Každý se tak občas cítí. Důležité je uvědomit si, PROČ se tak cítíme, Petr Casanova: Samota
Už dávno sis slíbil navštívit tolik míst, ale pořád - nebyl čas - nebo partner chtěl jet někam jinam, Petr Casanova: SamotaChvíle pro sebe. Kdy jsme ji využili naposledy, Petr Casanova: SamotaJsem sama, řekla a já chtěl kondolovat. To jsem si ještě myslel, že být po rozchodu a sám je za trest. A přitom pro ni to byl ten nejkrásnější čas, Petr Casanova: Samota

Samota jako přednost

22.11.2017 00:00

Petr Casanova na téma Samota.

Byl předvečer Štědrého dne.

Jako každý rok jsem si jej užíval výběrem vhodného vína na vánoční tabuli. K obědu červené víno výraznější chuti a s vyšším obsahem alkoholu ke kroupovému kubovi, k večeři šampaňské a lehké bílé víno k rybě, k cukroví sladké víno či portské.

V tom mi na mobilu cinknul Messenger a zvláštní vzkaz: „LŽETE, když říkáte, že všichni jsme průměrem 5 osob, kterými se nejčastěji obklopujete. Mně právě obklopují lidé, kteří se smějí a žertují, ale mně do smíchu ani žertů není. Spíše naopak, čím více cítím něčí spokojenost, tím smutnější jsem.“

Osamělý čtenář. Ke konci roku jako by osamělosti přibývalo. Čím více se mluví o společných Vánocích a projevované lásce, tím jsou osamělí lidé skleslejší. Vadne pracovní zápřah, rekapitulujeme a osamělí lidé se ptají: Je vůbec možné na samotě najít něco pozitivního?

Trápí Vás, že jste single, chcete to změnit, ale marně se snažíte najít pořádného partnera? Zachvacuje Vás chvílemi pocit prázdnoty a o to hůře se Vám potom pouští do jakékoli smysluplné činnosti včetně práce?
Máme pro Vás překvapivý pohled – jak právě období vnitřní samoty využít ve svůj prospěch. Využívám psycholožky, která se na samotu dívá jako na vzácnou etapu života, která nám umožňuje zažít to, co bychom s partnerem nemohli nebo nechtěli dělat.

1. výhoda samoty: Máme čas na mentální očistu
Osaměli jste? Super. Můžete na sobě začít pracovat tak, jak jste si vždy přáli. Prvnímu kroku se říká mentální restart. Neváhejte, budete se po něm cítit svěží a plni energie. Jak na to?
Zbavme se zbytečného balastu a nánosů, které nosíme v hlavě. Tím přestanou platit všechny sebezničující pokyny z našeho podvědomí. Všechny špatné myšlenkové vzorce z minulosti se uvolní a nahradí se novou pozitivní silou.
Odhalme, kdo nebo co v nás vyvolává negativní pocity, kdo nebo co nás omezuje. A to, co nás tíží, všechny křivdy, smutky a ostatní negativní pocity, odhoďme. Že nevíte, jak se to dělá?
Napřed je potřeba je objevit, malinko se v nich pošťourat a vyrýpat je ven, což s sebou nese bolest. Znovu si je odžít emočně sice znamená prožít si tu bolest, ale také ji pláčem odplavit pryč. Jen tak můžeme udělat za špatným tlustou čáru a začít s pozitivními afirmacemi a plni energie se vrhnout do plánů.
Začít myslet pozitivně přes všechny křivdy je pouhým startem, náplastí fungující krátkodobě. Negace se možná vrátí po určité době v ještě intenzivnější podobě. Každá rána, aby se zahojila, se musí vyčistit, a to chce čas. Přestůjme tuhle fázi. Vyplatí se to. Z dlouhodobého hlediska se nám uleví, staré rány se budou moci zahojit a uvidíme vše čistěji, jasněji a objevíme nové možnosti.
K tomu je samota ideální, protože nemáme žádnou hloupou berličku s odkladným účinkem. Žádnou výmluvu. S mentálním úklidem je to stejné, jako s úklidem domu či bytu, předchází tomu chaos a změť. Výsledek je ale brilantní, máme vše srovnáno, špína je pryč. Proto je mentální očista důležitá, než se vrhneme do něčeho nového. Život dostane nový lesk. Pro někoho tato metoda není snadná, ale pokud ji zvládne, bude mít sílu se posunout v životě dál a naopak využít období samoty pro svůj růst.
Nezapomeňme, že problém většinou nevyřešíme na úrovni, kde vznikl. Potřebujeme nadhled, odstup, časovou prodlevu. Také nový vztah začínejme až s čistou hlavou.

2. výhoda samoty: Hýčkejme se. Umíme to lépe, než kdokoli jiný
Buď se můžeme litovat, truchlit a věnovat energii intenzivnímu hledání partnera, které bezprostředně po rozchodu či zradě není nejmoudřejší. Nebo se můžeme zaměřit sami na sebe. Tedy věnovat tutéž energii sobě.
V životě to funguje tak, že čím více budeme přemýšlet nad tím, že jsme sami, tím déle sami zůstaneme. Těmito myšlenkami totiž připravujeme úrodnou půdu pro strach. Jen v sobě podporujeme negativní pocity a propady nálad. Využijme volnosti k tomu, abychom si konečně zašli na masáž a poseděli s přáteli. Začněme se hýčkat a rozmazlovat. V klidu přemýšlejme, co by nám udělalo radost, co na sobě chceme změnit a kam se posunout. Intenzivně vnímejte emoce a příjemný pocit, který právě prožíváme. Je to výborná metoda, která uloží do podvědomí pozitivní pocit.
Samota je stav dočasný. Věnujme ho pozitivním emocím. Mysleme na to dobré, co nám být single umožňuje. Není to vždy lehké, hlava nás občas vrátí zpátky, že ve dvou se to lépe táhne a samota je zlá, neboť naší přirozeností je k někomu patřit. Ale vždy je alternativa.
Potřebujete doteky? Zajděte si na masáž, kosmetiku, manikúru nebo pedikúru. Doteky mají zázračnou moc a uzdravují, přestože nejsou momentálně partnerské.
Potřebujete endorfin? Do plánu zařaďte pohyb. I kdyby to měla být jen procházka v lese, abyste se odreagovali.
Nikdo nás nedokáže hýčkat lépe než my sami sebe. Jako spokojení si snadněji do života přitáhneme nového partnera.

3. výhoda samoty: Škola, jak být rád sám se sebou
V životě silný, tudíž i úspěšný je ten, kdo umí být sám delší dobu. Pak ho samota nedožene. Naopak bude sám se sebou rád.
Můžeme si vytvořit příjemné rituály. Zapálit si svíčky v koupelně, relaxovat při voňavé koupeli. Provonět si byt. Vychutnat si krásnou hudbu. Jít sami do kina či na oběd. Vnímat se jako bezva parťáka. Klidně jet sami na wellness víkend. Nebo na dovolenou, což je mimochodem nejlepší příležitost, jak se seznámit. Brzy vyhodnotíte chvíle samoty jako úžasné. Vždyť nikdy předtím jste si nemohli doma užít – ticho! Obyčejné ticho!
Neseďme ale jen doma. Užijme si jinakost, když si budeme sami vychutnávat dezert v kavárně. Naučíme se vnímat svou intuici, své potřeby, emoce a pocity. Budeme se věnovat aktivitám, které baví nás, ne které baví partnera. Začneme vnímat své potřeby a pocity při činnostech, které nám dělají radost. Naučíme se mít se rádi. Chválit se nahlas. Zvedneme si náladu i sebevědomí. Člověk, který se má rád, umí být sám se sebou bez pocitu smutku.
Osvojíme si účinnou a jednoduchou metodu úsměvu. Kdykoli se nás bude snažit ovládnout smutek, postačí se usmát. Náš úsměv má zázračnou moc. Nu, jen se zkuste usmát a zároveň se zlobit nebo být smutní – to prostě nejde. Aplikujme tuto metodu, kdykoli se budeme cítit naštvaní. Vypadá jednoduše, ale funguje dokonale.
Mějme na paměti, že před sebou neutečeme, ať jsme kdekoli. Proto buďme sami se sebou rádi. Bude se nám to hodit k mnohem větší pohodě i později.

4. výhoda samoty: Zbavíme se ublíženosti
Být rád sám se sebou znamená být vyrovnaný, spokojený ve svém světě. Okolí nás nerozhází. Kdo v sobě nastaví klid a mír, časem zjistí, že ho dostává i od okolí. Není to tak docela pravda – okolí se příliš nemění. Co se však změnilo, jsme my. Už nám někdo jen tak neublíží. Co se vlastně v nás stalo?
Všechno začalo s předstihem, tedy už v době, kdy zradou, výsměchem, jízlivostí ostatních. Tehdy máme potřebu se bránit. Dokud to děláme negativně, odháníme od sebe lidi, kteří nás mají rádi. Jsme tedy stále více sami. Později, když bolest odeznívá, přestáváme plivat negace na lidi, kteří nám ublížili, a špatné myšlenky se naučíme zahnat, protože víme, že nám nic dobrého nepřinášejí. Tím si začneme přitahovat lidi, kteří mají v sobě stejný mír jako my.
Není to sebezapření, ale užitečný proces a mnohdy i nutnost. Protože s hlavou, která má v sobě zášť a negativní zápisy, bychom si do života opět přitáhli nevyrovnaného člověka. Co vypouštíme do okolí, ať již myšlenku či slovo, se nám vrátí jako bumerang. Pochopíme to nejlépe, když jsme sami a na nikoho jiného se nemůžeme vymluvit. Tehdy nejlépe poznáme, že sami jsme odpovědni za to, co děláme, a že mezi našimi činy a výsledky je příčinná souvislost. Nikdo nás do ničeho nemůže vmanipulovat – jak si usteleme, tak si lehneme. Samota je v tomto velký pomocník a životní lekce.
Naučí nás nekompromisně vážit slova a přístup směrem k osobám, které nás pomlouvají nebo nám jinak ublížily. Stojí to nějaký čas a cvik, ale ve výsledku nad námi okolí ztratí moc, kterou jsme mu – což je paradoxní – doposud dávali my sami.

5. výhoda samoty: Realizace svých snů
Samota je správný čas k zaměření na své touhy a jejich naplnění. V páru si plníme zpravidla sny společné. Nyní si můžeme začít plnit ty své, což je v životě velmi důležité pro vnitřní uspokojení.
Plnění snů společných je významná záležitost, ale nese s sebou bohužel také sebezapření a kompromis. Neváhejme proto a dokud jsme sami, začněme plánovat a uskutečňovat své touhy. Lepší příležitost mít nebudeme! Sáhněme hluboko do své mysli a popřemýšlejme nad tím, jak by měl náš život vypadat, abychom ho prožili s dobrým pocitem.
Užitečný trik: Napišme si svá přání na kartičku. Často se v naší mysli přetočí a my si po krátké době nepamatujeme, co jsme si přesně přáli. Čtěme si je opakovaně a hlavně si stanovme postupné malé kroky k jejich dosažení.
Nepodceňujme své sny a jejich uskutečnění. Realizace našich snů obohacuje život o pocit vnitřního úspěchu a štěstí.

6. výhoda samoty: Poznání nových lidí
Tohle s partnerem jen tak nezažijeme. Zvláště, když je žárlivka a majetnický. Ano, právě o samotě máme jedinečnou šanci poznat zajímavé a inspirativní lidi. Využijme tu příležitost maximálně a cíleně. Každý nový člověk nám vnese do života novou invenci a nový životní příběh. Poznávání nových lidí se může stát výborným dobrodružstvím, obohatí nás o nové náhledy a kontakty, které se mohou v budoucnu hodit. Můžeme získat nové přátele s podobnými zájmy, jako máme sami, a díky nim objevit nové zájmy pro sebe. Budou to lidé, kteří nám perfektně pasují povahou, protože už nic neděláme strojeně a kompromisně, ale od srdce.
Jako lidé jsme nastaveni tak, že nám přináší pocit naplnění a radosti poznávat vše nové. O poznávání nových lidí to platí dvojnásob, přestože se nám zdá, že na ně teď momentálně nemáme náladu. Ostatně to je signál, jak moc je potřebujeme.

7. výhoda samoty: Začátek nových aktivit
Ožijme. Začněme se učit něco nového – cizí jazyk, nový sport.
Přáli jsme si vždy umět tancovat nebo zpívat? Teď je ta správná chvíle. Konečně přestaneme odsouvat z nedostatku času. Krásně se nám vyplní čas, který bychom jinak trávili o samotě s černými myšlenkami. Nové aktivity nás posunou v životě dál, obohatí nás o nové zážitky, vědomosti a lidi. Zbaví nás starých návyků, které jsou pro nás z dlouhodobého hlediska likvidační.
Jeden ze zákonů mozku je zákon bolesti a slasti, tam se rodí dobrý pocit. Obvykle nás mysl nutí, ať se držíme starého návyku, protože zvyk je automatická činnost a nebolí. Samota nám umožní v klidu si zhodnotit, co nám nová činnost přinese z dlouhodobého hlediska. Postupnými kroky pak dokážeme přeměnit starý zvyk v nový, což by nám s partnerem vůbec nemuselo vyjít – znáte ty uštěpačné řeči. Trvá zpravidla jeden měsíc, než pravidelná a soustavná činnost přejde ve zvyk. Jakmile si ale návyk vytvoříme, máme vyhráno.

8. výhoda samoty: Naučíme se vidět nové příležitosti a dát životu nový rozměr
Samota má ještě jedno plus. Začneme dělat věci, které pro nás byly dosud tabu. Pustíme se do něčeho, o čem jsme si mysleli, že na to nemáte, nebo nám to tvrdil partner. Objevíme svůj potenciál a vyzkoušíme své možnosti. Otestujeme si známou pravdu, že hranice máme pouze ve své hlavě. Jakmile je překročíme, zbavíme se jich. Posílí nám to vydatně sebevědomí a nabudeme pocitu volnosti a svobody. Pomůže nám to uvěřit, že vše je možné a že dosáhnout se dá i zdánlivě nemožného.
I když nám to nepůjde, buďme vytrvalí a nenechme se odradit. Zkusme něco, z čeho jsme měli strach. Nablízku nebude nikdo, kdo by nás ponížil, vysmál se nám. Je to jen o nás. Začněme drobnostmi. Oslovme na ulici člověka, který nás zajímá. Hrajme si. Překonejme strach tím, že si oslovený odmítnutí nebude brát osobně. A postupně zkoušejme věci, ze kterých jsme měli větší a větší obavu. Je to nádherné zkušební období, které se nám jinak nepoštěstí. Jakmile přestanete utíkat před strachem, začne utíkat on před námi. Náhle zjistíme, že můžeme realizovat všechny své představy. Krůček po krůčku se vymaníme z pomyslných kleští a dáme životu úplně jiný rozměr.
Sečteno, podtrženo
Samota je výjimečný čas. Díky ní se naučíme vážit si sami sebe a nacházet k sobě pozitivní vztah. Pochopíme, že nikdo na světě nemůže zastoupit roli, kterou pro své Já představujeme právě my. Udělejme vše pro to, abychom tak vzácný dar, kterým je čas samoty, využili co nejlépe a nenechali ho jen tak plynout. Naučíme se být rádi sami se sebou a být spokojeni kdekoli na světě.
Samota je zkrátka užitečná škola, která nám poskytne všechny zkušenosti pro dosažení osobního úspěchu i v podnikání nebo zaměstnání. Protože nás naučí spolehnout se sami na sebe a porozumět si.

Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama