Super Bowl, foto: AMC Networks International
Super Bowl, foto: AMC Networks InternationalSuper Bowl, foto: AMC Networks InternationalSuper Bowl, foto: AMC Networks International

Sportovní svátek

06.02.2018 00:00

Super Bowl se hraje každoročně již od roku 1967. Díky sportovním výkonům a doprovodné show za účasti známých osobností patří k nejsledovanějším televizním sportovním událostem. Loni jeho finále sledovalo v USA 172 milionů diváků, podobné množství sledovalo zápas i letos a bylo tak svědky pro mnohé překvapivého vítězství.

Super Bowl LII je finálový zápas play-off severoamerické NFL (National Football League). Odehrál se v noci z neděle na pondělí 4. února a vysílalo jej několik vybraných televizních stanic, mezi kterými nechyběl ani Sport 2.

Šestý prsten? Možná za rok
Tento rok se do finále opět probojovali New England Patriots, se kterými síly poměřili hráči Philadelphia Eagels, stejně jako v roce 2005. Hvězdné duo Patriots, trenér Bill Belichick a quaterback Tom Brady z týmu Patriots, jsou už v Super Bowlu jako doma. Bylo to jejich osmé společné finále, a zatímco Belichick je už mezi trenéry v čele tabulky počtu vítězství osamocen, Brady měl šanci stát se se šesti prsteny pro vítěze nejúspěšnějším hráčem NFL. Zápas ale nakonec 41:33 vyhrál tým Philadelphia Eagels a Brady si tak na případné šesté prvenství musí minimálně rok počkat. Výsledek překvapil mnohé diváky, stejně jako sázkové kanceláře, které předpovídaly úspěch Patriotů.

Astronomické sumy za reklamu
Tento sportovní svátek je v našich končinách znám hlavně díky velmi drahým a poutavým reklamám. Cena za 30 sekundový spot se letos vyšplhala na astronomických $7 700 000. Cena za mediální prostor tak oproti minulému roku výrazně narostla, loni se totiž vyšplhala „jen“ na $5 000 000. Za sekundu reklamního sdělení tak tento rok společnosti zaplatily $257 000. Událost je známá také díky vystoupením světových hudebních hvězd. Americkou státní hymnu zazpívala zpěvačka Pink, v poločase se svou show vystoupil Justin Timberlake, jenž jím vzdal hold zpěváku Princovi. Timberlake vystoupil v poločase zápasu již potřetí, což se zatím žádnému jinému interpretovi nepodařilo. Zároveň však byl i součástí jednoho z největších skandálů historie Super Bowl, když v roce 2004 během vystoupení s Janet Jackson strhl část jejího kostýmu tak, že odhalil její nahé ňadro. Tato aféra údajně kromě jiného vedla k zavedení několikasekundového zpoždění všech přímých přenosů, aby tak bylo možno podobným incidentům zamezit.

Loňských 30 rekordů
Super Bowl je ale samozřejmě především o sportu – americkém fotbale, který přináší mnohé krásné příběhy i okamžiky. I letošní ročník drží své prvenství, a to v počtu získaných bodů. 74 bodů nikdy dříve nebylo zapsáno. K historicky prvnímu vítězství dovedl tým Philadelphia Eagels quaterback Nick Foles, který před startem sezóny vystupoval ještě pod nálepkou náhradník. Také loňský zápas se zapsal do historie Super Bowl a to díky největšímu obratu. Do konce zápasu zbývalo už jen 17 minut a Atlanta Falcons vyhrávala nad New England Patriots zdánlivě nepřekonatelným score 28:3. Avšak díky mnoha úžasným herním momentům se nakonec vítězství dočkali Patriots, kteří tak získali pátý titul. V tomto zápase navíc padlo dalších 30 různých rekordů. Nejen, že finále bylo poprvé rozhodnuto až v prodloužení, i 25 bodový rozdíl se dosud nikomu nepodařilo překonat.

Cena za lístky stoupá
Letošní zápas se odehrál na stadionu U.S. Bank Stadium v Mineapollis. Krytý stadion s kapacitou 73 000 diváků poskytl útočiště před silnou minnesotskou zimou. Cena za běžný lístek se pohybovala od $3 750 až po $40 000 za nejlepší místa spolu se vstupenkou na předzápasovou party a přístupem na trávník po skončení klání. Průměrná cena lístků se pohybovala okolo $9 000 (oproti loňským $6 000) a vstupenky tak byly v historii Super Bowl nejdražší. VIP lístky se pak údajně prodávaly až za milion dolarů.

Super Bowl v České republice odvysílala v přímém přenosu televizní stanice Sport 2.


O AMC Networks International – Central and Northern Europe
AMC Networks International – Central and Northern Europe je součástí AMC Networks International, jednou z předních mezinárodních společnostní na poli televizního vysílání a distribuce tematických televizních stanic soustřeďujících se na Střední a Východní Evropu. Současné AMCNI – Central and Northern Europe portfolio čítá 12 televizních stanic ve čtyřech žánrech: sport: Sport1, Sport2, SportM, dětské: Minimax, Megamax, zábavně-vzdělávací: Spektrum, TVPaprika, Spektrum Home a filmové: AMC, Sundance Channel, Film Mánia, Film+ a Film Café. Obsah tematických stanic je vytvářen pro místní diváky, jazykové verze a trhy.  Je dostupný v celé řadě platforem včetně HD, služeb na vyžádání a verze pro mobilní telefony.
AMC Networks International (AMCNI) je globální divizí AMC Networks a dodavatelem uznávaných zábavních pořadů pro předplatitele ve více než 140 zemích a územích v Africe, Asii, Evropě a Latinské Americe. AMCNI zahrnuje jak globální značky Sundance Channel a MGM Channel, tak populární kanály s lokálním významem a různorodým žánrovým zaměřením. Více informací najdete na www.amcnetworks.com/amcni

Datum:06.02.2018 00:00
Reklama

Každý den nové nabídky

Každý den s nově otevřenými obchůdky. Každý den nové značky. Každý den nové slevy. Ano, to je flash sale.

Pořádná divočina

V Bageterii Boulevard umí i divočinu a nejen tak ledajakou. V propečené křupavé rustikální bagetě najdete šťavnaté pečené jelení plecko.

Styl zakázkové stavby

Nové modely Harley-Davidson Forty-Eight Special a Iron 1200 Sportster kombinují retro styl s moderními jízdními vlastnostmi.

Hledáte únik z města?

Pojeďte si užít klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše od 7 794 Kč/os.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Sportovní svátek

Super Bowl se hraje každoročně již od roku 1967. Co přinesl největší americký sportovní svátek tentokrát?

V olympijském stylu

Chcete se cítit jako olympijská hvězda? Kolekce Replica značky Colmar je určena pro lyžaře, kteří chtějí lyžovat a fandit v tom nejlepším.

PUMA mění pravidla

Náš každodenní život se neustále zrychluje a společnost PUMA ví, že je třeba být vždy o krok napřed.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
23.03.2018

MBPFW FW18

Přehlídky edice MBPFW představí zavedené domácí značky i začínající návrháře. Bohatý doprovodný program bude volně přístupný veřejnosti.

Reklama