Another White Story by Amandine Alessandra, Designblok
Amandine Alessandra pro Brompton Design District, DesignblokAmandine Alessandra pro Brompton Design District, Designblok

Příběh českého porcelánu

03.10.2017 00:00

Designblok a jeho kurátoři Jana Zielinski a Jiří Macek uvedli v Londýně příběh současného českého porcelánu prostřednictvím pěti renomovaných českých designérů, které si bílá matérie natolik podmanila, že se stala jejich hlavním vyjadřovacím médiem.

Pět různých přístupů k porcelánové hmotě, práci s dekorem a používáním technologií. Kam až můžeme s tradičním výrobním materiálem jít? Hra glazur, prořezávání střepu, technického porcelánu, malby a stříkání solí na klasicky vytočené tvary. Tradice versus inovace.

Výstava reprezentuje přístup kurátorů k celému Designbloku. Podporu progresivních talentů a jejich začlenění do mezinárodního kontextu. Ve výstavě se představili Milan Pekař a Mi won McGhee, Markéta Držmíšková a Petr Hák, Roman Šedina, Daniel Piršč, Klára Šumová a Michal Bačák.

Ke spolupráci nás oslovila Jane Whithers, hlavní kurátorka Brompton Design District. Líbilo se nám téma – Other stories, a proto jsme přišli s tématem, ve kterém se tradiční materiál podvoluje myšlení konceptuálních designérů,“ vysvětlují Jana Zielinski a Jiří Macek.

19. ročník Designbloku, Prague International Design Festival se koná od 26. do 30. 10. 2017.

Milan Pekař a Mi Won McGhee: „Nikdo, kdo pracuje s porcelánem, ho snad úplně milovat nemůže. Dělá si, co chce a přinutit ho udělat co chceme hlavně u větších objektů je naprosto strašné. Používám ho hlavně proto, že vzhledem ke svému čistému a jednoduchému složení příliš neovlivňuje glazury, se kterými pracuji a také proto, že si chci dokázat, že to zvládnu. V této výstavě představuji vázy s metalickými krystaly, které vznikly na základě experimentování s tradiční Čínskou glazurou Temnoku z 12. století ve které se mi pomocí oxidu Molybdenu daří růst různé druhy metalických krystalů.”

Daniel Piršč: „Porcelán liji do klasických forem, ale používám několik postupů, od průsvitu přes dekoraci až k prořezávání. Každý z těchto způsobů ukazuje toto médium v jiném světle, a to je zábavné. V této výstavě představuji plastiky se skrytým příběhem, které jsou vyrobeny technikou prořezávání velmi jemného dekoru do střepu.”

Roman Šedina: „Keramická technologie je náročná výzva, kde napoprvé nic nevytvoříte. Až časem se naučíte, o čem to je a začnete tomu rozumět. Obě techniky, které používám – točení a stříkání částečně vychází z běžné malosériové výroby. V točení se jedná právě o tu nedokončenost. Tvar nádherně oživuje.  Stříkaný porcelán na povrchu nádobu zase dramatizuje. Dekorace provedená porcelánovým nástřikem na vytočený tvar je doplněna o nástřik solemi. Dohromady vzniká harmonie a posouvá běžnou užitkovou nádobu do role objektu. Design spočívá v otevřených tvarech jako otevřená náruč nebo symbol vstřícnosti, pohostinnosti, otevřenosti.”

Klára Šumová a Michal Bačák (Křehký): „Každá váza vznikla inspirována jinou květinou a také pro jinou květinu, váza jako jeviště pro zářivou krásu květin. Luční kvítí, tulipány, růže, pivoňky, slunečnice, fialky, květy plovoucí na hladině. Květiny, které nejčastěji toužíme mít doma na stole… a příběhy. Třeba o pivoňce, co vyrostla ze slz plameňáků, či o černé růži, s jejichž trny bojují roháči o svou čest. Během kvetení růže bolestné se na okvětních plátcích sráží vzdušná vlhkost v daleko větším množství než na jiných rostlinách tohoto druhu a to i v relativně suchém období roku. Důvodem je nízké albedo černého povrchu květů. Tyto kapky rosy, které v pramíncích stékají z květu růže, zapříčinily vznik mnoha pověstí o růži bolestné, kdy si lidé v minulosti mysleli, že růže pláče pro mrtvé jedince roháče rytířka nebo naříká nad bolestí způsobenou odtrženými trny.“

Petr Hák a Markéta Držmíšková: „Při tvorbě nového produktu začínáme experimentem, snažíme se vyzkoušet nové možnosti materiálu a objevit krásu detailu. Mnoho nepovedených kusů může otevřít nové možnosti. V případě kolekce Qantum jsme vymysleli systém výroby pěnové keramiky. Snažíme se pomocí jednoduchých geometrických tvarů vytvářet krajiny na stolech a v policích. Samotný materiál používáme jako dekor a forma je oproštěna od dalšího tvarování. Hrajeme si pouze s proporcí a velikostí.  Osobní vesmír na váš stůl.”

Partneři výstavy: Designblok, České centrum v Londýně, Techo, Křehký

Datum:03.10.2017 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Metallica letos opět podpoří Obědy pro děti

Již tuto neděli 18. srpna Metallica vystoupí v rámci svého turné WorldWired Tour v Praze před vyprodanými Letňany.

Na svatého Patrika plno hudby, kultury i irské gastronomie

Oslavy irského svátku svatého Patrika, které jsou tradicí mnoha světových velkoměst, si v posledních letech našly své místo také v České republice.

Metronome Festival Prague

Metronome Festival Prague oznamuje první českou a slovenskou kapelu! Comebackový koncert Khoiby a stále slavnější The Ills.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama