý typ hráče má zkrátka v celkovém obrazu hry své vlastní místo a každý je pro tým důležitý svým vlastním způsobem. To přispívá k respektování člověka v nekonečné pestrosti možností povah, dovedností, typů postav, ale i barev pleti a národností (zahraniční hráči často černé pleti).

Bez práce nejsou koláče
Americký fotbal je výborný také v tom, že aktérům vštěpuje správné pracovní návyky a disciplínu. Každý hráč totiž dříve nebo později (spíše dříve) pochopí, že namáhavé tréninky a důkladná pravidelná příprava mají smysl. Nováčci brzy pocítí, jak se díky tréninkovým dávkám zlepšují, veteráni zase dávno vědí, že stačí 14 dní válení u moře a v zápase jsou poloviční. Právě velmi rychlá zpětná vazba – jak od vlastního těla, tak ta odvozená z výsledků celého mužstva – je motivující a tak se každý, kdo neaspiruje na roli týmového vodonoše, během přípravy i v ostrých zápasech vydává na 100 %. Hráči si pak ponaučení a vysokou pracovní morálku mohou vzít také do svých profesních životů, a to jsou páni šéfové v sedmém nebi…

V týmu se to lépe táhne
Jednoznačným přínosem amerického fotbalu je také skutečnost, že se hráči konstantně zdokonalují v týmové spolupráci. Tato disciplína je z tohoto úhlu pohledu skutečně výjimečná, neboť v profesionálních týmech může být klidně 50 a více hráčů. Každý pak musí pochopit svou roli, najít si své místo v mančaftu a orientovat se v týmové hierarchie (tj. znát také roli každého spoluhráče). Na hřišti pak musíte důvěřovat stájovým kolegům a spoléhat na to, že každý odvede svou práci.

Tak co? Přesvědčili jsme vás? Rádi byste zkusili, zač je toho loket? Výborně! Americký fotbal už se totiž pěkných pár let hraje i tady v ČR a vzhledem k tomu, že hrát můžete v každém věku, určitě do toho jděte. Extra motivací pro ambiciózní nováčky může být i skutečnost, že pokud se osvědčí na nižších úrovních, mohou to bez problémů dotáhnout až do Czech Bowl, tedy nejvyšší české ligy!

Datum:31.05.2018 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Lyžařské brýle Uvex: Sázka na eleganci, funkční vlastnosti a maximální pohodlí

Ještě nemáte? Pak pozorně čtete. Zaměříme se podrobně jak na typy lyžařských brýlí, tak na skla.

Čistý design a ruční výroba

Lyže Meister jsou exkluzivní, na objednávku vyráběné lyže, pro opravdové sportovní nadšence, kteří současně milují design, kvalitu a módu.

To nejlepší MMA scény

OKTAGON 10, aneb show, která napsala rekordy, příběhy a posunula hranice.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama